ԱԺ-ն պաշտոնապես հաստատեց Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀՀ վարչապետի թեկնածու առաջադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում մայիսի 3-ին՝ ժամը 16:00-ի դրությամբ վարչապետի թեկնածու է առաջադրվել Նիկոլ Փաշինյանը: Թեկնածությունն առաջադրվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի մեկ երրորդից ավելիի կողմից: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 1-ի հատուկ նիստում ՀՀ Ազգային ժողովը վարչապետ չընտրեց, իսկ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ վարչապետ չընտրվելու դեպքում քվեարկությունից յոթ օր հետո անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Nikol Pashinyan has been nominated as candidate of Prime Minister of Armenia at the National Assembly of Armenia by 16:00, May 3. His candidacy was supported by over 1/3 of the total MPs, ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia.
No Prime Minister was elected at the special session of the National Assembly on May 1. The second round will take place on May 8. Support of at least 1/3 of the total MPs is required for nominating someone as candidate in the second round.