Հայաստանն ունի մասնագիտական բավականաչափ ներուժ մեքենաշինության ոլորտում Իրանի հետ համագործակցության համար. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանն ունի մասնագիտական բավականաչափ ներուժ մեքենաշինության ոլորտում
Իրանի հետ համագործակցության համար. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական ներդրողները կարող են իրենց ապագա ծրագրերը քննարկել հայաստանյան գործընկերների և համապատասխան կազմակերպությունների հետ, իսկ Հայաստանի պետական մարմինները մշտապես պատրաստ են անհրաժեշտության դեպքում օգնություն ցույց տալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին IRNA գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե կարո՞ղ են Իրանն ու Հայաստանը համագործակցել մեքենաշինության կամ արդյունաբերական այլ բնագավառներում:
«Պետք է փաստեմ, որ Հայաստանի կառավարությունը ամեն կերպ աջակցում է արտասահմանյան, այդ թվում՝ իրանական ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը: Հայաստանն, անշուշտ, ունի տեխնիկա-տնտեսական և մասնագիտական բավականաչափ ներուժ հիշյալ ոլորտներում համագործակցելու համար:
Վերջերս՝ 2018թ. դեկտեմբերին, Հայաստանի երրորդ քաղաք Վանաձորում բացվեց պլաստմասե հիմքի վրա արտադրվող գազաբալոնների հայ-իրանական համատեղ գործարան: Գործարանի հիմնադիրները վստահեցնում են, որ մոտ ապագայում կսկսվի արտադրանքի թողարկումը»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Անդրադառնալով զբոսաշրջության ոլորտում հայ-իրանական համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ հարցին՝ ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր պետություն աշխարհին ներկայանում է իր պատմությամբ, մշակույթով, ավանդույթներով։ «Ակնհայտ է, որ զբոսաշրջությունը նպաստում է մեր ժողովուրդներին՝ ծանոթանալու միմյանց պատմությանը, մշակույթին, սովորույթներին, հոգևոր և կրոնական արժեքներին, գիտատեխնիկական նվաճումներին: Զբոսաշրջության զարգացումը մեր երկրի առաջնահերթություններից է, և մենք մեծ ջանքեր ենք գործադրում մեր երկիրը զբոսաշրջիկների համար գրավիչ դարձնելու ուղղությամբ:  2016 թվականին մուտքի արտոնագրի վերացումից հետո, զգալիորեն աճել են է ՀՀ ժամանող իրանցի զբոսաշրջիկների քանակը, որոնց թիվը հատկապես ավելանում է իրանական ամանորի՝ Նովրուզի օրերին: Այդ օրերին հատուկ միջոցառումներ են ձեռնարկվում՝ իրանցի զբոսաշրջիների անվտանգության, տեղեկացվածության ապահովման ուղղությամբ, շուրջօրյա գործում է 911 ծառայությունը՝ պարսկերենով: Կարծում եմ, որ զբոսաշրջությունը հեռանկարային բնագավառ է, և ցուցանիշներն այդ բնագավառում աճելու միտում ունեն»,- ասել է Փաշինյանը:

Armenia has necessary professional potential to cooperate with Iran in mechanical engineering industry – PM
Armenia has necessary professional potential to cooperate with Iran in mechanical engineering
industry – PM
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. Iranian investors can discuss their future plans with their Armenian counterparts and relevant organizations, and Armenia’s state agencies stand ready to provide assistance, if necessary, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in an interview to IRNA news agency, in response to the question whether Iran and Armenia can cooperate in mechanical engineering or other industries, reports Armenpress.
“I must state that the Government of Armenia appreciates the implementation of foreign investment projects, including the Iranian investment programs. Armenia has the necessary technical, economic and professional potential for cooperation in these areas.
Recently, in December, 2018, an Armenian-Iranian joint venture for the production of gas cylinders on plastic basis was opened in Vanadzor, Armenia. The founders of the plant assure that the production will start in the near future”, Pashinyan said.
Commenting on the Armenian-Iranian cooperation prospects in tourism, PM Pashinyan noted that each country is represented by its history, culture, traditions. “Obviously, tourism helps our peoples to get acquainted with each other’s history, culture, traditions, spiritual and religious values, scientific and technological achievements. Tourism development is one of our country’s priorities, and we are making great efforts to make our country attractive to tourists. Following the visa abolition arrangement in 2016, the number of Iranian tourists visiting Armenia has considerably increased, especially in the days of the Iranian New Year - Novruz. Special events are being held in these days for ensuring the security of Iranian tourists; 911 services are available in Persian. I think that tourism is a promising field, and the indicators tend to grow in that area”, Pashinyan said.