Ինչպես կարող է Թրամփը ճշմարտությունն ասել Հայոց ցեղասպանության մասին. CNN-ի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: CNN հեռուստաընկերության ինտերնետային կայքը ծավալուն հոդված է հրապարակել Հայոց ցեղասպանության մասին, որում անդրադարձ է կատարել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Ցեղասպանությունը ճանաչելու անհրաժեշտությանն ու դրա  հավանականությանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հոդվածում նշվում է, որ երկար տարիների ընթացքում ԱՄՆ հայ համայնքը այդ երկրի նախագահներին կոչ է արել Օսմանյան կայսրությունում 1915թ. 1.5 միլիոն հայերի զանգվածային կոտորածը պաշտոնապես ճանաչել որպես ցեղասպանություն, սակայն այդ քայլին գնալու նրանց անկարողությունը տասնամյակներ շարունակ եղել է ամերիկյան քաղաքականության առանձնահատկությունը: «Եվ ամեն դեպքում մեկ նախագահ կա, ով կարող է տրամադրված լինել ճշմարտությունն ասելու այն դեպքում, երբ նրա նախորդները հրաժարվել են դրանից: Այդ նախագահը Դոնալդ Թրամփն է: Դա պայմանավորված է երկու հանգամանքով: Նրա համար միևնույն է, թե այլ երկրները ինչ են մտածում իր վարած արտաքին քաղաքականության մասին, և նա ցանկանում է անել քայլեր, որոնք, իր կարծիքով, չեն կարողացել անել իր նախորդները»,- ասված է հոդվածում:
Հոդվածագիրը շեշտում է` հասկանալի են պատճառները, թե ինչու Թրամփը պետք է գնա այդ քայլին: Նշվում է, որ այդպիսով նա կհարգի պատմական փաստերը, կաջակցի ազգային արժեքներին: «Այդ քայլով կյանքի կկոչվի նաև ամերիկյան հասարակության կարևորագույն ընտրազանգվածի կոչը: ԱՄՆ-ում ապրում է շուրջ 1.5 միլիոն հայ, ԱՄՆ հայկական համայնքը Հայաստանի սահմաններից դուրս երկրորդ ամենամեծ համայնքն է: Սակայն այս պատճառները միշտ եղել են, և ԱՄՆ բոլոր նախագահները դրանք հասկացել են: Նրանք նաև հասկացել են, որ նման քայլը կզայրացնի Ցեղասպանության փաստը վճռականորեն ժխտող  Թուրքիային, որն ԱՄՆ-ի կարևորագույն դաշնակիցներից  է»,- ասված է հոդվածում:
Նշվում է, որ մինչ այս պահը Դոնալդ Թրամփի աշխատակազմը հետևել  է ձևավորված ավանդույթին և քայլեր չի ձեռնարկել Ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն ընդունելու ուղղությամբ: «Անցյալ տարի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ Դոնալդ Թրամփի ուղերձը, ինչպես և նախկին նմանատիպ ուղերձները համարժեք չեն Ցեղասպանության ճանաչմանը: Սակայն եկել է ժամանակը, որպեսզի Դոնալդ Թրամփը հանդես գա Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու նախաձեռնությամբ: Առաջին հերթին Թուրքիայի վերջին գործողությունները դեմ են ազգային անվտանգության տեսանկյունից մեզ համար կարևոր նպատակներին, որոնք մենք նրանց առաջ դրել ենք: Նրանք ռազմական գործողություններ սկսեցին Սիրիայի քրդերի դեմ, որոնց մենք աջակցում էինք, և որոնք մեզ օգնեցին հաջող պայքար մղել «Իսլամական պետության» դեմ Սիրիայի տարածքում»,- ասված է CNN-ի հոդվածում:

YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. As Armenians worldwide mark April 24 as Armenian Genocide commemoration day, CNN published an article about the genocide and the need and likelihood of recognition by US President Donald Trump.
For years, the Armenian-American community has called on US presidents to officially recognize the 1915 mass killings of 1.5 million Armenians by the Ottoman Empire as genocide. Their failure to do so has been a perennial feature of American politics for decades”, CNN said.
And yet, despite his well-known disregard for facts, the one president uniquely positioned to speak the truth after so many of his predecessors have refused is Donald Trump.
This is because of two defining aspects of his approach to international relations: he doesn't care what other countries think about his foreign policy; and he wants to achieve what he believes his predecessors could not”, the article continues.
It is noteworthy that when Barack Obama was running for presidency he vowed to recognize the Armenian Genocide if elected, but failed to do so for two terms in office as president.
“Up to this point, the Trump administration has been following the apparent tradition of not making a declaration. President Trump's statement last year on Armenian Remembrance Day, made weeks before Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's visit to Washington, like every other such statement before it, fell short of recognizing the Armenian genocide.
But now the time is ripe for President Trump to make the genocide declaration.
First, Turkey's recent actions go directly against our national security objectives and the resources we have put behind achieving them.
The Turkish government has taken direct military action against Syrian Kurds whom we have armed and supported, and who helped us combat ISIS and successfully remove ISIS's territorial control in Syria”, the article says in part.