Վրաստանի առաջին դեմքերը հարգել են 2008 թվականի օգոստոսյան հակամարտությունում զոհվածների հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին, վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն եւ խորհրդարանի ղեկավար Արչիլ Տալակվաձեն օգոստոսի 8-ին այցելել են Թբիլիսիի արվարձանի Մուխաթգվերդի եղբայրական գերեզմանատուն եւ ծաղիկներ դրել 2008 թվականի օգոստոսյան իրադարձությունների ժամանակ զոհված զինվորների շիրիմներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է վրացական կառավարության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Այս օրը մեծ ցավ, անբուժելի վերք Է մեզ համար: Ես խոնարհվում եմ մեր հերոսների հիշատակի առջեւ»,-ասել Է Բախտաձեն: Զոհված զինվորների հիշատակը հարգել են նաեւ արտաքին գործերի, պաշտպանության, առողջապահության, շրջակա միջավայրի պահպանության եւ գյուղատնտեսության նախարարները, վրացական կառավարության այլ անդամներ: Լույս օգոստոսի 8-ի գիշերվանից վարչապետի կարգադրությամբ օգոստոսյան իրադարձությունների 11-րդ տարելիցի կապակցությամբ խոնարհված են կառավարության վարչակազմի շենքի, նախագահական պալատի, խորհրդարանի եւ վարչական այլ շենքերի դրոշները: Վրացական կողմի տվյալներով՝ 2008 թվականի զինված հակամարտության հետեւանքով զոհվել Է 407 մարդ, այդ թվում՝ 169 զինծառայող, ՆԳ նախարարության 14 աշխատակից, 224 քաղաքացիական անձ: Տուժել եւ վերքեր Է ստացել ավելի քան 1,7 հազար մարդ: 2008 թվականի օգոստոսին զինված հակամարտությունից հետո Աբխազիան եւ Հարավային Օսիան անկախության հայտարարեցին Վրաստանից: ՌԴ-ն ճանաչեց նրանց անկախությունը եւ քանիցս հայտարարել Է, որ այդ որոշումը վերանայման ենթակա չԷ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Первые лица Грузии почтили память погибших в августовском конфликте 2008 года
Президент Грузии Саломе Зурабишвили, премьер-министр Мамука Бахтадзе и глава парламента Арчил Талаквадзе в четверг посетили братское кладбище Мухатгверди на окраине Тбилиси и возложили цветы к могилам солдат, погибших во время августовских событий 2008 года. Об этом сообщили в пресс-службе главы правительства.
"Сегодняшний день является большой болью для нас, неизлечимой раной. Я преклоняюсь перед памятью наших героев", - сказал Бахтадзе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Память погибших солдат также почтили глава МИД, министр обороны, глава Минздрава, министр по охране окружающей среды и сельского хозяйства и другие члены грузинского правительства.
С ночи на четверг по распоряжению премьер-министра в связи с 11-й годовщиной августовских событий приспущены флаги над зданием администрации правительства, президентским дворцом, парламентом и прочими административными зданиями.
По данным грузинской стороны, в результате вооруженного конфликта в 2008 году погибли 407 человек, 169 из которых были военнослужащими, 14 - сотрудниками МВД, а 224 - гражданские лица. Пострадали и получили ранения более 1,7 тыс. человек.
После вооруженного конфликта в августе 2008 года Абхазия и Южная Осетия объявили о независимости от Грузии. РФ признала их независимость и неоднократно заявляла, что это решение пересмотру не подлежит.