Արմեն Սարգսյանը կարևորել է ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության շարունակականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի 31-ին ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի երկրների հարցերով համակարգող տնօրեն Ֆրենսիս Մալիժի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել ՎԶԵԲ-ի հետ Հայաստանի երկարամյա արդյունավետ համագործակցությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, վերահաստատելով այն շարունակելու պատրաստակամությունը՝ երկրի ղեկավարը կարևորել է մի շարք առաջնահերթ ոլորտներում պետություն-մասնավոր հատված գործընկերությունը, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շարունակական իրականացումը: Նախագահ Արմեն Սարգսյանն առաջարկել է դիտարկել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության բնագավառներում համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով այդ ճյուղերում մեծ ներուժի առկայությունը:
Ֆրենսիս Մալիժն ընդգծել է, որ ՎԶԵԲ-ը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ փոխգործակցության ընդլայնմամբ եւ պատրաստ է աջակցել կառավարությանը՝ ներդրողների համար բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավման քայլերում, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսական զարգացմանն ուղղված այլ նախաձեռնություններում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի հետ ՎԶԵԲ-ի համագործակցության առաջիկա ծրագրերին, խոսվել է տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների մասին, նշվել է, որ Եվրամիության հետ ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը փոխգործակցության նոր հնարավորություններ է ստեղծում:

Президент Армении принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития
Президент Армении Армен Саркисян 31 мая принял делегацию во главе с региональным директором Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) по Восточной Европе и странам Кавказа Фрэнсисом Малижем.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, приветствуя гостей, Армен Саркисян высоко оценил долгосрочное плодотворное сотрудничество Армении с ЕБРР.
Президент подтвердил готовность продолжать это сотрудничество и придал большое значение партнерству государство - частный сектор в ряде приоритетных областей, постоянному осуществлению программ, направленных на развитие малого и среднего бизнеса. Президент Армен Саркисян предложил рассмотреть возможности развития сотрудничества в сферах информационных технологий, энергетики, сельского хозяйства и туризма с учетом существующего в этих секторах большого потенциала.
Фрэнсис Малиж заявил, что ЕБРР заинтересован в расширении взаимного партнерства с Арменией и готов помочь правительству в шагах по постоянному улучшению бизнес-среды для инвесторов, а также в других инициативах, направленных на экономическое развитие страны.
В ходе встречи были обсуждены предстоящие проекты Армения-ЕБРР, возможности реализации региональных программ. Участники встречи заявили, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом создаст новые возможности для взаимного партнерства.