ԱՄՆ կոնգրեսական Ջուդի Չուն հորդորում է նախագահ Թրամփին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կոնգրեսական Ջուդի Չուն հորդորում է նախագահ Դոնալդ Թրամփին, որ նա ևս ճանաչի ու ընդունի 1915 թվականի դեպքերը որպես ցեղասպանություն: Այդպիսով ապագայում կկանխվի նման դեպքերի կրկնությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ամերիկայի ձայն»-ին տված հարցազրուցում Ջուդի Չուն հույս է հայտնել, որ այդ օրը կգա և այդ խոսքերը Սպիտակ տան ղեկավարը կարտասանի: Դա կլինի անչափ կարևոր ուղերձ համայն մարդկությանը:
«Ես հպարտ եմ Փասադենայի շրջանից մեծ հայկական համայնքը կոնգրեսում ներկայացնելու փաստով: Ինձ բախտ է վիճակվել մոտիկից ծանոթանալ հայկական համայնքին և լսել հայերի պատմությունը: Առիթ եմ ունեցել հանդիպելու ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերին, ովքեր տարիների ընթացքում իրենց պատմությունը փոխանցել են սերունդներին: Ես տեսել եմ, թե ինչպես է Միացյալ Նահանգների մեծ հայկական համայնքը երկար ժամանակ պայքարել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման համար: Ես առիթ եմ ունեցել մաս կազմելու բողոքի ու պահանջատիրության այդ երթերին: Կոնգրեսում առաջին իսկ օրվանից ես հայանպաստ բոլոր բանաձևերի մաս եմ կազմել: Երբ կոնգրեսի երկու պալատներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բնաձևերն ընդունվեցին, ես ասացի, վերջապես արդարությունը հաղթեց: Ես երբեք այդ օրը չեմ մոռանա: Չեմ մոռանա նաև այդ օրը կոնգրեսում ներկա հայերի ուրախության արցունքները, քանի որ այդ պահին մենք բոլորս երկար էինք սպասել»,-ասաց Ջուդի Չուն: Նրա խոսքով, բանաձևերի ընդունումով Միացյալ նահանգների կոնգրեսը ճանաչեց 1915 թվականի դեպքերը որպես ցեղասպանություն և ասաց, որ նման դեպքերի կրկնությունն անթույլատրելի է:
Կոնգրեսականը նկատեց, որ այս տարի համաճարակի պատճառով հայ համայնքի հետ չեն կարող միասին ևս մեկ անգամ ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, բայց, ընդծեց, որ հոգեպես միասին են: Ըստ նրա՝ հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ 105 տարի անց կարողացան համատեղ ձեռքբերում ունենալ Միացյալ Նահանգներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցում:
«1,5 մլն հայերի կյանքը թանկ է մեզ համար, և մենք երբեք չենք մոռանա հայերի հետ տեղի ունեցածը: Համատեղ աշխատանքով կարողացանք Հայոց ցեղապսանության ճանաչման և պատմական փաստերը ընդունելու համատեքստում մեծ առաջընթաց գրանցել: Ինչ վերաբերում է հետագա քայլերին, ապա ես կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ի ամբողջ տարածքում պետք է աշխատանքներ իրականացնել վստահ լինելու համար, որ կրթական բոլոր բնագավառներում Հայոց ցեղասպանության պատմությունը կդասավանդվի և համապատասան գիտելիքներ կփոխանցվեն գալիք սերունդներին: Այս ամենին զուգահեռ ես կարևորում եմ նաև Հայաստանի ժողովրդավարական առաջընթացը և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը: Խիստ կարևորում եմ նաև ականզարծման աշխատանքների շարունակությունը, որպեսզի ապագյում կարողանանք փրկել մարդկային կյանքեր»,-հավելեց նա:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն էր: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը: Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացրած Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել, ճանաչվել ու հաստատվել է ականատեսների վկայություններով, օրենքներով, բանաձևերով և բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների որոշումներով: Ցեղասպանությունըճանաչելևդատապարտելէմոտերեքտասնյակպետություն:
Մասնավորապես, 2019 թվականի հոկտեմբերին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ընդունվեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձև, նույն թվականի դեկտեմբերին ԱՄՆ Սենատի կողմից ընդունվեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԱՄՆ դիրքորոշումը հաստատող բանաձև: 2010 թվականի մարտին ընդունվել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեի համապատասխան որոշում: Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեն որոշում ընդունել է նաև 2007 թվականի հոկտեմբերին: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի համատեղ որոշում եղել է 1984 թվականի սեպտեմբերին, ինչպես նաև 1975 թվականի ապրիլին: 1920 թվականի մայիսի 11-ին որոշում է ընդունվել ԱՄՆ Սենատի կողմից: ԱՄՆ Սենատի կից որոշում եղել է նաև 1916 թվականի փետրվարին:

Конгрессмен США Джуди Чу призывает президента Трампа признать Геноцид армян
Конгрессмен США Джуди Чу призывает президента Дональда Трампа признать события 1915 года геноцидом. Как сообщает «Арменпресс», в интервью “Голосу Америки” Джуди Чу выразила надежду, что этот день наступит, и эти слова будут произнесены главой Белого дома. Это будет чрезвычайно важным посланием всему человечеству.
