ԵՄ «Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդում» ծրագրով կհատկացնի 8 մլն եվրո
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը նպատակահարմար է համարում ՀՀ-ի և Եվրոպական Միության միջև 2018թ. նոյեմբերի 29-ին և դեկտեմբերի 7-ին ստորագրված «ԵՄ-ն քաղաքացիների համար»՝ «Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդում» ֆինանսավորման համաձայնագրի հաստատումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, համաձայնագրի նպատակն է Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդումը, կառավարության նկատմամբ վստահության բարձրացումը և Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածության մակարդակի բարձրացումը:
Ծրագրի արդյունքում նախատեսվում են մի շարք ուղղություններով արդյունքների գրանցում՝ թափանցիկ և վստահելի ընտրություններ, կառավարության բաց գործելաոճ և հաշվետվողականություն, մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի բարձրացում, քաղաքացիական հասարակության հետ կառուցողական երկխոսության մեխանիզմ, մասնակցային ժողովրդավարության զարգացում, Հայաստանում ակտիվ լրատվական միջավայրի զարգացում, կանանց ներգրավվածության ամրապնդում և այլն:
Ծրագիրը, միևնույն ժամանակ, նպաստում է 2030 թվականի օրակարգի հիմնականում հետևյալ Կայուն զարգացման նպատակներին (ԿԶՆ) աստիճանաբար հասնելուն՝ «Հասնել գենդերային հավասարության և իրավազորել բոլոր կանանց և աղջիկներին» և «Խթանել խաղաղ և ներառական հասարակության կայուն զարգացումը, բոլորի համար ապահովել արդարադատության մատչելիություն և բոլոր մակարդակներում ստեղծել արդյունավետ, հաշվետու և ներառական ինստիտուտներ»։ Նախատեսված է նաև, որ ծրագիրը կնպաստի այլ ԿԶՆ-ին՝ «Ամենուրեք վերացնել աղքատության բոլոր ձևերը», «Ապահովել ներառական և հավասար որակյալ կրթություն», «Կրճատել անհավասարությունը երկրների ներսում և դրանց միջեւ»։
Համաձայնագրով նախատեսվող ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԵՄ բյուջեից` Եվրոպական հարևանության գործիքի շրջանակներում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 8,04 մլն եվրո:

ЕС выделит 8 млн евро по программе «Укрепление демократии в Армении»
Правительство считает целесообразным утвердить финансовое соглашение «ЕС – для  граждан» — «Укрепление  демократии в  Армении», подписанное  20 ноября  и 7 декабря 2018г. между ЕС и Арменией.
Как передает Арменпресс, цель программы —укрепление демократии в Армении, повышение доверия к правительству и повышение уровня вовлеченности гражданского общества.
По результатам программы планируется добиться результатов в нескольких направлениях:  прозрачные и надежные выборы, открытый стиль работы правительства и подотчетность, повышение уважения к правам человека, конструктивный механизм диалога с гражданским обществом, развитие участвующей демократии, развитие демократии, активная медиа-атмосфера в Армении, активизация вовлечения женщин и т.д.
Программа также способствует постепенное  достижение следующих целей  по повестке-2030 Стабильного развития: «Достичь гендерного  равенства и уравнять права женщин и девушек», «Стимулировать стабильное  развитие  мирного и инклюзивного общества, обеспечить доступность правосудия  для  всех, создать эффективные  подотчетные и инклюзивные институты» и др.
Программа финансируется ЕС в рамках Европейского инструмента соседства. Общая стоимость программы составляет 8,04 млн евро.