Ես վերադարձա իմ արմատներին. ՍԴ նորանշանակ անդամ Հրայր Թովմասյանը ներկայացվել է գործընկերներին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ՍԴ անդամներին և աշխատակազմին ներկայացրեց դատարանի նորանշանակ անդամ Հրայր Թովմասյանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Գագիկ Հարությունյանը նշեց, որ Սահմանադրական դատարանում սկսվել է սերնդափոխության գործընթաց և գոհունակությամբ ավելացրեց` շատ ուրախ է, որ դատարանից գնացածները կրկին վերադառնում են: «Սահմանադրական դատարանն իր գործառույթները լիարժեք իրականացնելուց և միջազգային մակարդակով շոշափելի ներդրում կատարող ինստիտուտ լինելուց զատ նաև կադրերի լավ դարբնոց է: Դատարանի նախկին աշխատակիցները լուրջ պաշտոններ են զբաղեցնում` այստեղի փորձառությունը լավագույնս օգտագործելով»,-նշեց Գագիկ Հարությունյանը` հույս հայտնելով, որ Թովմասյանը աշխատանքային նոր լիցք կբերի:
ՍԴ նախագահը Հրայր Թովմասյանին բնութագրեց որպես կայացած իրավաբան և նրան հանձնեց դատավորի զգեստ, որը վերջինս սիրով հագավ և, նկատի ունենալով, որ 22 տարի առաջ սահմանադրական դատարանում աշխատել է որպես առաջատար մասնագետ, ասաց. «Ես վերադարձա իմ արմատներին»:
Լրագրողների հետ զրույցում Հրայր Թովմասյանն Ազգային ժողովում աշխատանքը նմանեցրեց թիմային խաղի, ինչպես ֆուտբոլում և բասկետբոլում է, իսկ ՍԴ-ում աշխատանքը համեմատեց շախմատի հետ` ավելացնելով, որ այն բարդ է ու նուրբ: «Սա այն վերջին հանգրվանն է, որտեղ պետք է մաքրվի, ֆիլտրվի օրենքը, բացառվի, որ հակասահմանադրական դրույթները կյանքի կոչվեն: Սա զուտ մասնագիտական մի աշխատանք է, որտեղ փորձում ես լուծումներ գտնել մյուս գործընկերներիդ հետ»,-ասաց ՍԴ նորընտիր անդամը:

“I’m back to my roots” – Hrayr Tovmasyan introduced to Constitutional Court members after election to office
“I’m back to my roots” – Hrayr Tovmasyan introduced to Constitutional Court members after
election to office
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. President of the Constitutional Court (CC) of Armenia Mr. Gagik Harutyunyan introduced the newest member of the institution Mr. Hrayr Tovmasyan, who was earlier elected by the parliament to office, to the members and staff of the CC.
Harutyunyan mentioned that a generation change has begun in the Constitutional Court and was pleased to add that he is very happy that those who had left the court are once again returning.
“Apart from being an institution which is fully implementing its functions and making tangible contribution on the international level the Constitutional Court is also a good smithery of specialists. Former members of the court are holding serious offices by using their experience at its best,” Harutyunyan said and expressed hope that Tovmasyan will bring a new working energy.
The CC president characterized Hrayr Tovmasyan as an accomplished attorney and gave him the judge uniform, which the latter was happy to put on, and taking into account that 22 years earlier he worked as a senior specialist in the court he said: “I returned to my roots”.
Speaking to reporters Tovmasyan compared working in the parliament to a team game, like basketball or football, while he compared working in the Constitutional Court with chess, adding that it is difficult and delicate.
“This is the last destination where the law must be filtered, cleaned, to rule out any anti-constitutional clauses coming into effect,” he said.