Դամասկոսում, Հալեպում և Բեյրութում 2017-ի 4-րդ եռամսյակում տրամադրվել է 282 ՀՀ անձնագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունն Արտաքին գործերի նախարարությանը 2018 թվականի առաջին եռամսյակում կհատկացնի 16 մլն 790 հազար դրամ՝ Դամասկոսում, Հալեպում և Բեյրութում 2017-ի 4-րդ եռամսյակում ՀՀ քաղաքացու անձնագրերի տրամադրման դիմաց չգանձված պետական տուրքը փոխհատուցելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին որոշման նախագիծն ընդգրկված է կառավարության մարտի 6-ի նիստի օրակարգում:
Ըստ հիմնավորման, 2017թ. 4-րդ եռամսյակ ընթացքում տրամադրվել է օտարերկրյա պետություններում վավերական 282 անձնագիր, սակայն պետական տուրք չի գանձվել: Ընդ որում, այդ անձնագրերը տրամադրվել են Դամասկոսում (88 գործ), Հալեպում (192 գործ), Բեյրութում (2 գործ) գտնվող ՀՀ դեսպանությունում` ՀՀ քաղաքացիներին և ազգությամբ հայ այն օտարերկրյա քաղաքացիներին, որոնք ձեռք են բերել ՀՀ քաղաքացիություն և դիմել են առաջին անգամ ՀՀ անձնագիր ստանալու համար:
Այսպիսով` ՀՀ կառավարությունն ամեն կերպ փորձում է աջակցել ազգությամբ հայ այն օտարերկրյա քաղաքացիներին և ՀՀ քաղաքացիներին, որոնց մշտական բնակության օտարերկրյա պետությունում ստեղծվել է այնպիսի արտակարգ իրավիճակ, որը սպառնում է քաղաքացիների կյանքին կամ առողջությանը:

Armenia issues 282 passports in Damascus, Aleppo and Beirut in 2017 4th quarter
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. The ministry of foreign affairs of Armenia will provide 16 million 790 thousand drams in the first quarter of 2018 to compensate the state fees which were not charged for issuing Armenian passports in the 4th quarter of 2017 in Damascus, Aleppo and Beirut. The relevant draft decision is in the March 6 agenda of the government.
Armenia issues 282 passports in the 4th quarter of 2017 in the abovementioned locations. (88 in Damascus, 192 in Aleppo and 2 in Beirut)
The passports were issued to Armenian citizens or foreign nationals with Armenian ethnicity who have been granted Armenian citizenship and applied for a passport for the first time.
The government is assisting those foreign nationals of Armenian background and Armenian citizens who live in areas under emergency situations.