Հայաստանի նոր կառավարությունն ամբողջական աջակցությունն է հայտնել Երևանում ՏՏ համաշխարհային համաժողովի անցկացմանը
Հայաստանի նոր կառավարությունն ամբողջական աջակցությունն է հայտնել Երևանում
ՏՏ համաշխարհային համաժողովի անցկացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նոր կառավարությունն ամբողջական աջակցությունն է հայտնել Երևանում Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի անցկացմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, համաժողովի իրականացման նախապատրաստական աշխատանքները բնականոն հունով ընթանում են, այս ընթացքում որևէ խոչընդոտ չի եղել:
«Օրերս այստեղ էին Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (WITSA) նախագահ Իվոն Չուին և գլխավոր քարտուղար Ջիմ Պոյզանթին: Նրանք հանդիպում են ունեցել ՀՀ նախագահի և վարչապետի հետ: Այս հանդիպումը կարևորվում էր նրանով, որ այն Հայաստանի նոր իշխանությունների հետ առաջինն էր: Բավական արդյունավետ քննարկում եղավ, մանրամասն խոսակցություն ծավալվեց միջոցառման ձևաչափի, խնդիրների վերաբերյալ: Երկրի ղեկավարներն ամբողջական աջակցություն հայտնեցին Երևանում համաժողովի անցկացմանը»,- ասաց Կարեն Վարդանյանը:
Կարեն Վարդանյանը նշեց, որ միջոցառման նախապատրաստման կարևոր փուլում են, մանրամասն քննարկում են մարկետինգային ծրագիրը:
«Մարկետինգային ծրագիրը ճիշտ շեշտադրումներով ունենալը չափազանց կարևոր է: Դրանով է որոշվում, թե մեր մեսիջը որքանով է տեղ հասնում մասնակիցներին, ինչպես են դրան արձագանքում: Նոր իշխանությունների կողմից աջակցության պատրաստակամությունը կա, և ես լիահույս եմ, որ մենք բավական բարձր մակարդակի համաժողով ենք անցկացնելու»,-հավելեց Կարեն Վարդանյանը:
Խոսելով նոր կառավարությունից ունեցած ակնկալիքներից՝ Կարեն Վարդանյանը նշեց, որ նկատում է պատրաստակամություն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին նոր թափ հաղորդելու գործում: Կարեն Վարդանյանը կարևորեց Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնում Հակոբ Արշակյանի նշանակվելը: Նա տեղեկացրեց, որ արդեն հասցրել են հանդիպել նախարարի նորանշանակ տեղակալի հետ:
«Շատ գոհ ենք այս նշանակումից, Հակոբ Արշակյանը մեծ փորձ ունի բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում թե ինժեներական, թե բիզնես զարգացման ուղղություններով: Շատ բարձր մակարադակի պրոֆեսիոնալ է: Դրական ազդակները կան, պատրաստակամությունը կա, հիմա քննարկվում են առաջիկա անելիքները՝ ոլորտի զարգացման ուղղությամբ»,-հավելեց նա:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել են Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (WITSA) նախագահ Իվոն Չունին և գլխավոր քարտուղար Ջիմ Պոյզանթին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2019 թվականին Երևանում կայանալիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի (World Congress on Information Technologies-WCIT) կազմակերպմանն առնչվող հարցեր: Երկրի ղեկավարները կարևորել են համաժողովի անցկացումը մեր երկրում և ընդգծել, որ կառավարությունը կգործադրի բոլոր ջանքերը այն բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անցկացնելու համար:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովը 2019-ին անցկացվելու է Հայաստանում: Համաժողովն անցկացվում է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (WITSA) կողմից 1978 թվականից: Այն ներկայացնում է աշխարհի ՏՀՏ ինդուստրիայի 90 տոկոսը: WITSA-ին 2004 թվականից անդամակցում է նաև ԻՏՁՄ-ն: Հայաստանում կայանալիք համաժողովին ակնկալվում է 80 երկրից 2000-2500 պատվիրակության մասնակցություն:

YEREVAN, MAY 18, ARMENPRESS. The new government of Armenia has expressed complete support to the organization of the 2019 Yerevan World Congress on Information Technologies-WCIT.
Union of Information Technology Enterprises (UITE) executive director Karen Vardanyan told ARMENPRESS that the preparation is underway as expected.
“WITSA (World Information Technology and Services Alliance) Chairman Yvonne Chiu and Secretary General James Poisant were recently here. They had meetings with the President and Prime Minister. This meeting was highlighted with the fact that it was the first meeting with the  new government of Armenia. It was a rather productive discussion, a detailed conversation took place about the format and issues of the event. The leaders of the country expressed full support to the holding of the congress in Yerevan,” Vardanyan said.
Vardanyan mentioned that right now the marketing program is under discussion, which is an important phase of the preparation process.
Vardanyan says he sees readiness from the government to boost the IT sector. He attached importance to Hakob Arshakyan’s appointment as first deputy minister of transportation, communication and IT.
“We are very pleased from this appointment. Hakob Arshakyan has great experience in the high tech sector in both engineering and business development directions. He is a very high class professional,” he said.
On May 16, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting with WITSA (World Information Technology and Services Alliance) Chairman Yvonne Chiu and Secretary General James Poisant.
The meeting focused on issues relating to the organization of the upcoming 2019 Yerevan World Congress on Information Technologies-WCIT, the press service of the government said.
The Prime Minister attached importance to hosting the conference and noted that the government will make all efforts to organize and hold it on a high level.
PM Nikol Pashinyan mentioned that the IT branch will be among the government’s priorities and he expressed confidence that this sector will become one of the moving forces of the economy.
Pashinyan and Yvonne Chiu agreed to form a joint working group which will begin the preparation works.
Mrs. Chiu stressed that the WITSA is interested in close cooperation with the Armenian government and presented Taiwan’s practice in organizing the conference.
Estimates regarding visitors and participants vary but experts say between 2500-4000 delegates from nearly 80 countries are expected to participate in the conference.