Արմեն Սարգսյանը կարևորել է ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության շարունակականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի 31-ին ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի երկրների հարցերով համակարգող տնօրեն Ֆրենսիս Մալիժի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել ՎԶԵԲ-ի հետ Հայաստանի երկարամյա արդյունավետ համագործակցությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, վերահաստատելով այն շարունակելու պատրաստակամությունը՝ երկրի ղեկավարը կարևորել է մի շարք առաջնահերթ ոլորտներում պետություն-մասնավոր հատված գործընկերությունը, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շարունակական իրականացումը: Նախագահ Արմեն Սարգսյանն առաջարկել է դիտարկել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության բնագավառներում համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով այդ ճյուղերում մեծ ներուժի առկայությունը:
Ֆրենսիս Մալիժն ընդգծել է, որ ՎԶԵԲ-ը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ փոխգործակցության ընդլայնմամբ եւ պատրաստ է աջակցել կառավարությանը՝ ներդրողների համար բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավման քայլերում, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսական զարգացմանն ուղղված այլ նախաձեռնություններում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի հետ ՎԶԵԲ-ի համագործակցության առաջիկա ծրագրերին, խոսվել է տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների մասին, նշվել է, որ Եվրամիության հետ ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը փոխգործակցության նոր հնարավորություններ է ստեղծում:

President Sarkissian attaches importance to continuation of cooperation with EBRD
YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian on May 31 received the delegation led by Francis Malige, Managing Director for Eastern Europe and the Caucasus for the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), the Presidential Office told Armenpress.
Welcoming the guests President Sarkissian highly appreciated Armenia’s long-term productive cooperation with the EBRD.
The President reaffirmed the readiness to continue that cooperation and attached importance to the public-private partnership in several priority fields, the constant implementation of programs directed for small and medium business development. President Armen Sarkissian proposed to consider the opportunities to develop the cooperation in IT, energy, agriculture and tourism taking into account the great potential existing in these sectors.
Francis Malige stated that the EBRD is interested in expanding the mutual partnership with Armenia and is ready to assist the government in the steps on constantly improving the business environment for investors, as well as in other initiatives aimed Armenia’s economic development.
During the meeting Armenia-EBRD upcoming projects, the opportunities on implementing regional programs were discussed. The meeting participants stated that the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) signed with the European Union creates new opportunities for mutual partnership.