Հակոբ Արշակյանը Սիլիկոնյան հովտում հանդիպել է «Draper & Associates» վենչուրային ընկերության և «Draper University» համալսարանի ղեկավարին
Հակոբ Արշակյանը Սիլիկոնյան հովտում հանդիպել է «Draper & Associates» վենչուրային
ընկերության և «Draper University» համալսարանի ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Սիլիկոնյան հովտում հանդիպել է  «Draper & Associates» վենչուրային ընկերության և «Draper University» համալսարանի ղեկավար Թիմաթի Դրեփերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից, հանդիպմանը ներկա էր նաև Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրդյանը:
Ներկայում համալսարանում ուսանում են 77 երկրներից ժամանած ուսանողներ, որտեղ 3-6 ամիսների ընթացքում ստանում են ձեռներեցության և բիզնեսի զարգացման դասընթացներ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանում «Hero City at Draper University» մասնաճյուղի բացման հնարավորությունները:  Նախարար Հակոբ Արշակյանը Թիմաթի Դրեփերին ներկայացրել է  հեղափոխությունից հետո ՀՀ կառավարության կողմից իրականացրած լայնամասշտաբ բարեփոխումները տնտեսության, գործարար միջավայրի բարելավման, ժողովրդավարության ամրապնդման ոլորտներում:
Նախարարը Դրեփերին հանձնել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավերը՝ մասնակցելու հոկտեմբերի 6-9-ը Հայաստանում կայանալիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին (WCIT- 2019 ):
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստան այցելությունը թույլ կտա Թիմաթի Դրեփերին ծանոթանալ Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններին, գիտական և տեխնոլոգիական ներուժին:

Акоп Аршакян встретился в Силиконовой долине с главой венчурной компании Draper & Associates и университета Draper University
Акоп Аршакян встретился  в  Силиконовой  долине  с главой  венчурной компании Draper
& Associates и университета  Draper University
В ходе  визита  в  США министр  транспорта, связи и IT-сферы  РА Акоп Аршакян встретился  в  Силиконовой  долине  с главой  венчурной компании Draper & Associates и университета  Draper University Тимати Дрепнером.
Как  сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства транспорта, связи и IT-сферы  РА, на встрече  присутствовал и генконсул РА  в  Лос-Анджелесе  Армен Байбуртян.
В университете учатся студенты  из 77 стран, которые  в  течение  3-6 лет проходят курсы  по предпринимательству  и развитию бизнеса.
Стороны  обсудили возможность открытия  в  Армении филиала Hero Cityat Draper University. Акоп Аршакян представил ТиматиДрепнеру  проводимые в  Армении широкомасштабные  преобразования  в сферах экономики, совершенствования  бизнес-среды, укрепления  демократии.
Министр  Аршакян передал  Тимати Дрепнеру   приглашение  Никола Пашиняна  принять участие  в  предстоящем в Армении 6-9 октября Международном форуме информационных технологий  (WCIT- 2019).
АкопАршакян отметил также, что визит в  Армению позволит ТиматиДрепнеру    ознакомиться с инвестиционными возможностями Армении,  ее научным и технологическим потенциалом.