Ավինյանն անդրադարձավ Ողջի գետի աղտոտման խնդրին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը մտածում է տեսչական մարմինների կարողությունները զարգացնելու ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նոյեմբերի 20-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ անդրադառնալով Ողջի գետի աղտոտման հետ կապված խնդրին:
«Չեմ հասցրել երեկ հետևել այդ գործընթացին: Գիտեմ, որ Բնապահպանական տեսչական մարմնում որոշակի գործընթացներ են տեղի ունենում դրա հետ կապված: Կառավարությունը մտածում է, որ պետք է զարգացնի տեսչական մարմինների կարողությունները, որպեսզի նրանք կարողանան ոչ միայն գնալ և ուղղակի հետևանքներն արձանագրել ու տուգանել, այլև կանխարգելել նման միջադեպերը»,- ասաց Ավինյանը:
Հայկական բնապահպանական ճակատը նոյեմբերի 18-ին ահազանգել էր, որ Ողջի գետը Կապանի մոտ հերթական անգամ աղտոտվել է՝ կից ներկայացնելով նաև քաղաքացիներից մեկի նկարահանած տեսանյութը:
Հոկտեմբերի 17-ին «911» ծառայություն ևս տեղեկություն էր հաղորդվել, որ Սյունիքի մարզի Ողջի գետը պղտորված է (սպիտակել է): Դեպքի վայր մեկնած ԱԻՆ ՓԾ մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի օպերատիվ խումբը պարզել էր, որ վնասվել է Սյունիքի մարզի Ներքին Գիրաթաղ գյուղի մոտակայքում գտնվող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի խողովակաշարը. արտանետումները լցվել են Ողջի գետը: Գետը որոշակիորեն աղտոտված է: Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի մարզային կառույցի աշխատակիցները գետից նմուշառումներ էին վերցրել:
Նոյեմբերի 19-ին ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժինը և Ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցները Ողջի գետի աղտոտման ահազանգի հետքերով համատեղ զննում և ուսումնասիրություններ են իրականացրել, կատարել նաև ջրի նմուշառում. «Նոյեմբերի 18-ին համացանցում տարածված Ողջի գետի աղտոտման վերաբերյալ ահազանգի հետքերով ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի ՏԲ և Ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցները համատեղ զննում և ուսումնասիրություններ են իրականացրել տեսանյութում նշված վայրում։ Կատարվել է նաև ջրի նմուշառում՝ լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքների մասին կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն»,-տեղեկացրել է տեսչական մարմինը:

Авинян коснулся проблемы загрязнения реки Вохчи
Правительство Армении думает о расширении возможностей инспекционных органов. Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами 20 ноября сказал вице-премьер Армении Тигран Авинян, касаясь проблемы загрязнения реки Вохчи.
Я вчера не успел проследить за этим процессом. Знаю, что в природоохранном инспекционном органе ведутся определенные процессы, связанные с этим. Правительство думает расширять возможности инспекционных органов, чтобы они не только фиксировали и  штрафовали, но и предотвращали подобные инциденты”, - сказал Авинян.
18 ноября Армянский природоохранный фронт сообщил, что река Вохчи в очередной раз загрязнилась у Капана, представив видеоматериал, снятый одним из граждан.
17-го октября в службу “911” поступила информация о том, что река Вохчи Сюникской области загрязнена (вода в реке побелела). Выехавшая на место оперативная группа областного центра кризисного управления СС МЧС выяснила, что близ села Неркин Гиратах Сюникской области поврежден трубопровод ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат”. Отходы вылились в реку Вохчи. Сотрудниками областной структуры Инспекционного органа охраны природы и недр были взяты пробы воды из реки.
19 ноября Сюникский территориальный отдел Инспекционного органа охраны природы и недр РА и сотрудники Сюникского областного управления полиции по сообщения о загрязнении реки Вохчи провели совместный осмотр и исследования, и забор проб воды.
“По следам сообщения о загрязнении реки Вохчи, распространенного 18 ноября в интернете, сотрудники Сюникского областного управления Инспекционного органа охраны природы и недр и Сюникского областного управления Полиции РА провели совместный осмотр и исследования на месте, указанном в видеоматериале. Был проведен также забор проб воды, о результатах лабораторных исследований которых будет предоставлена дополнительная информация”, - сообщает инспекционный орган.