Իրաքցի գիտնականն ԻՊ-ին օգնել Է քիմիական զենք ստեղծել. The Washington Post
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքցի գիտնական Սուլեյման ալ Աֆարին, որն աշխատում Էր հանրապետության արդյունաբերության եւ հանքային պաշարների նախարարությունում, «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանն օգնել Է քիմիական զենք ստեղծել, երբ զինյալները 2014 թվականին գրավել են նրա հայրենի Մոսուլ քաղաքը: Այդ մասին հունվարի 21-ին հայտնել Է The Washington Post թերթը, որը հարցազրույց Է վերցրել 52-ամյա երկրաբանից, ով գտնվում Է Իրաքյան Քրդստանի բանտում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նա պատմել Է, որ զինյալներն իրեն առաջարկել են «օգնել քիմիական զենք ստեղծել»: Գիտնականը խոստովանել Է, որ դրա մասին քիչ բան գիտեր, բայց, այդուհանդերձ, համաձայնել Է ահաբեկիչների հետ աշխատել եւ 15 ամիս հսկողություն Է իրականացրել իպրիտի արտադրության նկատմամբ: Նրանք (ԻՊ-ն) դարձան իշխանություն, եւ դրանից հետո մենք սկսեցինք աշխատել նրանց օգտին: Մենք ցանկանում Էինք աշխատել, որպեսզի մեզ վճարեին: «…» Նրանք ոչ ոքի չԷին ստիպում»,- ասել Է ալ Աֆարին, որն սպասում Է մահվան դատավճռի ի կատար ածվելուն:
Չնայած Իրաքում քիմիական զենքի արտադրության ԻՊ-ի լաբորատորիաների վերացմանը, ինչպես պնդում Է The Washington Post-ը, վկայակոչելով իրաքյան իշխանություններին, զինյալները կարող Էին մի քանի արտադրական օբյեկտներ ու քիմիական նյութեր կարողացան տեղափոխել եւ թաքցնել Սիրիայում: Բացի այդ, նշում Է թերթը, գիտնականների հետազոտությունների արդյունքներն ահաբեկիչները պահում Էին հիշող սարքերում, որոնք նրանք իրենց հետ տարել են պարտությունից հետո, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WP: иракский ученый помогал ИГ создавать химическое оружие
Иракский ученый Сулейман аль-Афари, работавший в министерстве промышленности и минеральных ресурсов республики, помогал террористической группировке "Исламское государство" создавать химическое оружие, когда боевики в 2014 году захватили его родной город Мосул. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в понедельник газета The Washington Post, которая взяла интервью у 52-летнего геолога, находящегося в тюрьме в иракском Курдистане.
Он рассказал, что боевики предложили ему "помочь создать химическое оружие". Ученый признался, что мало знал об этом, но тем не менее согласился работать на террористов и в течение 15 месяцев осуществлял контроль за производством иприта. "Они [ИГ] стали властью, и после этого мы стали работать на них. Мы хотели работать, чтобы нам платили. <...> Они никого не заставляли",- сказал аль-Афари, который ждет исполнения смертного приговора.
Несмотря на ликвидацию лабораторий ИГ по производству химоружия в Ираке, утверждает The Washington Post со ссылкой на иракские власти, некоторые мощности и химикаты боевики могли перевезти и спрятать в Сирии. Кроме того, отмечает газета, результаты исследований ученых террористы хранили на запоминающих устройствах, которые забрали с собой после поражения.