ԱԺ-ն չընդունեց ֆինանսների նախարարին պաշտոնանկ անելու հարցը վարչապետի քննարկմանը ներկայացնելու «Լուսավոր Հայաստան»-ի առաջարկը
ԱԺ-ն չընդունեց  ֆինանսների նախարարին պաշտոնանկ անելու հարցը վարչապետի
քննարկմանը ներկայացնելու «Լուսավոր Հայաստան»-ի առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼՒ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը չընդունեց ֆինանսների նախարարի հետագա պաշտոնավարման հարցը վարչապետի քննարկման առաջարկելու մասին «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության առաջարկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ առաջարկն ապրիլի 17-ին Ազգային ժողովի նիստում հնչեցրել էր խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Մարուքյանին դուր չէր եկել իրենց խմբակցության անդամների տրված հարցերին նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանի պատասխանելու ոճը:
«Լուսավոր Հայաստան»-ը որոշել է հիմնվելով ՀՀ Սահմանադրությամբ ու կանոնակարգ օրենքով մեզ տրված լիազորություններով առաջարկում եմ ընդունել կառավարության առանձին անդամի հետագա պաշտոնավարման հարցը վարչապետի քննարկման առաջարկելու մասին ԱԺ որոշում: Սա զգուշացում է բոլոր նախարարներին, որ խորհրդարանական կառավարմանը հավակնող երկրում խորհրդարանի հետ չի կարելի այդպես վարվել»,- ասաց Մարուքյանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանը նշեց, որ իրենց խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու այդ առաջարկին:
««Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը երեկ ակտիվ մասնակցել է հարցապնդմանը, և քննարկումը ցույց տվեց, որ մենք մեր պարզ հարցերի պատասխանները չստացանք: Մենք կողմ ենք քվեարկում այս նախագծին»,- ասաց Մելքումյանը:
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը հայտարարեց, որ իրենց դեմ են քվեարկելու:
«Նման որոշում կայացնելու համար մեկ հանդիպումը բավական չէ, որ կողմ քվեարկենք այս առաջարկին, այդ պատճառով «Իմ քայլը» դեմ է քվեարկելու»,- ասաց Մակունցը:

Opposition’s motion seeking dismissal of finance minister voted down in parliament
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. The opposition’s motion seeking to submit a recommendation to Prime Minister Nikol Pashinyan to sack his Finance Minister Atom Janjughazyan has failed to be adopted at a session today.
Edmon Marukyan, the leader of the opposition Lusavor Hayastan (Luminous Armenia) party, raised the issue during a session on April 17.
“This is a warning to all ministers that you can’t treat a parliament in a country aspiring parliamentary administration this way,” he said, referring to the fact that Janjughazyan was not in attendance at the session, when in fact the issue concerns him.
Marukyan was unhappy the way Janjughazyan responded to questions from Lusavor Hayastan during the session.
Michael Melkumyan from Prosperous Armenia, the other opposition party, said they will join the motion.
However, the ruling My Step faction said they will vote down the initiative.
“A single meeting is not enough for voting in favor of this proposal, that is why My Step will vote against,” My Step faction leader Lilit Makunts said.