Փարիզում Շառլ Ազնավուրի մանկության տան պատին բացվել է մաեստրոյի հուշատախտակը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի 6-րդ շրջանի Մսյո լը Պրենս 36 հասցեում, որտեղ Փարիզ ժամանելուց հետո բնակություն է հաստատել Ազնավուրյանների ընտանիքը, և որտեղ անցել է Շառլ Ազնավուրի մանկությունը, բացվել է մաեստրոյի հուշատախտակը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է «Ազնավուր հիմնադրամ»-ը:
«Շառլ Ազնավուրի 95-ամյակի առթիվ Փարիզի քաղաքապետարանի և «Ազնավուր հիմնադրամ»-ի համագործակցությամբ հուշատախտակ է բացվել այն շենքում, որտեղ հաստատվել են Ազնավուրյաններն ու անցել է Շառլ Ազնավուրի մանկությունը»,- նշված է հիմնադրամի հայտարարությունում:
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում նշել է, սա իրենց հարգանքի տուրքն է հանճարեղ պոետի հիշատակին:
«Փարիզը, որը տեսել է Շառլ Ազնավուրի ահռելի տաղանդը, իր հարգանքի տուրքն է մատուցում նրան: Նա մեր քաղաքի փոքրիկ երեխան է, որը սիրում է բոլորին, ով ժամանում է օտար երկրներից և իր հետ փոխանակելու է բերում իր հարստությունները, առատաձեռնությունն ու պարզությունը: Սա հարգանքի տուրք է, որը մենք սկսեցինք այս հուշատախտակի բացմամբ և կշարունակենք այսօր երեկոյան քաղաքապետարանի բակում տեղի ունենալիք համերգով, որը Փարիզի երկինքը կդղրդացնի այս հանճարեղ պոետի անմոռանալի երգերով»,- գրել է Իդալգոն:
Փարիզի քաղաքապետարանին հարող հրապարակում, տեղի ժամանակով ժամը 17:00-ից Ազնավուրի տարեդարձին նվիրված համերգին ելույթներով հանդես կգան Փարիզի քաղաքային երգչախումբը, Անդրե Մանուկյանը, Ժոանա Մենդիլը, Եսայի Ալթունյանը, Ազնավուրին նվագակցած դաշնակահար Էրիկ Բերշոն և այլ երաժիշտներ:
Մայիսի 22-ին լրանում է «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր, լեգենդար արտիստ Շառլ Ազնավուրի 95-ամյակը։ Մեծանուն արտիստի ծննդյան տարեդարձին ընդառաջ և ամբողջ տարվա ընթացքում աշխարհի տարբեր անկյուններում նրա արվեստը նշանավորողմիջոցառումներ են կազմակերպվում՝ ցուցահանդեսներ, համերգներ, հուշարձանների բացում, հանրային վայրերի, հաստատությունների անվանակոչություն։
«Ազնավուր» հիմնադրամը ստեղծվել է Շառլ Ազնավուրի և նրա որդու՝ Նիկոլա Ազնավուրի կողմից՝ նպատակ ունենալով զարգացման ծրագրեր իրագործել մշակույթի, կրթության և բարեկեցության ապահովման ոլորտներում։ Հիմնադրամի առաքելության կարևորագույն նպատակներից է նաև մեծ արտիստի մշակութային ու մարդասիրական ժառանգության պահպանումն ու հարատևման ապահովումը։

Charles Aznavour memorial plaque inaugurated at first Paris apartment building of Aznavour family
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. A memorial plaque of Charles Aznavour was inaugurated today at the first Paris apartment building of the Aznavour family. The memorial plaque was placed at the 6th district of Paris, 36 rue Monsieur-le-Prince, where the Aznavouryans originally settled and where Charles Aznavour spent his childhood, the Aznavour Foundation said.
“On the occasion of Charles Aznavour’s 95th anniversary, the Paris Municipality, in cooperation with the Aznavour Foundation, organized the opening of Charles Aznavour plaque on the building where the Aznavouryans settled and where Charles Aznavour’s childhood passed”, the Foundation said on Facebook.
Mayor of Paris Anne Hidalgo said on Facebook that this is their tribute to the memory of the genius poet.
“Paris, that has seen the great talent of Charles Aznavour, pays homage to his memory. He is the little child of our city that loves everyone who comes from abroad and brings with him to exchange values, generosity and simplicity. This is a tribute which we launched with the unveiling of this memorial plaque and will continue today in the evening with a concert outside the City Hall”, the Paris Mayor said.
The concert will begin at 5pm Paris time, and will be dedicated to the birthday of Charles Aznavour. The concert will feature André Manoukian, Joana Mendil, Essaï Altounian, Eric Berchot and other musicians.
May 22, 2019 marks the 95th anniversary of the co-founder of Aznavour Foundation, legendary artist Charles Aznavour.
In the eve of the great artist’s birthday, different events are being organized around the world throughout the year. Among them are exhibitions, concerts, opening of monuments, naming of public places and institutions.
The Aznavour Foundation was established by Charles Aznavour and his son Nicolas Aznavour. The goal of the Foundation is to implement development programs in the fileds of culture, education, and social welfare. One of the most important objectives of the Foundation’s mission is to preserve and perpetuate the immense cultural and humanitarian legacy of Charles Aznavour.