Պեկինում մեկնարկել Է Չինաստանի եւ ԱՄՆ-ի առեւտրական բանակցությունների նոր փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի առեւտրական ներկայացուցչի տեղակալ Ջեֆրի Գերիշը փետրվարի 11-ին Չինաստանի հետ բանակցությունների հերթական փուլն Է սկսել առեւտրական տարաձայնությունների կարգավորման շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Չինաստանի մայրաքաղաքից հայտնել են զանգվածային լրատվամիջոցները:
Այն մասին, որ բանակցություններում ամերիկյան պատվիրակությունը գլխավորում Է Գերիշը, հայտնել Է Սպիտակ տունը: Բանակցությունների առաջին մասը տեղի կունենա փորձագիտական մակարդակով, փետրվարի 14-ին բանակցային գործընթացին, ինչպես սպասվում Է, ամերիկյան կողմից կմիանան առեւտրական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը եւ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը: Չինական կողմից բանակցությունների վճռորոշ փուլին կմասնակցեն ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի փոխվարչապետ Լյու Հեն եւ Չինաստանի ժողովրդական բանկի (Կենտրոնական բանկի) նախագահ Ի Գանը:
Հունվարի 30-31-ին բանակցությունների վաշինգտոնյան փուլն ավարտվել Է առանց համաձայնագրի ձեռքբերման: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ երկուստեք ձեռնտու համաձայնագրի ձեռքբերման համար որպես վերջնաժամկետ Է սահմանել մարտի 1-ը:
Հակառակ դեպքում ԱՄՆ-ը Չինաստանից ներմուծվող 200 մլրդ դոլար արժողությամբ ապրանքների սակագները 10 տոկոսից կբարձրացնի մինչեւ 25 տոկոս: Միեւնույն ժամանակ Վաշինգտոնում Լյու Հեյի հետ հունվարյան հանդիպման արդյունքներով՝ Թրամփը հայտարարել Է, որ գործարքը պետք Է կնքվի իր եւ անձամբ ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինի միջեւ:
Այդ հանդիպումը, ինչպես փետրվարի 11-ին հայտնել Է Axios-ը, վկայակոչելով Սպիտակ տան աղբյուրներ, կարող Է կայանալ արդեն մարտի կեսերին Պալմ-Բիչ քաղաքում (Ֆլորիդայի նահանգ) Թրամփի Մար-ա-Լագո ակումբում: Նաեւ նշվում Է, որ հանդիպման անցկացման վերջնական վայրն առայժմ որոշված չԷ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Торговые переговоры между Китаем и США на уровне экспертов стартовали в Пекине
Заместитель торгового представителя США Джеффри Герриш начал в понедельник очередной раунд переговоров с Китаем по урегулированию торговых разногласий. Как передает Арменпресс, об этом сообщили СМИ из китайской столицы.
О том, что Герриш возглавляет американскую делегацию на переговорах, сообщил Белый дом.
Первая стадия переговоров пройдет на экспертном уровне, в четверг и пятницу к переговорному процессу, как ожидается, с американской стороны подключатся торговый представитель Роберт Лайтхайзер и министр финансов Стивен Мнучин.
С китайской стороны в решающей стадии переговоров будут участвовать вице-премьер Госсовета КНР Лю Хэ и председатель Народного банка Китая (китайский Центробанк) И Ган.
Раунд вашингтонских переговоров 30-31 января завершился без достижения соглашения.
Президент США Дональд Трамп ранее установил для достижения устраивающего обе стороны торгового соглашения 1 марта в качестве крайней даты. В противном случае США поднимут тарифы на ввозимые из Китая товары стоимостью $200 млрд с 10% до 25%.
В то же время, по итогам январской встречи с Лю Хэ в Вашингтоне Трамп заявил, что сделка должна быть заключена между ним и председателем КНР Си Цзиньпином лично.
Эта встреча, как сообщил в понедельник Axios со ссылкой на источники в Белом доме, может состояться в клубе Трампа Мар-а-Лаго в городе Палм-Бич (штат Флорида) уже в середине марта. Между тем отмечается, что окончательно место проведения встречи еще не определено.