Աննա Հակոբյանը դուստրերի հետ  մասնակցել է աշխարհի ամենաերկար ավելուկի շարանը հյուսելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը երեք դուստրերի` Մարիամ, Շուշան և Արփի Փաշինյանների հետ հունիսի 29-ին Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիկ գյուղում մասնակցել է «Ավելուկի փառատոն»-ին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանի, փառատոնի կազմակերպիչ Արտուշ Խաչատրյանի, Վարդենիկ համայնքի ղեկավար Հովհաննես Հովեյանի ուղեկցությամբ Աննա Հակոբյանը շրջել է 18 տաղավարներով, շփվել փառատոնի մասնակիցների և հյուրերի հետ, լուսանկարվել: Աննա Հակոբյանը դուստրերի հետ  մասնակցել է նաև աշխարհի ամենաերկար ավելուկի շարանի հյուսման գործընթացին: Աշխարհի ամենարեկար ավելուկի հյուսքը կգրանցվի «Դյուցազնագիրք» ռեկորդների գրքում:
Ավելուկի փառատոնը նախաձեռնվել է Գեղարքունիքի զբոսաշրջային ռեսուրսները բացահայտելու, մարզում օրգանիկ գյուղատնտեսության, գյուղական, իրադարձային, մշակութային տուրիզմի ներուժը զարգացնելու, սոցիալական ձեռնարկություններն ու իրենց արտադրանքը հանրությանը ներկայացնելու նպատակով։

Анна Акопян с дочерьми участвовала в плетении самой  длинной  в  мире  «косы» из авелука
Супруга премьер-министра Армении, председатель Совета  попечителей благотворительных фондов  «Мой  шаг» и «Город улыбок / City of smile»   Анна Акопян с дочерьми – Мариам, Шушан и Арпи, 29 июня приняла участие в Фестивале   авелука  (конского щавеля), проходящего в  селе Варденик Гегаркуникской  области.
Как  сообщили Арменпресс в офисе  Анны  Акопян, в  сопровождении губернатора Гегаркуникской  области  Гнела Саносяна, организатора  фестиваля Артуша Хачатряна, главой общины  Варденик  Ованеса  Овеяна, супруга премьер-министра обошла  18 павильонов, пообщалась с участниками и гостями фестиваля, сфотографировалась с ними. Вместе с дочерьми Анна Акопян участвовала в плетении самой  длинной  в  мире  «косы» из авелука. Эта  «коса»  будет внесена в  «Богатырскую книгу  рекордов».
Фестиваль авелука организован с целью выявления  ресурсов Гегаркуникской  области в  сфере туризма, развитии органического сельского хозяйства, популяризации культурного туризма, презентации общественности социальных предприятий  и их продукции.