Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է Մատենադարանի գիտաշխատող Մարգարիտա Դարբինյանի 100-ամյա հոբելյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ծննդյան 100-ամյա հոբելյանի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Մատենադարանի թարգմանական մատենագրության բաժնի ավագ գիտաշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու Մարգարիտա Դարբինյանին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Նշելով, որ տպավորված է վաստակաշատ գիտնականի հետ օրերս ունեցած հանդիպումից (նախագահն իր նստավայրում նրան հյուրընկալել էր Կանանց տոնի առթիվ)' նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է.«Տպավորված եմ Ձեր մարդկային կերպարով, Ձեր ապրած կյանքի պատմությունից: Տպավորված եմ թե՛ արժեքավոր այն ամենից, ինչ ստեղծել եք մինչ այժմ, թե՛ այն չմարող ոգևորությունից ու համառությունից, որոնց շնորհիվ այսօր էլ շարունակում եք ստեղծել և ստեղծագործել»:
Նախագահը նշել է, որ արդեն ընթերցել է Մարգարիտա Դարբինյանի կողմից իրեն նվիրած գրքերը, որոնք իր մեջ ամրապնդել են նվիրյալ գիտնականի և լուսավոր մարդու նրա կերպարը:

Президент поздравил научного сотрудника Матенадарана со 100-летием
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительное послание старшему научному сотруднику отдела переводческой библиографии Матенадарана, кандидату исторических наук Маргарите Дарбинян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, отметив, что он впечатлен состоявшейся на днях встречей с выдающимся ученым (президент принимал ее по случаю Международного женского дня), президент Саркисян подчеркнул: «Я впечатлен Вашим человеческим образом, историей Вашей жизни. Я впечатлен как теми ценностями, которые Вы создали, так и невероятным энтузиазмом и настойчивостью, с которым Вы продолжаете создавать и созидать сегодня».
Президент отметил, что он уже прочитал книги, подаренные ему Маргаритой Дарбинян, и эти книги укрепили ее образ преданного ученого и просвещенного человека.