Չինաստանը պատրաստվում է 1 տրիլիոն դոլար ներդնել Եվրասիայի երկրներում. Երևանում ընթանում է «Չինաստան-Եվրասիա» գիտաժողովը
Չինաստանը պատրաստվում է 1 տրիլիոն դոլար ներդնել Եվրասիայի երկրներում.
Երևանում ընթանում է «Չինաստան-Եվրասիա» գիտաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Չինաստան-Եվրասիա» առաջին միջազգային գիտաժողովը կարող է խթանել Չինաստանից Հայաստան ներդրումների ներգրավումը:
«Չինաստան-Եվրասիա քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդ» հիմնադրամի ղեկավար Մհեր Սահակյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ներկայումս Չինաստանի դերը համաշխարհային քաղաքականության և տնտեսության մեջ մեծացել է: «Այդ երկիրը կարևոր դեր ունի նաև ներկայիս համաշխարհային զարգացումներում, և Հայաստանի համար շատ կարևոր է հետևել Չինաստանին, այնտեղ տեղի  ունեցող իրադարձություններին: Չինաստանը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրի միջոցով խորացնում է իր ազդեցությունը Եվրասիա մայրցամաքում, և ծրագրի շրջանակում պատրաստվում է ավելի քան 1 տրիլիոն դոլար ներդնել»,- ասաց Սահակյանը:
Հոկտեմբերի 26-ին Երևանում մեկնարկած «Չինաստան-Եվրասիա» միջազգային առաջին գիտաժողովի շրջանակում Հայաստան են եկել գիտնականներ 12 երկրից՝ մասնավորապես, Ֆինլանդիայից, Ռուսաստանից, Չինաստանից, Պորտուգալիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Պակիստանից:
«Հայաստանը պետք է կարողանա ներկայացնել այնպիսի նախագծեր, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի ընդգրկվել ծրագրում և այդ ներդրումների մի մասը բերել Հայաստան: Հրավիրելով մեր գործընկերներին այստեղ՝ նպատակ ունենք արթնացնել նրանց  հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ, որպեսզի հետագայում հետազոտություններ իրականացնեն մեր երկրի վերաբերյալ»,- ընդգծեց «Չինաստան-Եվրասիա քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդ» հիմնադրամի ղեկավարը:
Գիտաժողովի համակազմակերպիչն են «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդ» հիմնադրամը ևՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտը, աջակցում են՝ Դիվանագիտական հիմնադրամն ու «Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ը:

YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. The first international China-Eurasia conference can boost attraction of investments from China to Armenia.
Mher Sahakyan, head of the China-Eurasia political and strategic research foundation, told ARMENPRESS that currently China’s role in world policy and economy has increased.
“This country plays an important role in the current global developments, and it’s important for Armenia to follow China, as well as the ongoing processes there. China deepens its influence in the Eurasian continent by One Belt, One Road program and is going to invest more than 1 trillion within the frames of the program”, Sahakyan said.
The first international China-Eurasia conference launched in Yerevan on October 26, within the frames of which scientists from 12 countries, in particular Finland, Russia, China, Portugal, UK and Pakistan, have arrived in Armenia.
“Armenia must be able to present programs thanks to which it would be possible to be included in the program and bring some part of that investments to Armenia. By inviting our partners here we aim to awaken their interest towards Armenia so that they will conduct research on our country”, he said.
The conference is co-organized by the “China-Eurasia” Council for Political and Strategic Research and Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences of Armenia.