ՀՀ ԱԺ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է անում դատապարտել խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացված ոճրագործությունները
ՀՀ ԱԺ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է անում դատապարտել խաղաղ հայ
բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացված ոճրագործությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարություն է ընդունել Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում հայերի նկատմամբ ոճրագործության 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Հայտարարությամբ, մասնավորապես, խորհրդարաններին եւ խորհրդարանական վեհաժողովներին, միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցներին կոչ է անում դատապարտել խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած եւ շարունակվող ոճրագործությունները, միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները, որոնք սպառնալիք են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության եւ զարգացման համար։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
«Հայտարարության մեջ նշված է. «Արձանագրելով, որ 30 տարի առաջ Ադրբեջանի իշխանությունների ծրագրավորած ու կազմակերպած Սումգայիթյան ոճրագործությունը հայ ժողովրդին իր բնօրրանից դուրսմղման ու ոչնչացման ադրբեջանական հետեւողական քաղաքականության եւս մեկ դրսեւորում էր, որը սկիզբ է առել 1918 թվականին Ադրբեջանի հիմնադրմամբ` հատկապես Բաքվում (1918թ.) 30.000 եւ Շուշիում (1920թ.) 20.000 հայերի կյանքեր խլած կոտորածներով, շարունակվել է խորհրդային ժամանակաշրջանում բռնությունների միջոցով Նախիջեւանի եւ այլ շրջանների բնակչության հայաթափմամբ եւ Արցախի հայության նկատմամբ բռնաճնշումներով, նոր թափ է ստացել մասնավորապես 1988-1991 թվականներին Սումգայիթում, Բաքվում ու Գանձակում (Կիրովաբադում) հայերի նկատմամբ իրականացված ջարդերով, 1991 թվականից սկսած` Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայով, որում ներգրավված էին միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ սերտ առնչություն ունեցող հազարավոր վարձկաններ, 1991 թվականին իրականացված ,Օղակե ռազմական գործողության միջոցով 22 հայկական գյուղերի էթնիկ զտմամբ ու բռնագաղթով, 1992 թվականին Արցախի Մարաղա գյուղում ապրող տարեց մարդկանց, կանանց ու երեխաների սպանություններով, 1992 թվականին հայաբնակ Շահումյանի շրջանի եւ Մարտակերտի շրջանի մի հատվածի բռնազավթմամբ ու հայաթափմամբ, Աղդամի մոտակայքում` ադրբեջանական զինված խմբավորումների կողմից Խոջալու ավանի բնակիչների սպանությամբ` Ադրբեջանում ներքաղաքական պայքարում դա օգտագործելու եւ հայերին վերագրելու նպատակով, հայ ժողովրդի ներկայացուցիչների նկատմամբ հանցագործություններ իրականացրած անձանց հերոսացմամբ, հակահայկական ատելության ու անհանդուրժողականության սերմանմամբ, հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացմամբ, պատմության կեղծարարությամբ, 1994-1995 թվականներին կնքված զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի խախտումներով եւ դիվերսիոն ներթափանցումներով, խաղաղ բնակչության ու զինվորականների սպանություններով, քաղաքացիական հաստատություն-ների դեմ թիրախավորված ռմբակոծումներով, 2016 թվականի ապրիլին Արցախի դեմ նոր լայնածավալ ագրեսիայի սանձազերծումով, որն ուղեկցվեց միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով` երեխաների, կանանց ու տարեցների սպանություններով, զոհված զինծառայողների մարմինների խոշտանգմամբ, գերության մեջ հայտնված հայ զինվորների` ահաբեկչական խմբավորումներին բնորոշ ոճով գլխատումներով,
փաստելով, որ էթնիկ զտման, հայաթափման եւ ֆիզիկական ոչնչացման սպառնալիքի ներքո հայտնված արցախահայության` 1988 թվականի փետրվարին, միջազգային իրավունքի նորմերին եւ գործող օրենսդրության համաձայն, խաղաղ ցույցերի միջոցով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկի` ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքի կիրառման պահանջին ի պատասխան` Ադրբեջանի իշխանությունների ձեռնարկած եւ ծայրահեղ հայատյացության պետական քարոզչությամբ ուղեկցվող հակահայկական բռնությունները, ջարդերն ու տեղահանումները անհնարին էին դարձրել Ադրբեջանում հայերի գոյությունը,
արձանագրելով, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, հակադրվելով միջազգային հանրությանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին, խաթարում են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծման բանակցային գործընթացը` շարունակելով ապավինել ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառմանը՝
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը
դատապարտում է խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի իրագործած զանգվածային բռնությունները, սպանություններն ու տեղահանումները, ինչպես նաեւ հայատյաց, ռասիստական քաղաքականությունը եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված ագրեսիվ ռազմական գործողությունները.
