Հայաստանը շահագրգռված է Վիետնամի հետ հարաբերությունների խորացմամբ. ԱԺ նախագահն ընդունել է Վիետնամի խորհրդարանի պատվիրակությանը
Հայաստանը շահագրգռված է Վիետնամի հետ հարաբերությունների խորացմամբ. ԱԺ
նախագահն ընդունել է Վիետնամի խորհրդարանի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 25-ին ընդունել է Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նգույեն Ման Թիենի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` Արարատ Միրզոյանն արժեւորել է հայ-վիետնամական հաստատված միջխորհրդարանական կապերը` հույս հայտնելով, որ պատգամավորական պատվիրակության ներկա այցը նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցության հետագա ընդլայնմանը: Նրա խոսքով` ի տարբերություն խորհրդարանական հարաբերությունների` ցանկալի մակարդակի չեն այլ ոլորտներում երկկողմ կապերը, այն դեպքում, երբ զգալի ներուժ է առկա տնտեսության, մշակույթի, զբոսաշրջության եւ շատ այլ բնագավառներում: Խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Երեւանում եւս կգործի ՎՍՀ դեսպանությունը, ինչը նոր խթան կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին:
Նշելով, որ իր գլխավորածը Վիետնամից Երեւան այցելած առաջին խորհրդարանական պատվիրակությունն է` Նգույեն Ման Թիենը դա բնորոշել է որպես վառ ապացույց` Հայաստանի հետ համագործակցության իր երկրի ունեցած մեծ հետաքրքրվածության: «Մենք բարձր ենք գնահատում երկու խորհրդարանների միջեւ կապերը եւ ակնկալում, որ նման փոխադարձ այցերը հնարավորություն կտան իրագործելու այլ ոլորտներում առկա մեծ ներուժը»,նշել է Նգույեն Ման Թիենը` Արարատ Միրզոյանին փոխանցելով իրենց խորհրդարանի ղեկավարի` Վիետնամ այցելելու հրավերը:
Վիետնամցի խորհրդարանականի խոսքով` Հայաստանն իրենք դիտարկում են մի երկիր, որը լավ կամուրջ կարող է լինել Ասիայի եւ Եվրոպայի միջեւ, ուստի ակնկալում են, որ հայկական կողմն ակտիվ մասնակցություն ու դերակատարություն կունենա տարածաշրջանային մի շարք կառույցներում:
ԱԺ նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ՎՍՀ այցելելու հրավերի համար, ընդգծել է, որ հայկական կողմը մեծ շահագրգռվածություն ունի ինչպես Վիետնամի, այնպես էլ տարածաշրջանի այլ երկրների հետ հարաբերությունների խորացմամբ: Նրա խոսքով` ժամանակն է փոխգործակցության առումով անցնել գործնական քայլերի:

Armenia interested in deepening relations with Vietnam – President of parliament receives parliamentary delegation of Vietnam
Armenia interested in deepening relations with Vietnam – President of parliament receives
parliamentary delegation of Vietnam
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan received on June 25 the delegation led by the Vice-Chairman of the Foreign Affairs Committee of the National Assembly of the Socialist Republic of Vietnam Nguyen Manh Tien.
As ARMENPRESS was informed from the press service of teh parliament of Armenia, highlighting the parlaimentary relatons between Armenia and Vietnam, Ararat Mirzoyan hoped that the visit of the parliamentarians will give new impetus to the expansion of partnership between the legislatives of the two countries. According to him, in contrast to parlaimentary relations, bilateral relations in other spheres are not on the desired level given the significant potentil in the spheres of economy, culture, tourism amd many other spheres. The head of the legislative hoped that in the near futurethe Embassy of Vietnam will open in Armenia which will give new impetus to bilateral relations.
Noting that this is the 1st parliamentary delegation of Vietnam to visit Armenia, Nguyen Manh Tien described it as a good evidence of that his country is deeply interested in cooperation with Armenia. ''We salute the relations between the parliaments of the two countries, and we expect that similar mutual visits will give an opportunity to utilize the huge potential in other spheres'', the Vietnamese parliamentarian said.
According to the Vietnamese parliamentarians, they see Armenia as a country that can serve as a bridge linking Asia with Europe, therefore they expect the Armenian side will be actively engaged in a number of regional institutions.
Thanking for the invitation to visit Vietnam, the President of the National Assembly of Armenia emphasized that Armenia is deeply interested in expanding relations with Vietnam and other regional countries. He added that it's time to set to practical steps for deepning the partnership.