Չավուշօղլուն հնարավոր Է համարել Պուտինի եւ Էրդողանի մոտալուտ հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն չի բացառել մոտ օրերս Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Թայիփ Էրդողանի եւ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպման անցկացման հնարավորությունը, որի ընթացքում ղեկավարները կքննարկեն Իդլիբում ստեղծված իրադրությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նրանք (ՌԴ-ի եւ Թուրքիայի պատվիրակությունները Մոսկվայի բանակցություններում) կարծիքներ են փոխանակել կրակի փոխադարձ դադարեցման ռեժիմի սահմանման, Սոչիի հուշագրի պայմանների կատարմանը, ինչպես նաեւ համատեղ պարեկությանը վերադառնալու շուրջ:
Եթե Մոսկվայի բանակցություններում արդյունքներ չլինեն, ապա մոտ օրերս կարող են բանակցություններ անցկացվել նախագահների մակարդակով»,-փետրվարի 18-ին TPT հեռուստաալիքը մեջբերում Է Թուրքիայի ԱԳ նախարարի խոսքը: Թուրքական պատվիրակությունը, որը գլխավորում Է փոխարտգործնախարար Սեդաթ Օնալը, փետրվարի 17-ից գտնվում Է Մոսկվայում եւ ռուս գործընկերների հետ քննարկում Է սիրիական Իդլիբի իրադրությունը: Փետրվարի 18-ին թուրք եւ ռուս պաշտոնատար անձինք անցկացրել են բանակցությունների երկրորդ փուլը, որը, Անադոլու գործակալության տվյալներով, արդեն ավարտվել Է:
Փետրվարի 8-ին եւ 10-ին Անկարայում բանակցությունների երկու փուլ Է կայացել ՌԴ-ի եւ Թուրքիայի պաշտոնատար անձանց միջեւ: Ռուսական կողմը կոնսուլտացիաներ Է անցկացրել Օնալի գլխավորած թուրքական պատվիրակության հետ, ինչպես նաեւ զրույց՝ Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալընի հետ: Գլխավորապես քննարկվել Է իրադրությունն ապաԷսկալացիայի իդլիբյան գոտում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Чавушоглу допустил встречу Путина и Эрдогана в ближайшие дни
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу не исключил возможности проведения в ближайшие дни встречи президентов Турции и России Тайипа Эрдогана и Владимира Путина, на которой лидеры обсудят ситуацию в Идлибе, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Они [делегации РФ и Турции на переговорах в Москве] обменялись мнениями касательно установления режима взаимного прекращения огня, возвращения к выполнению условий сочинского меморандума, а также совместного патрулирования. Если на переговорах в Москве не будет результатов, то в ближайшие дни могут пройти переговоры на уровне президентов", - приводит во вторник слова главы МИД Турции телеканалТРТ.
Турецкая делегация, которую возглавляет замглавы МИД Седат Онал, с 17 февраля находится в Москве и обсуждает с российскими коллегами ситуацию в сирийском Идлибе. Во вторник турецкие и официальные лица провели второй раунд переговоров, который, по данным Анатолийского агентства, уже завершился.
В Анкаре 8 и 10 февраля прошли два раунда переговоров между официальными лицами РФ и Турции. Российская сторона провела консультации с турецкой делегацией во главе с Оналом, а также беседу с официальным представителем президента Турции Ибрагимом Калыном. Главным образом обсуждалась ситуация в идлибской зоне деэскалации.