Մոլդովայի խորհրդարանական ընտրություններում առաջատարը սոցիալիստներն են
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոլդովայի խորհրդարանական ընտրություններում կուսակցական ցուցակներով առաջատարը սոցիալիստներն են, որոնք հավաքել են ձայների 31, 75 տոկոսը: Դա են վկայում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալները արձանագրությունների 95 տոկոսի մշակումից հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ACUM դաշինքը հավաքել Է ձայների 25,26 տոկոսը, ներկայում իշխող Դեմոկրատական կուսակցությունը՝ 24,48 տոկոսը, «Շոռ» կուսակցությունը՝ 8,55 տոկոսը: Մնացած քաղաքական միավորումները չեն կարողացել հաղթահարել վեցտոկոսանոց ընտրական շեմը: Ըստ միամանդատ ընտրատարածքների՝ արձանագրությունների 90 տոկոսի տվյալների ամփոփումից հետո առաջատարը Դեմկուսն Է, որը 19 տեղի Է հավակնում խորհրդարանում, սոցիալիստները կարող են ստանալ 15 տեղ, ACUM դաշինքը՝ 11 տեղ: Խորհրդարանում աթոռ են ստանում Մոլդովայի ներկայիս վարչապետ, Դեմկուսի փոխնախագահ Պավել Ֆիլիպը, ինչպես նաեւ սոցիալիստների առաջնորդ Զինաիդա Գրեչանայան: Ընտրություններին մասնակցությունը կազմել Է 49, 22 տոկոս: Առայժմ կուսակցություններից ոչ մեկը բավականաչափ ձայներ չունի ինքնուրույն խորհդարանական մեծամասնություն կազմելու համար: Ընդսմին սոցիալիստները եւ ACUM դաշինքն ավելի վաղ հայտարարել են, թե մտադիր չեն կոալիցիայի մեջ մտնել որեւԷ ուժի հետ: Մոլդովայի խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունեցել փետրվարի 24-ին: Պատգամավորներին ընտրում են չորս տարով: Ընդտրություններն առաջին անգամ անցկացվել են խառը ընտրական համակարգով՝ 50 պատգամավոր ընտրվում Է կուսակցական ցուցակներով, 51-ն՝ ըստ միամանդատ ընտրատարածքների: Ընտրություններին մասնակցության շեմ չի սահմանվել: Կուսակցությունների համար ընտրական շեմը 6 տոկոս Է, Էլեկտորալ դաշինքների համար՝ 8 տոկոս, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

На выборах в Молдавии после обработки 95% протоколов лидируют социалисты
Ориентирующаяся на сотрудничество с Россией Партия социалистов лидирует с 31,75% на выборах в парламент Молдавии по партийным спискам, следует из данных ЦИК после обработки 95% протоколов.
Блок ACUM набрал 25,26% голосов, правящая сейчас Демпартия - 24,48% голосов, партия "Шор" - 8,55%. Остальные политические объединения не сумели преодолеть шестипроцентный избирательный порог.
По одномандатным округам после обработки 90% протоколов лидирует Демпартия, которая претендует на 19 мест в парламенте, социалисты могут получить 15 мест, блок ACUM - 11 мест. Кресло в парламенте получают нынешний премьер-министр Молдавии, вице-председатель Демпартии Павел Филип, а также лидер социалистов Зинаида Гречаная,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Также попасть в парламент могут три независимых кандидата. Еще в одном избирательном округе голосование продолжается.
Пока ни одной из партий не хватает необходимого числа голосов, чтобы самостоятельно сформировать парламентское большинство. При этом социалисты и блок ACUM ранее заявляли, что не намерены вступать с кем-либо в коалицию.
Выборы в парламент Молдавии прошли в воскресенье. Депутатов избирают на четыре года. Выборы впервые проходят по смешанной избирательной системе — 50 человек по партийным спискам, 51 — по одномандатным округам. Порога явки нет. Избирательный порог для партий составляет 6%, для электоральных блоков — 8%.
На места в парламенте претендуют 14 партий и один блок. Основная борьба разворачивается между Партией социалистов, выступающей за более тесное взаимодействие с Россией и ЕАЭС, правящей Демократической партией и правым оппозиционным блоком ACUM, выступающими за евроинтеграцию.