Արարատ Միրզոյանը նամակներ է ստանում տարբեր երկրների խորհրդարանների ղեկավարներից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն աշխարհում բռնկված նոր տիպի կորոնավիրուսային համավարակի արդյունքում ստեղծված միջազգային իրավիճակի եւ տարբեր երկրների իշխանությունների արձագանքի վերաբերյալ նամակագրային կապի մեջ է գտնվում մի շարք երկրների խորհրդարանների իր գործընկերների հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից։
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում ԱԺ նախագահը նամակներ է ստացել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյից, ՉԺՀ ԺՆՀԺ մշտական կոմիտեի նախագահ Լի Չժանշուից, Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյից, Բելգիայի Սենատի նախագահ Սաբին Լարյուելից եւ Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Պատրիկ Դըվալից, Սինգապուրի խորհրդարանի խոսնակ Թան Չուան-Ջինից եւ Չիլիի Սենատի նախագահ Ադրիանա Մունյոսից:
Բոլոր գործընկերներն իրենց նամակներում բարձր են գնահատել Հայաստանի հետ ունեցած երկկողմ հարաբերությունները, մատնանշել են համավարակի պայմաններում համագործակցության, տեղեկատվության ու փորձի փոխանակման եւ մշտական կապի պահպանման կարեւորությունը, ընդգծել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը թե՛ նոր կորոնավիրուսի շրջանում, թե՛ դրան հաջորդող ժամանակահատվածում:

Armenian Speaker of Parliament receives letters from numerous foreign counterparts
YEREVAN, MAY 4, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan is in contact with a number of his foreign counterparts discussing the current global situation caused by the novel coronavirus (COVID-19) and the response of the authorities of various countries to the pandemic, the Parliament told Armenpress.
Last week the Armenian Speaker of Parliament received letters from Chairwoman of the Federation Council of Russia Valentina Matviyenko, Chairman of the Italian Chamber of Deputies Roberto Fico, President of the Senate of Belgium Sabine Laruelle, Singapore’s Speaker of Parliament Tan Chuan-Jin, etc.
All foreign colleagues in their letters highly valued the bilateral relations with Armenia, emphasized the importance of cooperation, exchange of information, experience and constant contact during the current pandemic, and highlighted the role of parliamentary diplomacy both during the COVID-19 and after that.