Նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին նախարարությունից, հանդիպման սկզբում նախարար Արայիկ Հարությունյանը ցավակցություն է հայտնել նախագահ Ժակ Շիրակի մահվան կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ նրա կառավարման օրոք հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն աննախադեպ վերելք են ապրել։
Դեսպան Ժոնաթան Լաքոթն իր խոսքում կարևորել է Հայաստանում ֆրանսիական դպրոցի դերը՝ փոքր-ինչ ձևափոխելով Շառլ Ազնավուրի հայտնի արտահայտություններից մեկը և նշելով, որ դպրոցը պետք է լինի 100%-ով հայկական և 100%-ով՝ ֆրանսիական։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի զարգացման և այնտեղ նոր ծրագրերի իրականացման հարցը, ինչպես նաև «ԵՄ-ն՝ նորարարությունների համար» ծրագրի շրջանակում ԹՈՒՄՈ-ի ծրագրի և Ֆրանսիական համալսարանի միջև համագործակցության ուղղությունները։ Հիշեցնենք, որ այդ ծրագրի նպատակը բարձրագույն կրթության համար ԹՈՒՄՈ կենտրոնի ստեղծումն է, որի ենթակառուցվածքներն օգտագործվելու են տարբեր բուհերի ուսանողների կողմից իրենց գիտական և փորձարարական ծրագրերի իրականացման նպատակով։
Նախարարն ու դեսպանը քննարկել են նաև նախարարի՝ առաջիկայում սպասվող այցը Փարիզ և այնտեղ նախատեսվող հանդիպումների օրակարգը։

YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Minister of education, science, culture and sport Arayik Harutyunyan today received French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte, the ministry told Armenpress.
The Armenian minister extended condolences over the death of former French President Jacques Chirac, stating that under his rule the Armenian-French relations have recorded an unprecedented progress.
The Ambassador highlighted the role of the French school in Armenia, adding that the school should be Armenian by 100% and French by 100%.
During the meeting the officials discussed the development of the French University in Armenia and the implementation of new programs, as well as the cooperation directions between the TUMO Center and the French University.
The Armenian minister and the French Ambassador also discussed the upcoming visit of the minister to Paris and the agenda of expected meetings.