Վարչապետին դիմած 10-ամյա Սամվելի խնդրանքն իրականություն դարձավ. Սիս գյուղի ճանապարհնը բարեկարգվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արարատի մարզի Սիս գյուղի բնակիչ 10-ամյա Սամվել Հովհաննիսյանի խնդրանքը ՀՀ վարչապետին իրականություն դարձավ: Ամիսներ առաջ նրա բարձրացրած ճանապարհի հարցը լուծվեց: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Արարատի մարզ կատարած այցելության ընթացքում ծանոթացավ իրականացված աշխատանքներին: Լրագրողների հետ զրույցում մանրամասներ ներկայացրեց ամիսներ առաջ ճանապարհների հարցով վարչապետին դիմած 10-ամյա Սամվելը:
«Մենք հիմա ճանապարհ ունենք, հետո գյուղապետի հետ գյուղի բյուջեով մեր երազած գյուղն ենք ստեղծելու: Այս ճանապարհի հարցը բարձրացրեցի, որովհետև գլոբալ հարց էր գյուղի համար, դրա համար էլ դիմեցինք հարգելի պարոն Փաշինյանին ու տեսնում ենք արդյունքը: Ախր, այդ ճանապարհն այնքան մեծ խնդիր էր, գյուղացիները միշտ խոսում էին, ասում էին այդ մասին, ես էլ մեծերից սովորեցի: Հիմա էլ ուրիշ բան չեմ խնդրելու վարչապետից, մնացածը մենք ենք անելու: Շատ պլաններ ունենք, արդեն եկեղեցու հատակագիծը կա: Ես հետևում եմ մեր համայնքի էջին էլ, համայնքապետի աշխատանքին էլ»,-նշեց Սամվելը:
Ընթացիկ տարվա սկզբին համացանցում տեսանյութ էր շրջանառվում, որտեղ գյուղի երեխաները, հատկապես Սամվելը պատմում էին գյուղի խնդիրների մասին: Նրանք խոսել էին ճանապարհների մասին, որոնք անմխիթար վիճակում են եղել: Մայիսի վերջին կայացած կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետը հետաքրքրվել էր Սիս համայնքի ճանապարհների հարցով։ Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը նշել էր, որ այն շուտով կասֆալտապատվի:

Просьба 10-летнего Самвела к премьер-министру стала реальностью: дорога села Сис благоустроена
Просьба 10-летнего жителя села Сис Араратской области Самвела Ованнисяна стала реальностью. Как передает корреспондент «Арменпресс», премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе визита в Араратскую область ознакомился с осуществленными работами. В беседе с журналистами 10-летний Самвел, несколько месяцев назад обратившийся к премьер-министру Армении по вопросу дорог села, сказал:
“Сейчас у нас у нас есть дорога, а потом мы вместе с сельским старостой создадим село, о котором мы мечтаем. Я поднял вопрос этой дороги, потому что это был глобальный вопрос для села, поэтому мы и обратились к уважаемому господину Пашиняну и результат налицо. Эта дорога была такой большой проблемой, жители всегда говорили об этом, и я научился от взрослых. Больше я ничего другого не буду просить у премьер-министра, остальное сделаем мы сами. У нас много планов, уже есть план церкви. Я слежу за страницей нашей общины, за работой старосты”.
В начале текущего года в сети появилось видео, на котором дети села, особенно активно Самвел, рассказывали о проблемах села. Они говорили о дорогах, которые находились в плачевном состоянии. На заседании правительства в конце мая премьер-министр РА поинтересовался вопросом состояния дорог общины Сис. Министр территориального управления и развития Сурен Папикян ответил, что они скоро будут асфальтированы.