Չինաստանը պատրաստվում է 1 տրիլիոն դոլար ներդնել Եվրասիայի երկրներում. Երևանում ընթանում է «Չինաստան-Եվրասիա» գիտաժողովը
Չինաստանը պատրաստվում է 1 տրիլիոն դոլար ներդնել Եվրասիայի երկրներում.
Երևանում ընթանում է «Չինաստան-Եվրասիա» գիտաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Չինաստան-Եվրասիա» առաջին միջազգային գիտաժողովը կարող է խթանել Չինաստանից Հայաստան ներդրումների ներգրավումը:
«Չինաստան-Եվրասիա քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդ» հիմնադրամի ղեկավար Մհեր Սահակյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ներկայումս Չինաստանի դերը համաշխարհային քաղաքականության և տնտեսության մեջ մեծացել է: «Այդ երկիրը կարևոր դեր ունի նաև ներկայիս համաշխարհային զարգացումներում, և Հայաստանի համար շատ կարևոր է հետևել Չինաստանին, այնտեղ տեղի  ունեցող իրադարձություններին: Չինաստանը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրի միջոցով խորացնում է իր ազդեցությունը Եվրասիա մայրցամաքում, և ծրագրի շրջանակում պատրաստվում է ավելի քան 1 տրիլիոն դոլար ներդնել»,- ասաց Սահակյանը:
Հոկտեմբերի 26-ին Երևանում մեկնարկած «Չինաստան-Եվրասիա» միջազգային առաջին գիտաժողովի շրջանակում Հայաստան են եկել գիտնականներ 12 երկրից՝ մասնավորապես, Ֆինլանդիայից, Ռուսաստանից, Չինաստանից, Պորտուգալիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Պակիստանից:
«Հայաստանը պետք է կարողանա ներկայացնել այնպիսի նախագծեր, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի ընդգրկվել ծրագրում և այդ ներդրումների մի մասը բերել Հայաստան: Հրավիրելով մեր գործընկերներին այստեղ՝ նպատակ ունենք արթնացնել նրանց  հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ, որպեսզի հետագայում հետազոտություններ իրականացնեն մեր երկրի վերաբերյալ»,- ընդգծեց «Չինաստան-Եվրասիա քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդ» հիմնադրամի ղեկավարը:
Գիտաժողովի համակազմակերպիչն են «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդ» հիմնադրամը ևՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտը, աջակցում են՝ Դիվանագիտական հիմնադրամն ու «Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ը:

Китай собирается инвестировать более 1 трлн долларов в страны Европы: в Ереване проходит конференция «Китай-Евразия»
Китай собирается инвестировать более 1 трлн долларов в страны Европы: в Ереване
проходит конференция «Китай-Евразия»
Первая международная конференция «Китай-Евразия» может способствовать привлечению инвестиций из Китая в Армению.
Как сообщил Арменпресс глава фонда политических и стратегических исследований Китая и Евразии Мгер Саакян, в настоящее время роль Китая в мировой политике и экономике возросла.
«Эта страна играет важную роль в нынешних глобальных событиях, и для Армении важно следить за Китаем, а также происходящими там процессами. Китай усиливает свое влияние на Евразийском континенте по программе «Один пояс и один путь» и собирается инвестировать более 1 трлн долларов в рамках этой программы», - сказал Саакян.
26 октября в Ереване открылась первая международная конференция «Китай-Евразия», в рамках которой в Армению прибыли ученые из 12 стран, в частности Финляндии, России, Китая, Португалии, Великобритании, Пакистана и др.
«Армения должна быть в состоянии представить программы, благодаря которым можно было бы вовлечься в программу и привлечь часть этих инвестиций в Армению. Приглашая сюда наших партнеров, мы стремимся пробудить их интерес к Армении, чтобы они проводили исследования в нашей стране», - сказал он.