ՕՊԷՔ-ում բանակցությունները փակուղի են մտել նավթի հանույթը նվազեցնելուց Իրանի հրաժարվելու պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՕՊԷՔ-ի մասնակից երկրների՝ դեկտեմբերի 7-ին Վիեննայում ընթացող բանակցությունները փակուղի են մտել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով նիստի մասնակիցներին: Նրանցից մեկի խոսքով՝ Իրանը հրաժարվել Է նույնիսկ զուտ խորհրդանշական կերպով կրճատել նավթի արդյունահանումը հանուն ՕՊԷՔ+-ի գործարքի պահպանման:
Ավելի վաղ Bloomberg-ը հայտնել Էր, որ Ռուսաստանը եւ ՕՊԷՔ-ն առաջարկել են Իրանին զուտ խորհրդանշական կերպով կրճատել նավթի արտադրությունը՝ նավթի արդյունահանման սահմանափակման շուրջ 24 երկրների կողմից ՕՊԷՔ+-ի ընդհանուր գործարքը պահպանելու համար:
«Իրանը պետք Է ազատվի նավթի արդյունահաման ծավալի սահմանափակման բոլոր պարտավորություններից, քանի դեռ գործում են ԱՄՆ-ի անօրինական պատժամիջոցները»,- ՕՊԷՔ-ի նիստի նախօրյակին հայտարարել Է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեն, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Переговоры внутри ОПЕК зашли в тупик из-за отказа Ирана сокращать добычу
Переговоры стран-участниц ОПЕК, проходившие утром в пятницу, зашли в тупик. Об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на участников заседания. По словам одного из них, Иран отказался снижать добычу нефти даже чисто символически, ради сохранения сделки ОПЕК+.
Ранее Bloomberg сообщал, что Россия и ОПЕК предложили Ирану сократить добычу чисто символически без реального снижения производства нефти для сохранения общей сделки ОПЕК+ по ограничению добычи нефти 24 странами,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Иран должен быть освобожден от всех обязательств по ограничению уровней добычи нефти, пока действуют незаконные санкции (США - ИФ)", - настаивал накануне заседания ОПЕКминистр нефти Ирана Бижан Намдар Зангане.