Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի պատգամավորին բանտ են ուղարկում. այս դարում նման բան չԷր եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համայնքների պալատի պատգամավոր Ֆիոնա Օնասանյան դարձել Է գրեթե 30 տարվա ընթացքում առաջին գործող բրիտանացի խորհրդարանականը, որը դատապարտվել Է բանտարկության, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
2017 թվականի հուլիսին պատգամավորի ավտոմոբիլը հայտնվել Էր ոստիկանական տեսախցիկների տեսադաշտում, երբ ժամում 66 կիլոմետր արագությամբ ընթացել Էր այն գոտում, որտեղ արգելված Է ժամում 50 կիլոմետրից արագ երթեւեկությունը:
Անասանյան իրեն մեղավոր չի ճանաչել՝ պնդելով, որ թեեւ ավտոմոբիլն իրականում պատկանել Է իրեն, բայց այդ պահին ղեկի առջեւ եղել Է այլ մարդ: Նա հեռացվել Է Լեյբորիստական կուսակցությունից այն բանից հետո, երբ դատարանը նրան մեղավոր Է ճանաչել արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու փորձի մեջ: Նա երեք ամսվա բանտարկության Է դատապարտվել այն բանից հետո, երբ մեղադրող կողմը ներկայացրել Է ապացույցներ, որ Օնասանյան ոչ միայն ինքն Է գտնվել ղեկի առջեւ, այլեւ տեքստային հաղորդագրություններ Է փոխանակել արագությունը գերազանցելու պահին:
Այս հարյուրամյակում սա առաջին դեպքն Է, երբ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի գործող պատգամավորը բանտային պատիժ Է ստանում: Վերջին անգամ դա տեղի Է ունեցել 1991 թվականին, երբ պատգամավոր Թերի Ֆիլդսը 60 օրվա բանտարկության Է դատապարտվել ընտրական հարկը չվճարելու համար:

Депутата британского парламента отправляют в тюрьму. В этом веке такого еще не было
Депутат Палаты общин Фиона Онасанья стала первым за почти 30 лет действующим британским парламентарием, приговоренным к тюремному заключению, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
В июле 2017 года автомобиль депутата попал в поле зрения полицейских видеокамер, когда двигался со скоростью в 66 км/ч в зоне, где запрещается ехать быстрее 50 км/ч.
Онасанья не признала себя виновной, утверждая, что хотя автомобиль и в самом деле принадлежал ей, но в этот момент за рулем находился другой человек.
Она была исключена из Лейбористской партии после того, как суд признал ее виновной в попытке препятствовать осуществлению правосудия.
Она была приговорена к трем месяцам заключения после того, как сторона обвинения представила доказательства, что Онасанья не только сама находилась за рулем, но еще и обменивалась текстовыми сообщениями в момент превышения скорости.
В нынешнем столетии это первый случай когда действующий депутат британского парламента получает тюремный срок. Последний раз это произошло в 1991 году, когда депутат Терри Филдс получил 60 дней тюрьмы за неуплату избирательного налога.