ՎԶԵԲ-ը շարունակելու է Հայաստանի կառավարության հետ սերտ համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեսակոնֆերանս է անցկացրել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ)նախագահ ՍումաՉակրաբարտիի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ կառավարության և ՎԶԵԲ-ի միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Պարոն Չակրաբարտին ողջունել և դրական է համարել կոնորանավիրուսային համաճարակով պայմանավորված ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային լայն միջոցառումների իրականացումը և նշել, որ ՎԶԵԲ-ը լիարժեք աջակցում է հայկական կողմի քայլերին ու ծրագրերին: ՎԶԵԲ նախագահն ընդգծել է, որ բանկն ակտիվորեն շարունակելու է Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության օժանդակության ծրագրերը, ինչպես նաև երկրում ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, տրանսպորտի, արտաքին առևտրի և այլ ուղղություններով մինչ ճգնաժամը նախանշված ներդրումային ծրագրերը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել սերտ համագործակցության պատրաստակամության համար և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը մեծապես կարևորում է ենթակառուցվածքային կապիտալ ներդրումային ծրագրերը և շարունակելու է այդ ուղղությամբ գործողությունները՝ այդպիսով խթանելով տնտեսության ակտիվացմանը:
Տեսակոնֆերանսի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը և ՍումաՉակրաբարտին մտքեր են փոխանակել կորոնավիրուսով պայմանավորված ստեղծված իրավիճակի և դրա տնտեսական հետևանքների վերաբերյալ:

ЕБРР продолжит тесное сотрудничество с правительством Армении
Премьер-министр Никол Пашинян провел видеоконференцию с президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Сумой Чакрабарти. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества между правительством Армении и ЕБРР.
Г-н Чакрабарти приветствовал и положительно оценил осуществление широкомасштабных антикризисных мероприятий правительства Армении в связи с коноранавирусной эпидемией и отметил, что ЕБРР полностью поддерживает шаги и программы армянской стороны. Президент ЕБРР подчеркнул, что банк будет активно продолжать программы содействия малому и среднему бизнесу Армении, а также инвестиционные программы по инфраструктурам, энергетике, транспорту, внешней торговле и другим направлениям, намеченные в стране до кризиса.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за готовность к тесному сотрудничеству и отметил, что правительство Армении придает большое значение инвестиционным программам инфраструктурного капитала и продолжит действия в этом направлении, тем самым стимулируя активизацию экономики.
В ходе видеоконференции Никол Пашинян и Сума Чакрабарти обменялись мнениями относительно создавшейся ситуации в связи с эпидемией коронавируса и ее экономических последствий.