Հակոբ Արշակյանը Սիլիկոնյան հովտում հանդիպել է «Draper & Associates» վենչուրային ընկերության և «Draper University» համալսարանի ղեկավարին
Հակոբ Արշակյանը Սիլիկոնյան հովտում հանդիպել է «Draper & Associates» վենչուրային
ընկերության և «Draper University» համալսարանի ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Սիլիկոնյան հովտում հանդիպել է  «Draper & Associates» վենչուրային ընկերության և «Draper University» համալսարանի ղեկավար Թիմաթի Դրեփերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից, հանդիպմանը ներկա էր նաև Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրդյանը:
Ներկայում համալսարանում ուսանում են 77 երկրներից ժամանած ուսանողներ, որտեղ 3-6 ամիսների ընթացքում ստանում են ձեռներեցության և բիզնեսի զարգացման դասընթացներ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանում «Hero City at Draper University» մասնաճյուղի բացման հնարավորությունները:  Նախարար Հակոբ Արշակյանը Թիմաթի Դրեփերին ներկայացրել է  հեղափոխությունից հետո ՀՀ կառավարության կողմից իրականացրած լայնամասշտաբ բարեփոխումները տնտեսության, գործարար միջավայրի բարելավման, ժողովրդավարության ամրապնդման ոլորտներում:
Նախարարը Դրեփերին հանձնել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավերը՝ մասնակցելու հոկտեմբերի 6-9-ը Հայաստանում կայանալիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին (WCIT- 2019 ):
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստան այցելությունը թույլ կտա Թիմաթի Դրեփերին ծանոթանալ Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններին, գիտական և տեխնոլոգիական ներուժին:

Armenian minister meets founder of Draper & Association and Draper University in Silicon Valley
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. Armenia’s minister of transport, communication and information technologies Hakob Arshakyan met with founder of Draper & Association venture capital company and Draper University Timothy Draper in the Silicon Valley on the sidelines of his working visit to the United States, the Armenian ministry told Armenpress.
The meeting was also attended by Armenia’s Consul General in Los Angeles Armen Bayburdyan.
Currently students from 77 countries study in the University.
During the meeting the sides discussed the possibilities to open Hero City at Draper University branch in Armenia. Minister Hakobyan introduced Tim Draper on the Armenian government’s large-scale reforms carried out after the revolution in the fields of economy, business climate improvement and strengthening of democracy.
The minister also handed over the Armenian Prime Minister’s invitation to Mr. Draper to take part in the World Congress on Information Technology (WCIT 2019) which will take place on October 6-9 in Yerevan.
Hakob Arshakyan said the visit to Armenia will enable Tim Draper to get acquainted with the country’s investment opportunities, as well as scientific and technological potential.