ԿԲ-ն վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողել է անփոփոխ՝ 5.75 տոկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհուրդը 2019 թ. հուլիսի 30-ի նիստում որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 5.75%:
2019 թ. հունիսին գրանցվել է 1.9% գնանկում՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 1.6%-ի դիմաց, ինչի պարագայում 12-ամսյա գնաճը նվազել է՝ կազմելով 2.5%` պայմանավորված գյուղմթերքների գների դրսևորված ավելի խորը սեզոնային նվազմամբ։ Միևնույն ժամանակ, ամսվա ընթացքում բնականոն գնաճը փոքր-ինչ ավելացել է։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, արտաքին հատվածում համաշխարհային տնտեսության աճի դանդաղման և պահանջարկի թուլացման միտումները պահպանվում են, ինչի ներքո ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրների
ԿԲ-ները առաջիկայում կվարեն դրամավարկային պայմանների թուլացման քաղաքականություն։ Այս իրավիճակում հիմնական պարենային և հումքային ապրանքների միջազգային շուկաներում գնաճային միջավայրը նույնպես շարունակում է մնալ թույլ, որի պարագայում ԿԲ խորհուրդը գնահատում է, որ ընդհանուր առմամբ արտաքին հատվածից գնաճային ճնշումներ չեն ակնկալվում:
Խորհուրդն արձանագրում է, որ երկրորդ եռամսյակում, սպասվածին համահունչ, պահպանվել են տնտեսական ակտիվության աճի բարձր տեմպերը՝ պայմանավորված մասնավոր սպառման աճով: Տարվա երկրորդ եռամսյակում ևս իրականացված հարկաբյուջետային քաղաքականության ազդեցությունը ներքին պահանջարկի վրա գնահատվում է զգալի զսպող: Ակնկալվում է, որ տարվա երկրորդ կեսին այն կլինի ընդլայնող, որի հետևանքով տարվա արդյունքում հարկաբյուջետային քաղաքականության զսպող ազդեցությունը համախառն պահանջարկի վրա էապես կփոքրանա։
Ներկա իրավիճակում ԿԲ խորհուրդը, նախապատվությունը տալով գնաճի աստիճանական վերականգնմանը, նպատակահարմար է գտնում պահպանել դրամավարկային գործող պայմանները՝ անփոփոխ թողնելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը։ Միևնույն ժամանակ, կանխատեսվող մակրոտնտեսական զարգացումների պարագայում, անհրաժեշտ կլինի խթանող դիրքը պահպանել երկար ժամանակահատվածում՝ միջնաժամկետում գնաճի նպատակի իրագործման համար։ Արդյունքում ակնկալվում է, որ գնաճն առաջիկա ամիսներին կպահպանվի նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում՝ միջինժամկետ հատվածում կայունանալով դրա շուրջ:
Նշենք նաև, որ գնաճի կանխատեսված հետագծից շեղման ռիսկերը հիմնականում նվազման ուղղությամբ են՝ պայմանավորված արտաքին աշխարհի զարգացումներով և պետական բյուջեի վարքագծով, որոնց դրսևորման պարագայում Կենտրոնական բանկը պատրաստ է համապատասխանորեն արձագանքել՝ ապահովելով գների կայունությունը միջնաժամկետ հատվածում։
Տոկոսադրույքի մակարդակի որոշման հիմքում ընկած մանրամասն տեղեկատվությունը կհրապարակվի մինչև 2019 թ. օգոստոսի 13-ը:

YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS. The Board of the Central Bank of Armenia (CBA) has made a decision to keep unchanged the refinancing rate, at 5.75%, during today’s session, the CBA told Armenpress.
In June 2019, 1.9% deflation was recorded against the 1.6% of June 2018. In such circumstances the 12-month inflation decreased, comprising 2.5% conditioned with the deep seasonal decline of prices of agricultural goods. Meanwhile, the normal inflation increased to some extent during the month.
In the external sector the trends of the slowdown of global economic growth and weakening of demand are maintained, under which the central banks of Armenia’s main partner countries are going to run a policy of weakening the monetary-credit policy. In such conditions the inflationary environment in international food and raw material markets remains low, based on which the CBA Board estimates that overall inflationary pressures are not expected from the external sector.
The Board states that in the second quarter, in accordance with the expectation, high economic activity growth rates were maintained condition by the growth of private consumption. The impact of the fiscal policy carried out in the second quarter on the domestic demand is assessed as restraining. It’s expected to be enlarging in the second half of the year as a result of which the restraining influence of the fiscal policy on the gross demand will greatly decline.
In such circumstances, giving the preference to the gradual recovery of inflation, the CBA Board finds appropriate to keep the current monetary-loan terms by keeping unchanged the refinancing rate. At the same time, in case of predicted macroeconomic developments, it will be necessary to keep the expansionary position in the long run for the implementation of the inflation goal in the medium run. As a result, the expectation is that inflation will still be running below the lower part of the confidence band and stabilizing around the targeted figure in the medium run.