«Ես ունեմ խորհրդարանական մեծամասնության աջակցությունը և պատրաստ եմ այն ծառայեցնել մեր երկրի դինամիկ զարգացման գերնպատակին». Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կառավարման խորհրդարանական համակարգը բացառում է հակասությունը կառավարության և խորհրդարանական մեծամասնության միջև:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը:
«Այսօր այս ամբիոնի մոտ կանգնած է ոչ անհատ քաղաքական պետական գործիչ Սերժ Սարգսյանը,  ոչ Հայաստանի Հանրապետության 3-րդ նախագահը: Նրանցից ոչ մեկն այստեղ գործ չունի անելու: Այսօրվա քվեարկությամբ դրված չէ մեկին կամ մյուսին հավանություն տալու կամ չտալու հարց: Այսօր այս ամբիոնից ելույթ է ունենում խորհրդարանական մեծամասնությունը կազմող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահը: Ես այստեղ եմ, նախ և առաջ, որպես իշխող Հանրապետական կուսակցության ղեկավար, հօգուտ իմ թեկնածության ասելու, որ ունեմ բավարար ազդեցություն և հնարավորություններ ստանձնած քաղաքական պատասխանատվության շրջանակում ապահովելու խորհրդարանական մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժի ներդաշնակ աշխատանքը իշխանության օրենսդիր և գործադիր թևերում: Կրկնվեմ՝ կառավարման խորհրդարանական համակարգը բացառում է հակասությունը կառավարության և խորհրդարանական մեծամասնության միջև»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծեց, որ պատրաստ է լինել այդպիսի հակասության բացառման երաշխավորը: Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ կառավարման խորհրդարանական համակարգը բացառում է պառլամենտական մեծամասնության աջակցությունը չվայելող վարչապետի գոյությունը:
«Ես իսկապես ունեմ այդ աջակցությունը և պատրաստ եմ այն ծառայեցնել մեր երկրի դինամիկ զարգացման գերնպատակին: Այս իրականությունն է, որ ինձ ստիպում է լինել քաղաքական պատասխանատվություն ստանձնած ուժի, մեր դեպքում՝ քաղաքական կոալիցիայի, համախմբման կենտրոնում: Մեր երկրի զարգացման այս փուլի մարտահրավերների համակողմանի գիտակցումն է, որ պարտադրում է լինել հանրության քվեն ստանալու համար ներկայացրած քաղաքական ծրագրի իրականացման առաջին գծում»,-ասաց  Սերժ Սարգսյանը:

‘I have the support of parliamentary majority and I’m ready to serve it for ultimate goal of our country’s dynamic development’ – Serzh Sargsyan
‘I have the support of parliamentary majority and I’m ready to serve it for ultimate goal of our
country’s dynamic development’ – Serzh Sargsyan
YEREVAN, APRIL 17, ARMENPRESS. The parliamentary system in Armenia rules out the contradiction between the government and the parliamentary majority, Serzh Sargsyan, ruling Republican Party’s candidate for the Prime Minister, said in his remarks at the special session of the Parliament, Armenpress reports.
“Today neither an individual political figure Serzh Sargsyan, nor the 3rd President of the Republic of Armenia are standing here. None of them has to do anything here. Today’s voting hasn’t put the issue of approving or disapproving one or another. Today the chairman of the Republican Party of Armenia that comprises parliamentary majority is delivering speech here. I am here first of all as the head of the ruling Republican Party to say in support of my candidacy that I have enough influence and opportunities to ensure the harmonious work of the political force comprising parliamentary majority in the legislative and executive branches within the frames of the assumed political responsibility. I will repeat again – the parliamentary system rules out the contradiction between the government and the parliamentary majority”, Serzh Sargsyan said.
He stated that he is ready to be the guarantor on ruling out such contradiction. Serzh Sargsyan said the parliamentary system rules out the existence of the PM who will not enjoy the support of parliamentary majority.
“I really have that support and I’m ready to serve it for the ultimate goal of our country’s dynamic development. This reality forces me to be in the center of the force that assumed political responsibility, in our case, the political coalition, the unity. The comprehensive understanding of the challenges at this stage of our country’s development forces to be in the forefront of implementation of a political program presented for receiving the public vote”, Serzh Sargsyan noted.