Forbes-ը Սոֆյա Վերգարային ճանաչել Է ամենաբարձր վարձատրվող հեռուստատեսային դերասանուհի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոլումբիացի եւ ամերիկացի դերասանուհի Սոֆյա Վերգարան, որը նկարահանվել Է «Ամերիկյան փոքր ընտանիք» կատակերգական սերիալում (2009 թ.), յոթերորդ անգամ անընդմեջ, ըստ Forbes հանդեսի վարկածի, գլխավորել Է ամենաբարձր վարձատրվող հեռուստատեսային դերասանուհիների ցուցակը: Վարկանիշը հոկտեմբերի 25-ին հրապարակվել Է հրատարակության կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հանդեսի տվյալների համաձայն, 2017 թվականի հունիսից մինչեւ 2018 թվականի հունիս ամիսը դերասանուհին վաստակել Է 42,5 մլն դոլար: Նշվում Է, որ այդ գումարի գրեթե կեսը Վերգարային բերել են գովազդային պարտավորագրերը եւ լիցենզիոն համաձայնագրերը:
Վարկանիշի երկրորդ հորիզոնականն զբաղեցրել Է դերասանուհի Քեյլի Քուոկոն (24,5 մլն դոլար), որի եկամտի 95 տոկոսը բերել Է «Մեծ պայթյունի տեսությունը» (2007 թ.) սերիալում խաղացած նրա դերը: Երրորդ դիրքում հաստատվել Է Էլեն Փոմպեոն՝ «Կրքի անատոմիան» սերիալից (2005 թ.): Մեկ տարվա ընթացքում նա վաստակել Է 23,5 մլն դոլար: 13 մլն դոլար շահույթով չորրորդ հորիզոնականն զբաղեցրել Է «Օրենք եւ կարգ: Հատուկ կորպուս» (1999թ.) սերիալի դերակատարուհի Մարիշկա Հարգիթեյը: Առաջատարների հնգյակը եզրափակում Է «Ամերիկյան փոքր ընտանիքի» եւս մեկ դերասանուհի՝ Ջուլի Բոուենը՝ 12,5 մլն դոլար եկամուտով:
Ութերորդ տեղը պատկանում Է Քերի Վաշինգթոնին (11 մլն դոլար), որն «Սկանդալ» հեռուստասերիալի (2012-2018 թթ.) գլխավոր դերակատարն Է: Իններորդ հորիզոնականում տեղ Է զբաղեցրել Քլեր Դեյնսը՝ «Հայրենիք» ժապավենից (2011 թ.), տասներորդում՝ Փոլի Փերեթը (8,5 մլն)՝ «Ծովային ոստիկանություն. հատուկ բաժին» սերիալից (2003 թ.): Ընդամենը, ինչպես նշում Է Forbes-ը, 2017 թվականի հունիսի 1-ից մինչեւ 2018 թվականի հունիսի 1-ը ամենաբարձր վարձատրվող տասը հեռուստատեսային դերասանուհիները վաստակել են 168,5 մլն դոլար, ինչը 12 միլիոն դոլարով ավելի Է նախորդ տարվա ընթացքում (156,5 մլն դոլար) վարկանիշի առաջատարների միագումար վաստակից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

София Вергара названа самой высокооплачиваемой телевизионной актрисой по версии Forbes
Колумбийская и американская актриса София Вергара, снявшаяся в комедийном сериале "Американская семейка" (Modern Family, 2009 - н. в.) возглавила в седьмой раз подряд список самых высокооплачиваемых актрис телевидения по версии журнала Forbes. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, рейтинг опубликован в четверг на сайте издания.
Согласно данным журнала, с июня 2017 года по июнь 2018 года актриса заработала $42,5 млн. Отмечается, что почти половину этой суммы Вергаре принесли рекламные контракты и лицензионные соглашения.
Вторую строчку рейтинга заняла актриса Кейли Куоко ($24,5 млн), 95% дохода которой принесла роль в сериале "Теория большого взрыва" (The Big Bang Theory, 2007 - н. в.). На третьей позиции расположилась Эллен Помпео из сериала "Анатомия страсти" (Grey's Anatomy, 2005 - н. в.). За год она заработала $23,5 млн. Четвертую строчку с прибылью в $13 млн заняла исполнительница роли в сериале "Закон и порядок. Специальный корпус" (Law & Order: SVU, 1999 - н. в.) Маришка Харгитей. Замыкает пятерку лидеров еще одна актриса "Американской семейки" - Джули Боуэн с доходом в $12,5 млн.
Восьмое место принадлежит Керри Вашингтон ($11 млн), исполнившей главную роль в телесериале "Скандал" (Scandal, 2012 - 2018). На девятой строчке оказалась Клэр Дэйнс из "Родины" (Homeland, 2011 - н. в.), на десятой - Поли Перретт ($8,5 млн) из серила "Морская полиция: Спецотдел" (NCIS: Naval Criminal Investigative Service, 2003 - н. в.).
Всего, как отмечает Forbes, с 1 июня 2017 года по 1 июня 2018 десять самых высокооплачиваемых телевизионных актрис списка заработали 168,5 млн, что на $12 млн выше суммарного заработка лидеров рейтинга за предыдущий год ($156,5 млн).