ԱԺ-ն պաշտոնապես հաստատեց Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀՀ վարչապետի թեկնածու առաջադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում մայիսի 3-ին՝ ժամը 16:00-ի դրությամբ վարչապետի թեկնածու է առաջադրվել Նիկոլ Փաշինյանը: Թեկնածությունն առաջադրվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի մեկ երրորդից ավելիի կողմից: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 1-ի հատուկ նիստում ՀՀ Ազգային ժողովը վարչապետ չընտրեց, իսկ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ վարչապետ չընտրվելու դեպքում քվեարկությունից յոթ օր հետո անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները:

Никол Пашинян официально выдвинут кандидатом на пост премьер-министра
В Национальном Собрании Армении 3 мая по состоянию на 16:00 часов кандидатом на должность премьер-министра выдвинут Н.Пашинян. Кандидатура выдвинута более 1/3 от общего числа депутатов НС Армении. Об этом сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ.
Как известно, 1 мая на специальном заседании Национальное Собрание РА не избрало премьер-министра, согласно же конституционному закону “Регламент НС” в случае неизбрания премьер-министра спустя 7 дней после голосования проводятся новые выборы, в которых имеют право участвовать выдвинутые не менее 1/3 от общего числа депутатов кандидаты на пост председателя правительства.