Յուրաքանչյուր 100 դրամ կարող է կյանք փրկել. «Ֆոնդ 100»-ն աջակցել է քաղցկեղով հիվանդ 15 երեխայի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ֆոնդ 100» բարեգործական հիմնադրամն իր մեկ ու կես տարվա գործունեության ընթացքում հավաքագրել է 18 մլն դրամ և աջակցել քաղցկեղով հիվանդ 15 երեխայի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Ֆոնդ 100» բարեգործական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Բալոյանը նշեց, որ ժամանակի ընթացքում իրենց գործընկերների թիվն ավելանում է:
«Այնպես չէ, որ այդ 15 երեխաներին միայն մենք էինք ֆինանսավորում: Ինչպես գիտեք, քաղցկեղ հիվանդությունը երկարատև, հետևողական, ծախսատար բուժում է պահանջում: Մեզ զուգահեռ այլ կազմակերպություններ ևս աջակցում էին, մասնավորապես « Նվիրի կյանք» հիմնադրամը, «Առողջության կամուրջ» հիմնադրամը, «Գյանջումյան» հիմնադրամը, առանձին անհատներ և այլն: Սովորաբար աշխատում ենք միասին: Ասեմ, որ վեց երեխաներն ապաքինվել են, արդեն դուրս են գրվել, իրենց առօրյա կյանքով են ապրում: Երեխաներից 8-ը դեռ բուժվում է: Այս ընթացքում, ցավոք, մեկ երեխայի մահ գրանցվեց, նրա մոտ հիվանդության վերջին փուլն էր»,-ասաց Տիգրան Բալոյանը:
Հիմնադրամի ստեղծման գաղափարն հղացավ՝ ելնելով մի պատմությունից: Տարիներ առաջ, երբ այսքան տարածված չէր սոցիալական ցանցերով բուժման համար աջակցություն խնդրելը, մի աղջիկ՝ Էլեն Քալաշյանը, դիմել էր հանրությանը, որպեսզի կարողանա բուժման համար հավաքել մոտ 4 մլն դրամի չափով գումար:
«Ավանդույթի համաձայն դիմել էր մեծահարուստներին, ոմանք տվել էին, ոմանք՝ ոչ: Ես կարծում եմ, որ պետք է կոտրվի այն կարծրատիպը, թե պետք է միայն հարուստներն օգնեն: Ճիշտն այն է, որ բարեգործություն ունենալու հնարավորություն ունենան բոլորը, անկախ նրանից, թե որքան գումար են նվիրաբերում: Էլենի պատմությունը մեծ հնչեղություն ունեցավ, շատերն ուզում էին թեկուզ քիչ գումարով իրենց ներդրումն ունենալ, իսկ մեխանիզմները լավ զարգացած չէին: Ահա մենք որոշեցինք հիմնել այս հիմնադրամը, որի միջոցով մարդիկ կկարողանան 100 դրամից սկսած իրենց նվիրատվությունն անել: Պատկերացրեք, թե որքան գումար կկազմի, եթե ասենք 300-400 հազար մարդ նվիրաբերի ամիսը 100 կամ 200 դրամ: Այդ 100 կամ 200 դրամն իրենց համար էական նշանակություն չունի, սակայն ընդհանուր գործի համար մեծ ազդեցություն ունի, քաղցկեղով հիվանդ երեխաներին տրամադրվող աջակցությունն այդ գումարով շարունակվում է»,--ասաց նա:
Հիմնադրամը որոշեց նոր մշակույթ ներմուծել բարեգործական աշխատանքում: Տիգրան Բալոյանը նկատեց, որ ամբողջ աշխարհում դեռ շարունակում է մնալ այն մոտեցումը, որ հիվանդությամբ տառապող երեխաների պատմությունները ներկայացնելով, հիմնադրամները, բարեգործական միջոցառումներ իրականացնողները փորձում են, մարդկանց վրա հոգեբանորեն ազդելով, ստանալ նրանց աջակցությունը:
«Մենք փորձում ենք գնալ այլ ճանապարհով: Հասկացանք, որ կարելի է ստեղծել մեխանիզմ, որի միջոցով քարտերով հնարավոր կլինի մեկ անգամ փոխանցում անել, որից հետո ցանկության դեպքում համակարգն ամեն ամիս ավտոմատ ձևով քարտից կքաշի գումարը: Այսինքն՝ պետք չէ մարդկանց ծանրաբեռնել այն մտքով, թե այս կամ այն երեխան օգնության կարիք ունի աջակցեք: Նրանք վստահ կլինեն, որ իրենց կողմից ամեն ամիս գումար տրվում է և երեխաներին օգնելու գործն առաջ է գնում»,-ավելացրեց Տիգրան Բալոյանը:
Հիմնադրամն ուղղակիորեն փող չի տրամադրում հիվանդին, նախ կապ է հաստատվում բժշկի հետ, քննարկվում է, թե ինչ ուղղությամբ աջակցության անհրաժեշտություն կա, նոր դրանից հետո իրականցվում է: Տիգրան Բալոյանը տեղեկացրեց, որ հաջողվել է հոլանդական մի հիմնադրամի հետ կապ հաստատել, և արդյունքում կարողանում են քաղցկեղի բուժման հետ կապված դեղերը հայթայթել մատչելի ճանապարհով: Արդեն մեկ խմբաքանակ Հայաստանում է:
Տիգրան Բալոյանը նշեց, որ կարևորում են թափանցիկ գործունեությունը: Հիմնադրամի կայքում պարզ ներկայացված է, թե ովքեր են գումար տրամադրել, որքան է հավաքվել, որքանն է ծախսվել, ինչ նպատակներով: «Չերևացող բան չկա»,-վստահեցրեց Տիգրան Բալոյանը:
