ՀՀԿ խորհուրդը որոշել է. ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությունը պաշտոնապես կառաջադրի Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծաղկաձորում ապրիլի 14-ին տեղի է ունեցել ՀՀԿ գործադիր մարմնի և խորհրդի արտագնա նիստ:
Գործադիր մարմինը կուսակցության նախագահի առաջին տեղակալ Կարեն Կարապետյանի առաջարկությամբ որոշել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ՀՀԿ խորհրդին ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀԿ լրատվական ծառայությունից, խորհրդի նիստում գործադիր մարմնի որոշումը ներկայացրել է ՀՀԿ նախագահի առաջին տեղակալ Կարեն Կարապետյանը: Խորհուրդը քննարկել է հարցը և միաձայն կողմ արտահայտվել թեկնածությանը:
Ապրիլի 16-ին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցությունը պաշտոնապես կառաջադրի Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը:

RPA Board makes decision: RPA faction of Parliament to officially nominate Serzh Sargsyan’s candidacy for Prime Minister
RPA Board makes decision: RPA faction of Parliament to officially nominate Serzh Sargsyan’s
candidacy for Prime Minister
YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS. The session of the Republican Party’s Executive Body and Board was held in Tsakhkadzor on April 14, the RPA told Armenpress.
The Executive Body by the proposal of First Vice-President of the party Karen Karapetyan made a decision to submit party President Serzh Sargsyan’s candidacy for the post of Prime Minister of Armenia to the RPA Board.
During the session of the Board the decision of the Executive Body has been presented by RPA First Vice-President Karen Karapetyan. The Board discussed the issue and unanimously supported the candidacy.
On April 16 the RPA faction of the Parliament will officially nominate Serzh Sargsyan’s candidacy for Prime Minister of Armenia.