Շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը կնպաստի Հայաստան-Կալիֆոռնիա կապերի զարգացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ։ Վարչապետը գտնվում է Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայությամբ Նյու Յորքում Հայաստանի Հանրապետության և Կալիֆոռնիա նահանգի միջև ստորագրվել է Շրջանակային համաձայնագիր համագործակցության վերաբերյալ։ Համաձայնագիրն ստորագրել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և Կալիֆոռնիայի նահանգապետ Գեվին Նյուսմը։ Համաձայնագրով Հայաստանը և Կալիֆոռնիան կզարգացնեն համապարփակ համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով։
Համաձայնագրի ստորագրումից հետո տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Կալիֆոռնիայի նահանգապետի հանդիպումը։ Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը կնպաստի փոխգործակցության խորացմանը և Հայաստան-Կալիֆոռնիա կապերի զարգացմանը։
Վարչապետը նշել է, որ Կալիֆոռնիան Ամերիկայի հայության կենտրոններից է, ինչպես նաև ԱՄՆ ամենանորարարական տնտեսությունն ու տեխնոլոգիական ձեռքբերումներ ունեցող նահանգը, և Հայաստանը հետաքրքրված է էլ ավելի ամրապնդելու կապերը ԱՄՆ ամենահայաշատ նահանգներից մեկի հետ։ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է թավշյա հեղափոխությանը և Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացներին, որոնք հիմք դրեցին տարբեր ոլորտներում բարեփոխումներին և արմատական փոփոխություններին։ Ներկայում Հայաստանն ընթանում է տնտեսական հեղափոխության ճանապարհով. արձանագրվում է տնտեսության կայուն դինամիկ աճ, կառավարության կողմից իրականացվում են գործնական քայլեր կոռուպցիայի դեմ պայքարի, մենաշնորհների վերացման և բարենպաստ բիզնես միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ։
Կալիֆոռնիայի նահանգապետը ողջունել է Հայաստանի վարչապետի այցը ԱՄՆ՝ նշելով, որ Կալիֆոռնիայի հայությունը մեծ դերակատարություն ունի նահանգի զարգացման, հայ-ամերիկյան կապերի ամրապնդման գործում։ Նրա խոսքով՝ Կալիֆոռնիան ևս կարևորում է Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացումը և համատեղ ծրագրերի իրականացումը։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Կալիֆոռնիա առևտրատնտեսական գործակցության խորացմանը, գործարար շրջանակների միջև շփումների աշխուժացմանը և կապերի ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ ակտիվացնել երկկողմ քննարկումները գործնական քայլեր ձեռնարկելու շուրջ։ Նիկոլ Փաշինյանը և Գեվին Նյուսմը խոսել են նաև անտառային հրդեհների մարման ոլորտում համագործակցության մասին, պայմանավորվել ավելի առարկայական դարձնել փորձի փոխանակման և կադրերի պատրաստման ուղղությամբ քննարկումները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կալիֆոռնիայի նահանգապետին հրավիրել է այցելել Հայաստան։ Գեվին Նյուսմը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և խոստացել դիտարկել հարմար ժամկետներում մեր երկիր այցելելու հնարավորությունը։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի շրջանակում Հայաստանի վարչապետը նաև ներկա է գտնվել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի անունից տրված ընդունելությանը և ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի ընդհանուր քննարկման բացմանը։

Подписание соглашения будет способствовать развитию сотрудничества между Арменией и Калифорнией
Продолжается рабочий визит премьер-министра Никола Пашиняна в США. Премьер-министр находится в Нью-Йорке для участия в 74-й сессии Генеральной ассамблеи ООН.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в присутствии премьер-министра Никола Пашиняна в Нью-Йорке подписано Рамочное соглашение о сотрудничестве между Республикой Армения и штатом Калифорния. Соглашение подписали министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян и губернатор Калифорнии Гэвин Ньюсом. Согласно соглашению, Армения и Калифорния будут развивать всеобъемлющее сотрудничество по всем направлениям.
После подписания соглашения состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна и губернатора Калифорнии. Собеседники согласились, что подписание Рамочного соглашения будет способствовать углублению сотрудничества и развитию отношений между Арменией и Калифорнией.
Премьер-министр отметил, что Калифорния является одним из центров армян Америки, а также штатом США с самой инновационной экономикой и технологическими достижениями, и Армения заинтересована в еще большем укреплении связей с одним из самых густонаселенных армянами штатов США. Никол Пашинян коснулся бархатной революции и демократических процессов в Армении, которые заложили основу для реформ и радикальных изменений в разных сферах. Армения в настоящее время находится на пути экономической революции: наблюдается стабильный динамичный рост экономики, правительство предпринимает практические шаги по борьбе с коррупцией, устранению монополий и формированию благоприятной предпринимательской среды.
Губернатор Калифорнии приветствовал визит премьер-министра Армении в США, отметив, что армяне Калифорнии играют важную роль в развитии штата и укреплении армяно-американских связей. По его словам, Калифорния также придает важность развитию сотрудничества с Арменией и реализации совместных программ.
Собеседники обсудили вопросы углубления торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Калифорнией, интенсификации контактов между деловыми кругами и расширения связей. Была достигнута договоренность об активизации двусторонних обсуждений вопросов реализации практических шагов. Никол Пашинян и Гэвин Ньюсом также поговорили о сотрудничестве в сфере тушения лесных пожаров, договорившись сделать обмен опытом и обучение персонала более предметным.
Премьер-министр Никол Пашинян пригласил губернатора Калифорнии посетить Армению. Гэвин Ньюсом поблагодарил за приглашение и пообещал рассмотреть возможность посещения нашей страны.
В рамках 74-й сессии Генеральной ассамблеи ООН премьер-министр Армении также присутствовал на приеме от имени генерального секретаря ООН Антонио Гутерришa и открытии общеполитической дискуссии.