Օրերս «Ռադիո Վան»-ի կողմից անցկացված «Van Music Awards 2017» երաժշտական մրցանակաբաշխության ամբողջ հասույթը տրամադրվելու է «Ֆոնդ 100»-ին:

Every 100 AMD can save life: 'Fund 100' assists 15 children with cancer
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. During its one and a half year of activity Fund 100 charitable foundation has collected 18 million drams and assisted 15 children with cancer.
Tigran Baloyan – chairman of the Board of Trustees of the Fund 100, told ARMENPRESS that the number of their partners increases within the course of time.
“Not only we were financing these 15 kids. As you know, cancer requires long-term, consistent and costly treatment. Other organizations as well provided assistance, such as the Grant Life, Health Bridge, Gyanjumyan Funds, individuals and etc. Usually we work jointly. I want to inform that 6 kids have been treated and already discharged from hospital and live by their daily life. 8 of the kids still undergo treatment. Unfortunately, during this period one child died”, Tigran Baloyan said.
The idea of creating this Fund came from one story. Several years ago when it was not so popular to seek support for treatment through social networks, a girl, Elen Kalashyan, applied to public with a request to be able to collect nearly 4 million drams for treatment.
“According to the tradition, she applied to rich people, some provided money, and some didn’t. I think the stereotype to apply only to the wealthy people must be eliminated. The right thing is that everyone must have a chance to make a charity irrespective of how much money they donate. Elen’s story became very famous, many people wanted to have their contribution, but the mechanisms were not well developed. And that’s why we decided to establish this Fund through which people can donate starting from 100 drams. Imagine how much money will be collected if for example 300-400 thousand people donate 100 or 200 drams monthly. That 100 or 200 AMD doesn’t have a major significance for them, but it has a great impact for the overall work, the assistance to children with cancer by these sums continues”, he said.
The Fund decided to bring a new culture to the charity work. Tigran Baloyan noted that there is still the approach throughout the world that by presenting the stories of children suffering from this disease, the funds, those engaged in charitable activities are trying to receive the people’s support by psychologically affecting them.
“We are trying to move on an another path. We understood that it is possible to create a mechanism which will allow to transfer money once by cards and after which if one wishes the system will automatically withdraw the money from the card every month. In other words, there is no need to burden people with the idea that this or that child needs assistance. They will be confident that they provide money each month and the process of assisting kids moves forward”, Baloyan stated.
The Fund doesn’t directly provide money to the patient, it firstly contacts with a doctor, discusses in what direction the assistance is needed and then implements its activity. Tigran Baloyan informed that they managed to contact with a Dutch fund, and as a result now they are able to acquire the medicines required for the treatment at affordable prices. Already one batch arrived in Armenia.
He stated that they attach importance to the transparent activity. In the website of the Fund 100 it is clearly presented who provided money, how much has been collected and spent for what purposes.
The entire proceeds of the Van Music Awards 2017 held by Radio Van will be provided to the Fund 100.