Բելառուսի կողմից «Պոլոնեզ»-ների վաճառքն Ադրբեջանին անընդունելի է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայ-բելառուսական հարաբերությունների հարցում  մեծ խնդիր է համարում Բելառուսի կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ՀՀ վարչապետը նշել է euroradio.fm-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք լավ հարաբերություններ ունենք Բելառուսի հետ, բայց կարծում եմ, որ մենք մեծ պոտենցիալ ունենք ու պետք է այն իրացնենք։ Իհարկե, մենք անհանգստություն ունենք Բելառուսի կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքի կապակցությամբ, և դա մեծ խնդիր է մեր հարաբերությունների համար։ Ես այդ մասին խոսել եմ նախագահ Լուկաշենկոյի հետ։ Եվ գիտե՞ք, խնդիրը սրվում է նրանով, որ Հայաստանն ու Բելառուսը ՀԱՊԿ շրջանակներում ռազմաքաղաքական գործընկերներ են։ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները դժգոհ են այն փաստից, որ Բելառուսն Ադրբեջանին զենք է վաճառում»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Լրագրողը նշել է, թե գիտի, որ ՀՀ վարչապետը և Հայաստանի մյուս պաշտոնյաները փորձում են Մինսկին ու անձամբ Լուկաշենկոյին համոզել՝ այլևս զենք չվաճառել Ադրբեջանին։ Նա հետաքրքրվել է Փաշինյանից՝ ի՞նչ է կարծում, կստացվի՞։
Ի պատասխան ՀՀ վարչապետն ասել է. «Կարծում եմ՝ սխալ է ասել, որ մենք փորձում ենք համոզել։ Մենք բացատրում ենք այդ հարցի շուրջ մեր դիրքորոշումը։ Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում Բելառուսի շահերին ու հույս ունենք, Բելառուսն էլ հարգանք կցուցաբերի Հայաստանի շահերի նկատմամբ։ Ցավոք, մեզ համար այդպիսի գործունեությունն անընդունելի է, և ես ուզում եմ այդ մասին ուղիղ ասել»։
2018 թվականի հունիսի 11-ին հայտնի էր դարձել, որ Բելառուսը «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերը մատակարարել է Ադրբեջանին: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հունիսի 11-ին մասնակցել էր Ադրբեջանի  պաշտպանության նախարարության հրթիռային զորամասի բացման արարողությանը, և ՊՆ պաշտոնական կայքում զետեղված լուսանկարներում երևում էին բելառուսական արտադրության «Պոլոնեզ»-ները:

Belarus’s arms supply to Azerbaijan is unacceptable, says Armenian PM
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan says Belarus’s weapons supply to Azerbaijan is a big problem in the Armenia-Belarus relations.
“We have good relations with Belarus, but I think we have great potential and we must realize it. Certainly, we have concerns over Belarus’s arms supplies to Azerbaijan, and it is a big problem for our relations. I have talked about this with President Lukashenko. And you know, the problem is getting deeper by the fact that Armenia and Belarus are military-political partners within the framework of CSTO. All citizens of Armenia have discontent over the fact that Belarus is selling weapons to Azerbaijan,” the Armenian Premier told euroradio.fm.
The reporter said he is aware that the Premier and other Armenian officials are trying to convince Belarus and personally Lukashenko to stop selling weapons to Azerbaijan. He asked the Armenian PM whether he believes it will work.
In response, Pashinyan said: I think it would be wrong to say that we are trying to convince. We are explaining our stance over this issue. We treat the interests of Belarus with respect and we are hopeful that Belarus will also display respect towards Armenia’s interests. Unfortunately, this type of activities [weapons sale to Azerbaijan] is unacceptable for us, and I would like to directly say this.”
Earlier in June 2018 it was revealed that Belarus has supplied Polonez multiple rocket launchers to Azerbaijan. The systems were displayed at an event of the Azeri defense ministry on June 11.