Վրաստանի նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլը կսկսվի Աֆղանստանից
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլը կսկսվի նոյեմբերի 26-ին Աֆղանստանում՝ «Վճռորոշ աջակցություն» խաղաղապահ առաքելությանը մասնակցող վրացի զինվորականների քվեարկությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Վրաստանի ԿԸՀ-ի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլը Վրաստանում կանցկացվի նոյեմբերի 28-ին: Դրան կմասնակցեն անկախ թեկնածու, «Վրացական երազանք-ժողովրդավարական Վրաստան» կառավարող կուսակցության կողմից աջակցվող Սալոմե Զուրաբիշվիլին եւ «Ուժը միասնության մեջ Է» միավորված ընդդիմությունից թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեն, որը «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության անդամ Է:
Աֆղանստանում նոյեմբերի 26-ին կբացվի երկու ընտրատեղամաս՝ Բահրամի ավիաբազայում եւ Մազարի-Շարիֆի «Մարմալ» ռազմահանգրվանում: Ֆորս-մաժորի դեպքում ընտրությունների ամսաթիվը կարող են տեղափոխել ընդհուպ մինչեւ նոյեմբերի 28: Խոսքն ավազամրրիկի, թռիչքի համար անբարենպաստ եղանակի, պայթյունի կամ ռազմական բարդ հանգամանքների մասին Է: Քվեարկությունից հետո քվեատուփերը կկնքվեն եւ կտեղափոխվեն Թբիլիսի: Աֆղանստանում ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքներով՝ Զուրաբիշվիլին հավաքել Էր 398 ձայն, իսկ Վաշաձեն՝ 261 ձայն, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Второй тур выборов президента Грузии начнется с Афганистана
Второй тур выборов президента Грузии начнется с голосования грузинских военных, участвующих в миротворческой миссии "Решительная поддержка", в Афганистане 26 ноября, как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении на сайте ЦИК Грузии.
Второй тур выборов президента пройдет в Грузии 28 ноября. В нем будут участвовать независимый кандидат, поддерживаемый правящей партией "Грузинская мечта – демократическая Грузия" Саломе Зурабишвили и кандидат от объединенной оппозиции "Сила в единстве" Григол Вашадзе, который является членом "Единого национального движения" Григол Вашадзе.
В Афганистане 26 октября в 08:00 откроются два избирательных участка – на авиационной базе Баграм и на базе "Мармал" в Мазари-Шариф, а закроются в 20:00.
В случае форс-мажора дату выборов могут перенести вплоть до 28 ноября. Речь идет о песочной буре, нелетной погоде, взрыве или сложных военных обстоятельствах.
После голосования урны будут опечатаны и доставлены в Тбилиси.
По итогам первого тура выборов в Афганистане Зурабишвили набрала 398 голосов, а Вашадзе – 261 голос.