“Я горжусь тем, что представляю в Конгрессе большую армянскую общину Пасадены. Мне посчастливилось поближе познакомиться с армянской общиной и услышать историю армян. У меня бывали поводы встречаться с армянами, спасшимися от геноцида, которые на протяжении многих лет передавали свои истории поколениям. Я видела, как большая армянская община США долгое время боролась за признание и осуждение Геноцида армян. С первого же дня в Конгрессе я была частицей всех проармянских резолюций. Когда в обеих палатах Конгресса были приняты резолюции признания Геноцида армян, я сказала, что, наконец, справедливость восторжествовала. Я никогда не забуду этот день. Не забуду и слезы радости армян, присутствующих в этот день в Конгрессе, поскольку этого момента мы все долго ждали”, - сказала Джуди Чу. По ее словам, принятием резолюций Конгресс США признал события 1915 года геноцидом и высказался, что повторение подобных случаев недопустимо.
Конгрессмен отметила, что в этом году из-за эпидемии она не сможет вместе с армянской общиной еще раз почтить память жертв Геноцида армян, но подчеркнула, что она в душе вместе с армянами. По ее словам, можно с гордостью сказать, что спустя 105 лет добились совместного достижения в вопросе признания и осуждения Геноцида армян в США.
“Жизнь 1,5 млн армян дорога для нас, и мы никогда не забудем то, что произошло с армянами. Совместным трудом удалось добиться большого прогресса в контексте признания Геноцида армян и признания исторических фактов. Что касается дальнейших шагов, то я думаю, что на всей территории США необходимо провести работы, чтобы быть уверенным, что во всех сферах образования история геноцида армян будет преподаваться и будущим поколениям будут переданы соответствующие знания. Параллельно со всем этим я придаю важность также и демократическому прогрессу Армении и установлению мира в регионе. Я придаю большое значение продолжению работ по разминированию, чтобы в будущем мы смогли спасать человеческие жизни”, - добавила она.
Геноцид, совершенный в отношении армян в 1915 году Османской империей, был величайшим преступлением начала 20-го века. Армяне всего мира отмечают 105-ю годовщину Геноцида армян. Факт Геноцида армян, осуществленного османским правительством, был обоснован, признан и подтвержден свидетельствами очевидцев, законами, резолюциями и решениями многих штатов и авторитетных международных организаций. Геноцид армян признали и осудили около трех десятков государств.
В частности, в октябре 2019 года Палата представителей США приняла резолюцию, признающую и осуждающую Геноцид армян, в декабре того же года Сенат США принял резолюцию, подтверждающую позицию США по Геноциду армян. В марте 2010 года было принято соответствующее решение комитета Палаты представителей США. Комитет Палаты представителей также принял решение в октябре 2007 года. Совместное решение Палаты представителей США было принято в сентябре 1984 года, а также в апреле 1975 года. 11 мая 1920 года было принято решение Сената США. Решение Сената США было принято и в феврале 1916 года.