Իրանը կներկայացնի միջուկային գործարքի շրջանակում պարտավորությունների կրճատման գծով զեկույց
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը (ԻԱԷԿ) հունիսի 17-ին կներկայացնի միջուկային գործարքի շրջանակում պարտավորությունների կրճատման գծով զեկույց։
«ԻԱԷԿ-ը վաղը կներկայացնի ԳՀՀՊ (Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլան) շրջանակում պարտավորությունների կրճատման առաջին քայլի վերաբերյալ զեկույց»,- նշված է ԻԱԷԿ-ի հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, հաղորդագրության համաձայն՝ զեկույցը պարունակելու է տեղեկատվություն հարստացված ուրանի պաշարների, ինչպես նաև ծանր ջրի արտադրության ավելացման մասին։
«Այդ զեկույցում հայտարարվելու են քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են պարտավորությունների կրճատման երկրորդ փուլին անցնելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Իրանում ձեռնարկված միջոցները բացատրել է ԱՄՆ-ի կողմից միջուկային գործարքի խախտումներով և Վաշինգտոնի կողմից Թեհրանի դեմ պատժամիջոցների կիրառմամբ, ինչպես նաև ԳՀՀՊ-ում մնացած անդամների (Գերմանիա, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան և Ռուսաստան)՝ ծագած խնդիրները պատշաճ լուծելու անկարողությամբ։ Այդ կապակցությամբ Իրանն այդ երկրներին 60 օր է տվել Իրանի շահերն ապահովելու համար՝ խոստանալով միաժամանակ վերադառնալ առկախած պարտավորությունների կատարմանը, եթե նրանց հաջողվի ԱՄՆ գործողությունների կապակցությամբ առաջացած խնդիրները։
Ընդ որում, Թեհրանը հայտարարել է, որ հաջորդ փուլում, եթե միջուկային գործարքի անդամ երկրները չապահովեն Իրանի շահերը նշված ժամկետում, երկիրը կհրաժարվի ուրանի հարստացման սահմանափակումից։ Թեհրանը հայտարարել էր Արաքում ռեակտորի արդիականացման դադարեցման մասին, ինչը ԳՀՀՊ-ի մաս էր։

Иран представит доклад по сокращению обязательств в рамках ядерной сделки
Организация атомной энергии Ирана (ОАЭИ) в понедельник представит доклад по сокращению обязательств в рамках ядерной сделки.
"ОАЭИ завтра представит доклад по первому шагу сокращения обязательств в рамках СВПД", - говорится в сообщении ОАЭИ.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, согласно релизу, доклад будет содержать в себе информацию, посвященную запасам обогащенного урана, а также увеличению производства тяжёлой воды.
"В этом докладе будут объявлены шаги, предпринятые для вступления во вторую фазу по сокращению обязательств", - отмечается в релизе.
В Иране объяснили принятые меры нарушениями США ядерной сделки и введением Вашингтоном санкций против Тегерана, а также неспособностью оставшихся в Совместном всеобъемлющем плане действий (СВПД) членов (Германия, Франция, Великобритания, Китай и Россия) в должной мере решить возникшие проблемы. В этой связи Иран дал указанным странам 60 дней на обеспечение интересов Ирана, пообещав в то же время вернуться к исполнению приостановленных обязательств, если им удастся решить возникшие в связи с действиями США проблемы.
При этом на следующем этапе, если страны-члены ядерной сделки не обеспечат интересы Ирана за указанный срок, Тегеран заявил о готовности приостановить модернизацию реактора в Араке, что являлось частью СВПД, и отказаться от ограничений в уровне обогащения урана.