Հայաստանը մասնակցեց Քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը զինված հակամարտություններում խորագրով ՄԱԿ-ի ԱԽ հանդիպմանը
Հայաստանը մասնակցեց Քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը զինված
հակամարտություններում խորագրով ՄԱԿ-ի ԱԽ հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում մայիսի 23-ին տեղի ունեցավ «Քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը զինված հակամարտություններում» թեմայով հանդիպումը, որին ելույթ ունեցավ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Ինդոնեզիայի արտաքին գործերի նախարար Ռետնո Մարսուդիի նախագահությամբ տեղի ունեցած քննարկմանը մասնակցեցին շուրջ 80 անդամ-երկրների պատվիրակություններ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Պիտեր Մաուրերը հանդես եկան քաղաքացիական բնակչության, հատկապես՝ կանանց և երեխաների պաշտպանության հարցերի վերաբերյալ զեկույցով։
Իր ելույթում ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը ներկայացրեց Հայաստանի կողմից ձեռնարկված քայլերը կանխարգելման և պաշտպանության օրակարգի խթանման գործում՝ առանձնացնելով միջազգային խաղաղապահ և մարդասիրական գործողություններում Հայաստանի մասնակցությունը։ Անդրադառնալով կայուն խաղաղության հաստատման հարցում կանանց դերակատարությանը՝ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը նշեց Հայաստանի վարչապետի տիկնոջ ձեռնարկած՝ «Կանայք հանուն խաղաղության» նախաձեռնությունը, որպես խաղաղաշինության ոլորտում կանանց ներգրավվածության կարևոր օրինակ։
Արձագանքելով ավելի վաղ Ադրբեջանի ներկայացուցչի՝ Հայաստանի վերաբերյալ հնչեցրած խեղաթյուրումներին՝ Մհեր Մարգարյանը հիշատակեց 1994/95թթ. Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կնքված հրադադարի համաձայնագրերին հետևելու կարևորությունը։ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն Անվտանգության խորհրդի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի ոտնահարումների դեպքերին՝ մասնավորապես 2016թ. ապրիլին ԼՂ դեմ իրականացված ռազմական լայնածավալ գործողությունների ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրագործած հանցագործություններին։ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը գոհունակություն հայտնեց ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին ՄԱԿ-ի և գլխավոր քարտուղարի շարունակական աջակցության համար։

Армения приняла участие во встрече СБ ООН по вопросам защиты гражданского населения в вооруженных конфликтах
Армения приняла участие во встрече СБ ООН по вопросам защиты гражданского
населения в вооруженных конфликтах
23 мая в Совете безопасности ООН состоялась встреча на тему “Защита гражданского населения в вооруженных конфликтах”, на которой выступил постоянный представитель РА Мгер Маргарян. Об этом «Арменпресс» сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
В обсуждении под председательством министра иностранных дел Индонезии, Ретно Марсуди приняли участие делегации около 80 стран-членов. Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерреш и председатель Международного комитета Красного Креста, Питер Маурер выступили с докладом по вопросам защиты гражданского населения, особенно женщин и детей.
В своем выступлении Постоянный представитель РА в ООН Мгер Маргарян представил предпринятые Арменией шаги в деле стимулирования повестки предотвращения и обороны, выделив участие Армении в международных миротворческих и гуманитарных операциях.
Коснувшись роли женщин в вопросе установления стабильного мира, постоянный представитель Армении отметил инициированную супругой премьер-министра Армении инициативу”Женщины во имя мира”, как важный пример вовлеченности женщин в сферу миротворчества.
Мгер Маргарян ответил на искажения, озвученные ранее представителем Азербайджана в отношении Армении, упомянул об армяно-азербайджанских отношениях в 1994/95гг., о важности соблюдения соглашений о прекращении огня между Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией. Постоянный представитель РА обратил внимание Совета безопасности на случаи нарушения Азербайджаном международного гуманитарного права, в частности, в 2016 году,  в ходе апрельских военных действий против Нагорного Карабаха Вооруженные силы Азербайджана совершили преступления в отношении мирного населения. Постоянный представитель Армении выразил удовлетворение постоянными усилиями сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта.