Ֆրանսիան և Հայաստանը կորցրին լավագույն զավակներից մեկին. ՀՀ նախագահը՝ Դևեջյանի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Պատրիկ Դևեջյանի մահվան կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
«Ցնցված եմ ֆրանսահայ ականավոր քաղաքական գործիչ, Օ դը Սեն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ, ֆրանսիական կառավարության նախկին անդամ Պատրիկ Դևեջյանի մահվան բոթից:
Ֆրանսիան և Հայաստանը կորցրեցին իրենց լավագույն զավակներից մեկին:
Պատրիկ Դևեջյանը վառ քաղաքական գործիչ և անհատ էր՝ շիտակ, կիրթ, պատասխանատու իր խոսքի և գործի մեջ: Միաժամանակ, նա ֆրանսահայության տրիբուններից մեկն էր, հայ դատի անխոնջ պաշտպան, որի ձայնը լսվում էր ազգային և միջազգային մակարդակով:
Հայաստանի անկախությունից ի վեր Պատրիկ Դևեջյանը դարձավ հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների ճարտարապետներից մեկը: Հայաստանի զարգացումը նրա համար առաջնային խնդիր էր, որին նա նպաստում էր կոնկրետ ծրագրերով և գործողություններով:
Իմ խորին ցավակցությունն եմ հայտնում Պատրիկ Դևեջյանի կնոջը, զավակներին և թոռներին, հարազատներին, ինչպես նաև ֆրանսահայությանն ու մեր ողջ ժողովրդին»:

Франция  и Армения потеряли одного из лучших своих сынов — президент РА  о смерти Деведжяна
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Республики Армения, в послании говорится:
«Я потрясен смертью Патрика Деведжяна, видного французско-армянского политика, председателя Совета департамента О-де-Сен, бывшего члена правительства Франции.
Франция и Армения потеряли одного из лучших своих сынов.
Патрик Деведжян был ярким политиком и человеком — честным, образованным, ответственным в своих словах и делах. В то же время он был одним из трибунов армян Франции, неутомимым сторонником Ай Дата, чей голос был слышим на национальном и международном уровнях.
Со момента обретения независимости Армении Патрик Деведжян стал одним из архитекторов особенных армяно-французских отношений. Развитие Армении было для него приоритетом, чему он способствовал конкретными программами и действиями.
Я выражаю глубочайшие соболезнования супруге, детям и внукам Патрика Деведжяна, их родственникам, а также армянам Франции и всему нашему народу».