ՊՎԾ-ն ԱԻՆ-ում ուսումնասիրություն է կատարում նախարարի առաջարկով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական վերահսկողական ծառայությունն Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանի առաջարկով կառույցում ուսումնասիրություն է կատարում: Նախարարը ցանկանում է ապացուցել, որ նախկին աշխատակիցների բողոքները, թե ԱԻՆ-ում խախտումներ կան տարբեր ուղղություններով, անհիմն են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ցոլակյանն այս մասին հայտնեց ՀՀ ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում:
«Ես եմ խնդրել վարչապետին, որ մեզ մոտ ստուգումներ իրականացնեն: Աշխատանքից ազատել են մարդկանց կամ մարդու, որը բողոքել է, թե իբր նախարարությունում տարբեր ուղղություններով խախտումներ կան: Եվ դրա հիման վրա ես խնդրել եմ, որ գան ստուգեն, պարզեն` եթե կան խախտումներ, պատժեն»,-ասաց Ցոլակյանն ու հավելեց` խոսակցությունները սկսվել են Փրկարար ծառայության տնօրենին պաշտոնից ազատելուց հետո:
Ցոլակյանի խոսքով` Փրկարար ծառայության ազատված ղեկավարը թերացել է, անտառային հրդեհների ժամանակ անտարբեր է եղել, Հայաստանում չի եղել: Նախարարը նշեց` 6500 հոգուց բաղկացած կոլեկտիվում 9 հոգի է ընդամենը ստորագրել այն փաստաթղթի տակ, թե  համակարգում խախտումներ կան: Ցոլակյանի համոզմամբ` աշխատակիցները գիտեին, որ կառուցվածքային փոփոխություններ են լինելու, և ստորագրողների մեծ մասը կամ պետք է դուրս գային, կամ պետք է նրանց պաշտոնն իջեցվեր, դրա համար, նախօրոք դա մտածելով,  արել են այդ բանը:
Նա շեշտեց` ինքն այդ կառույցում աշխատող բարեկամ, հարազատ չունի: Նախարարը նշեց` հարազատներն իրեն դիմում են, սակայն ինքը որևէ մեկին չի ընդունել աշխատանքի: «Ես ընդունել եմ ծանոթների, որոնց ճանաչել եմ, որոնք աշխատանքի անցնելուց հետո բավականին մեծ փոփոխություն են կատարել համակարգում, և որոնց աշխատանքը ես գնահատում եմ շատ բարձր»,-նշեց նա:
ՊՎԾ-ի ուսումնասիրությունները կառույցում դեռ շարունակվում են: Նախարարը շեշտեց` ասել է բոլոր պահանջվող փաստաթղթերը տրամադրել: Նրա համոզմամբ` չի կարող հայտնաբերվել որևէ ֆինանսական խախտում:

YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. The State Oversight Service is carrying out studies at the Ministry of Emergency Situations at the proposal of Minister of Emergency Situations Felix Tsolakyan himself.
Tsolakyan told reporters he seeks to prove that allegations by former employees on violations are groundless.
“I was the one who asked the prime minister to carry out inspections here,” he said, adding that several former employees have brought forward allegations of violations after being sacked. “And based on this I asked them to come and check, to determine and punish if violations exist,” he said, adding that the allegations started after dismissing the head of the rescue service.
Tsolakyan said the rescue service head was sacked because of poor implementation of duties. Tsolakyan said the man was even abroad during the latest series of wildfires and didn’t care to return.
He said only 9 out of 6500 employees have signed a paper on alleging violations in the ministry. Tsolakyan argues they did so because they were aware of forthcoming structural changes, potential dismissals or demotions.
He said the State Oversight Service continues the inspections and he has ordered to provide the inspectors with all required documents.