Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցեց ԱՊՀ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների ամենամյա 6-րդ հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի  քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցեց ԱՊՀ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների ամենամյա 6-րդ հանդիպմանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ ԱԽ քարտուղարի «Ֆեյսբուք»-ի էջից, հանդիպման օրակարգում էին ահաբեկչության դեմ պայքարի, դրա ֆինանսավորման և կենսաբանական անվտանգությանը վերաբերող հարցեր։
Օրակարգի համաձայն՝ ՀՀ ԱԽ քարտուղարը հանդես եկավ ելույթով՝ ներկաներին ներկայացնելով ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակը։ Այնուհետ, քարտուղարը կարևորեց գոյություն ունեցող, ինչպես նաև նոր ձևավորվող ձևաչափերի և նախաձեռնությունների շրջանակներում միջազգային ահաբեկչության, դրա ֆինանսավորման, ծայրահեղականության, փողերի լվացման և կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում համատեղ ջանքերի իրականացումը ու ներկայացրեց դրանց ուղղությամբ Հայաստանում իրականացվող աշխատանքները։
Իր ելույթում Ա․ Գրիգորյանը մատնանշեց Հայաստանում գործող ռեֆերենս լաբորատորիաների կարևորությունը՝ ինչպես երկրի ներսում այնպես էլ դրանից դուրս հատուկ վտանգավոր համաճարակների վաղաժամ կանխարգելման ու դրանց հաղթահարման հետ կապված միջոցառումների կազմակերպման համատեքստում։ Միաժամանակ, Քարտուղարը տեղեկացրեց, որ վերոնշյալ լաբորատորիաներն, ունենալով երկրորդ կարգի անվտանգության մակարդակ, ամբողջովին գտնվում են ՀՀ համապատասխան պետական մարմինների վերահսկողության ներքո։
Ելույթի ավարտին Ա․ Գրիգորյանը մատնանշեց, որ Հայաստանը մշտապես ցուցաբերել և շարունակում է ցուցաբերել պատրաստակամություն՝ համագործակցելու շահագրգիռ կողմերի հետ կենսաբանական անվտանգության ապահովման ոլորտում և գործում է միջազգային իրավունքի շրջանակներում, առավելապես թափանցիկ և կանխատեսելի։

YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Armenia’s Security Council Secretary Armen Grigoryan participated in the VI CIS Annual Meeting of Security Council Secretaries in Moscow, Russia.
Grigoryan said on Facebook that the agenda of the meeting included issues relating to combating terrorism, terror funding and biosecurity.
In accordance with the agenda, Grigoryan delivered remarks and presented the domestic political situation of Armenia. He highlighted the implementation of joint efforts in combating international terrorism, terror funding, extremism, money laundering and organized crime and presented the work that is being carried out in Armenia in this direction.
In his remarks, Grigoryan outlines the significance of the active reference labs in Armenia, in the context of early prevention of hazardous pandemics both inside and outside the country and organizing the actions relating to overcoming them.
Grigoryan noted that Armenia has always displayed and continues displaying willingness in cooperating with stakeholder sides for ensuring biosecurity and is acting within the framework of international law, maximally transparent and predictable.