Արարատ Միրզոյանը նամակներ է ստանում տարբեր երկրների խորհրդարանների ղեկավարներից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն աշխարհում բռնկված նոր տիպի կորոնավիրուսային համավարակի արդյունքում ստեղծված միջազգային իրավիճակի եւ տարբեր երկրների իշխանությունների արձագանքի վերաբերյալ նամակագրային կապի մեջ է գտնվում մի շարք երկրների խորհրդարանների իր գործընկերների հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից։
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում ԱԺ նախագահը նամակներ է ստացել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյից, ՉԺՀ ԺՆՀԺ մշտական կոմիտեի նախագահ Լի Չժանշուից, Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյից, Բելգիայի Սենատի նախագահ Սաբին Լարյուելից եւ Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Պատրիկ Դըվալից, Սինգապուրի խորհրդարանի խոսնակ Թան Չուան-Ջինից եւ Չիլիի Սենատի նախագահ Ադրիանա Մունյոսից:
Բոլոր գործընկերներն իրենց նամակներում բարձր են գնահատել Հայաստանի հետ ունեցած երկկողմ հարաբերությունները, մատնանշել են համավարակի պայմաններում համագործակցության, տեղեկատվության ու փորձի փոխանակման եւ մշտական կապի պահպանման կարեւորությունը, ընդգծել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը թե՛ նոր կորոնավիրուսի շրջանում, թե՛ դրան հաջորդող ժամանակահատվածում:

Председатель НС Армении получает письма от глав парламентов различных стран
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян находится в переписке со своими коллегами из парламентов ряда стран вследствие создавшейся международной ситуации и реакции властей различных государств из-за вспыхнувшей в мире коронавирусной пандемии.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, за истекшую неделю председатель НС получил письма от председателя СФ ФС РФ В.Матвиенко, председателя ПК ВСНП КНР Ли Чжаншу, председателя Палаты депутатов Италии Роберто Фико, председателя Сената Бельгии Сабин Ларюэль и председателя Палаты представителей Бельгии Патрика Деваля, спикера парламента Сингапура Тан Чуан-Джина и Председателя Сената Чили Адрианы Муньос.
Все коллеги в своих письмах высоко оценили имеющие двусторонние отношения с Арменией, указали на важность сотрудничества, обмена информацией и опытом, постоянной связи в условиях пандемии, подчеркнули роль парламентской дипломатии как в течение нового коронавируса, так и в последующий период.