Արագ ռեֆորմներ նշանակում են ձախողված ռեֆորմներ. Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ կառավարության հասցեին հնչող քննադատությանը
Արագ ռեֆորմներ նշանակում են ձախողված ռեֆորմներ. Նիկոլ Փաշինյանն
անդրադարձավ կառավարության հասցեին հնչող քննադատությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հնչող կարծիքներին և քննադատություններին, թե կառավարությունը ռեֆորմները չի անում անհրաժեշտ արագությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետը թեմային անդրադարձավ ՀՀ ԱԺ-ում 2018  թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ընթացքում ունեցած եզրափակիչ ելույթում:
«Ընդհանրապես ես մի այսպիսի տպավորություն ունեմ 1990-ական թվականներից, որի քաղաքական կյանքը որպես լրագրող շատ ակտիվորեն լուսաբանել եմ: Եվ իմ տպավորությունը և կարծիքն այն է, որ արագ ռեֆորմներ նշանակում են ձախողված ռեֆորմներ: 90-ականների սկզբին իմ աչքերի առաջ և իմ հոդվածներում են արտահայտված, թե մի քանի պարզապես փայլուն և ստրատեգիական նշանակության ռեֆորմներ ինչու են ձախողվել, ինչպես են ձախողվել միայն այն պատճառով, նրանց հեղինակները որոշել են և ցանկացել են ժամ առաջ դրանք ներդնել Հայաստանի Հանրապետությունում: Եվ այդ ռեֆորմները մինչև այսօր իրականություն չեն և մինչև այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը կրում է այդ ռեֆորմների տեղի չունենալու ծանրագույն հետևանքները»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ եթե այս առումով նայենք, այդ քննադատությունը հիմնավոր է, բայց ոչ թե որպես քննադատություն, այլ որպես աշխարհայացքային ընկալում: «Ես ուզում եմ անկեղծ խոստովանել, որ մեր քաղաքական թիմը, այո, այդպիսի նկատառում և միտում ունի, և այդ միտումը մի անգամ շատ փայլուն ձևով ձևակերպել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Լենա Նազարյանը իր հարցազրույցներից մեկում՝ ասելով, որ «արագը դանդաղն է, բայց առանց ընդհատումների»: Այսինքն, շատ կարևոր է չշտապել, ափալ-թափալ գործողություններ չանել»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:

‘Quick reforms mean failed reforms’ – Pashinyan on criticism addressed to government
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan commented on the opinions and criticisms according to which the government does not carry out the reforms with a necessary pace.
“Generally, I have such an impression since 1990s the political life of which I have covered very actively as a journalist. And my impression and opinion is that quick reforms mean failed reforms. In the early 90s, before my eyes and also it is expressed in my articles why several brilliant reforms of strategic significance have failed, how they failed only because their authors decided and wanted to introduce them in Armenia very quickly. And these reforms till now have not been implemented and till now Armenia bears the heavy consequences of the failure of these reforms”, he said in his final remarks on the debate of the 2018 state budget performance report in the Parliament.
He said if they look in this sense, this criticism is grounded, but not as a criticism, but as a worldview. “I want to sincerely confess that yes, our political team has such a tendency, and this tendency has been once expressed very perfectly by Vice Speaker of Parliament Lena Nazaryan in one of her interviews, stating that “fast is slow, but without interruptions”. In other words, it’s very important not to hurry and take quick actions”, the PM said.