Քենիացի ավագ խոհարարը կերակրի անընդհատ պատրաստման համաշխարհային ռեկորդ Է սահմանել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քենիացի ավագ խոհարար Մալիխա Մոհամեդը կերակրի անընդհատ պատրաստման բացարձակ համաշխարհային ռեկորդ Է սահմանել՝ ուղիղ 75 ժամ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է չինական The Star թերթը:
Դրանով իսկ գերազանցվել Է Լոս Անջելեսից խոհարար Ռիկի Լումպկինի՝ 16 ամիս պահպանվող նվաճումը, որն անընդհատ կերակրատեսակներ Է պատրաստել 68 ժամ 30 րոպե եւ 1 վայրկյան, նշել Է հրատարակությունը: Այժմ քենիացի խոհարարուհու արդյունքը կզբաղեցնի Գինեսի ռեկորդների գրքի համապատասխան վարկանիշի առաջին հորիզոնականը: Իր ռեկորդը Մալիխան սալիկի մոտ սահմանել Է Քենիայի մեծությամբ երկրորդ քաղաքում՝ Մոմբասայում:
Պատրաստելու համար նա ընտրել Էր ազգային եւ միջազգային խոհանոցի 400 բաղադրատոմս: Ինչպես նշել Է թերթը, նրա պատրաստած բոլոր կերակուրները հանձնվում են մանկատների եւ բարեգործական կազմակերպությունների, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Шеф-повар из Кении установила мировой рекорд по беспрерывному приготовлению еды
Шеф-повар из Кении Малиха Мохаммед установила абсолютный мировой рекорд по беспрерывному приготовлению пищи - 75 часов ровно. Как передает Арменпресс, об этом сообщает кенийская газета The Star.
Тем самым было побито продержавшееся 16 месяцев достижение повара из Лос-Анджелеса Рики Лумпкина, который непрерывно готовил блюда в течение 68 часов 30 минут и 1 секунды, отмечает издание. Теперь результат кенийской поварихи займет первую строчку в соответствующем рейтинге Книги рекордов Гиннесса.
Своей рекорд Малиха Мохаммед установила у плиты во втором по размерам городе Кении - Момбаса. Для приготовления она избрала 400 рецептов национальной и международной кухни. Как замечает газета, все приготовленные ею блюда передаются в детские дома и в благотворительные организации.