Իտալիայից Հայաստան վերադարձող քաղաքացիները կենթարկվեն 14-օրյա կարանտինային ռեժիմի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ մարտի 12-ին կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից:
Փոխվարչապետն ասել է.
Հերթական անգամ հավաքվել ենք կորոնավիրուսի կանխարգելման հանձնաժողովի մեր նիստին ու բոլորդ գիտեք, որ ունենք ևս մի քանի դեպք արձանագրված երեկ: Նաև վիրուսի կրողների հետ ուղիղ շփում ունեցած 57 անձ մեկուսացվել է: Նրանք նույնպես կարանտինային պայմաններում կպահվեն մոտակա 14 օրերին:
Մենք ունենք ևս մեկ թռիչք կիրակի օրը, որը կազմակերպում է ՀՀ կառավարությունը` «Արմենիա միջազգային օդանավակայանների» ու հայկական ավիափոխադրողներից մեկի հետ: Կարծում եմ նաև կքննարկենք այն հարցը, թե ինչ միջոցառումների կարիք կլինի այն անձանց դեպքում, որոնք այդ թռիչքով վերադառնում են Հայաստան ու կկայացնենք որոշումներ:
Կարծում եմ նաև պետք է անդրադառնանք որոշակի պատասխանատվության ինստիտուտի ներդրմանը կամ ավելի կոնկրետ հասկանանք, թե ինչպես կարող ենք ապահովել տնային մեկուսացման մեջ գտնվող անձանց փաստացի մեկուսացման արդյունավետությունը: Նույնիսկ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը խորհուրդ չի տալիս բոլոր երկիր մուտք գործողներին մեկուսացնել ու կարանտինային գոտում պահել և դա ֆիզիկապես անհնար է: Բայց տնային մեկուսացման մեջ գտնվողների վերահսկողությունն իրականացնելու համար, կարծում եմ, այդ քննարկումը այսօր այստեղ պետք է տեղի ունենա ու կրկին պետք է որոշումներ կայացնենք այդ առումով»:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են կորոնավիրուսի կանխարգելման նպատակով արտաքին ու ներքին միջոցառումներին վերաբերող հարցեր, վարակի տնտեսական ազդեցությունները, ինչպես նաև իրավիճակի հավանական զարգացումների սցենարները:
Որոշվել է, որ կիրակի՝ մարտի 15-ին Իտալիայից Հայաստան վերադարձող քաղաքացիները կենթարկվեն 14-օրյա կարանտինային ռեժիմի:
Առողջապահության նախարարությանը հանձնարարվել է Արդարադատության նախարարության հետ միասին առաջարկել տարբերակներ տնային ինքնամեկուսացման ռեժիմը խախտողների նկատմամբ պատասխանատվություն կիրառելու վերաբերյալ:
Փոխվարչապետի կողմից հանձնարարվել է բոլոր պետական գերատեսչություններում առավել խստացնել կանխարգելիչ բժշկական միջոցառումները:

Приезжающие из Италии граждане будут в карантине в течение 14 дней
Под председательством вице-премьера Тиграна Авиняна 12 марта в правительстве состоялось заседание Комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Республике Армения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Тиграна Авиняна, вице-премьер отметил:
“Здравствуйте, дорогие коллеги,
Мы в очередной раз собрались на заседании комиссии по предотвращению распространения коронавируса, и вы все знаете, что вчера у нас было зарегистрировано еще несколько случаев. Кроме того, 57 человек, которые имели прямой контакт с носителями вируса, были изолированы. Они также будут находиться в карантине в течение следующих 14 дней.
В воскресенье у нас есть еще один рейс, организованный правительством Армении вместе с “Международными аэропортами Армении” и одним из армянских авиаперевозчиков. Думаю, мы также обсудим, какие меры потребуются в отношении лиц, которые вернутся в Армению этим рейсом, и примем решения.
Думаю, что мы также должны рассмотреть введение определенного института ответственности или более конкретно понять, как мы можем обеспечить эффективность фактической изоляции тех, кто находится в домашней изоляции. Даже Всемирная организация здравоохранения не рекомендует изолировать и держать в зоне карантина всех въезжающих в страну лиц, и это физически невозможно. Однако мы должны обсудить сегодня вопросы осуществления контроля над теми, кто находится в домашней изоляции, и мы должны принять решение в этом плане”.
В ходе заседания были обсуждены вопросы, связанные с внешними и внутренними мерами по предотвращению коронавируса, экономическим воздействием инфекции, а также возможные сценарии развитий.
Было решено, что граждане, возвращающиеся из Италии в Армению в воскресенье, 15 марта, будут находиться в режиме карантина в течение 14 дней.
Министерству здравоохранения было поручено вместе с министерством юстиции предложить варианты применения ответственности в отношении нарушителей режима домашней самоизоляции.