ոգեկոչում է հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի ոճրագործությունների անմեղ զոհերի հիշատակը.
կոչ է անում խորհրդարաններին եւ խորհրդարանական վեհաժողովներին, միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցներին`
* դատապարտել խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած եւ շարունակվող ոճրագործությունները, միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները, որոնք սպառնալիք են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության եւ զարգացման համար,

Национальное Собрание Армении приняло заявление в связи с 30-летием Сумгаитского преступления
Национальное Собрание Армении приняло заявление в связи с 30-летием Сумгаитского преступления. В заявлении, в частности, НС Армении призывает осудить совершенные и продолжающиеся преступления Азербайджана против мирного населения, нарушения международного гуманитарного права, которые являются угрозой не только для армянского народа, но и для безопасности, стабильности и развития всего региона.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, в заявлении говорится:
«Констатируя, что запланированное и осуществленное властями  Азербайджана Сумгаитское преступление было еще одним проявлением азербайджанской последовательной политики вытеснения и уничтожения армянского народа из его колыбели, начало которой было положено созданием Азербайджана в 1918 г., особенно погромами, унесшими жизни 30.000 армян в Баку (1918) и 20.000 в Шуши (1920), продолжалось в советский период вытеснением армян насильственным путем из Нахичевана и других армянонаселенных районов и насилием в отношении армян Арцаха, набрало новую силу, в частности, погромами в 1988-1991 гг. в Сумгаите, Баку и Гандзаке (Кировабад), начиная с 1991 г. развязанной против Арцаха широкомасштабной агрессии, в которую были вовлечены тесно связанные с международными террористическими организациями тысячи наемников, этнические чистки и выселение 22 армянских селений  посредством военной операции “Кольцо” в 1991 г., убийствами стариков, женщин и детей – жителей арцахского села Марага в 1992 г., захватом части армянонаселенного Шаумянского района и Мартакертского района и вытеснения армян, убийством азербайджанскими вооруженными группировками жителей поселка Ходжалу близ Агдама, с целью использования в Азербайджане во внутриполитической борьбе и обвинения в этом армян, героизацией лиц, совершивших преступления в отношении представителей армянского народа, пропагандой армянофобии и нетерпимости, уничтожением армянского историко-культурного наследия,  фальсификацией истории, нарушениями заключенных в 1994-1995 гг. трехсторонних бессрочных соглашений о перемирии и диверсионными вылазками, убийствами мирных жителей и военнослужащих,  целевыми бомбардировками гражданских учреждений, развязыванием новой широкой агрессии против Арцаха в апреле 2016 г., сопровождавшейся грубейшим нарушением международного гуманитарного права, - убийствами детей, женщин и стариков, пытками тел погибших военнослужащих, характерным  для действий террористических групп обезглавливанием оказавшихся в плену армянских военнослужащих.
Отмечая, что оказавшееся под угрозой этнической чистки, вытеснения и физического уничтожения армянство Арцаха, в ответ на требование в феврале 1988 г. путем мирных митингов применить, согласно нормам международного права и действующего законодательства, одно из основополагающих принципов международного права – право на равноправие и самоопределение народов, столкнулось с предпринятыми властями Азербайджана и сопровождающимися армяноненавистнической государственной пропагандой антиармянскими насилиями,  погромами и депортацией, сделавшими невозможным существование армян в Азербайджане.
Отмечая, что власти Азербайджана, выступающие против международного сообщества и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, подрывают переговорный процесс развязки Нагорно-Карабахского вопроса, продолжая полагаться на применение силы и угрозы силой.
Национальное Собрание РА
осуждает совершенные Азербайджаном массовые насилия, убийства и депортацию мирного населения, а также армянофобскую, расистскую политику и развязанные против Нагорного Карабаха агрессивные военные действия.
воздает  дань  памяти  армян – безвинных жертв  преступлений Азербайджана.
призывает парламентариев и парламентские ассамблеи, международные организации, занимающиеся защитой прав человека структуры:
- осудить совершенные и продолжающиеся преступления Азербайджана против мирного населения, нарушения международного гуманитарного права, которые являются угрозой не только для армянского народа, но и для безопасности, стабильности и развития всего региона,