ՀՀ ԱԺ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է անում դատապարտել խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացված ոճրագործությունները
ՀՀ ԱԺ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է անում դատապարտել խաղաղ հայ
բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացված ոճրագործությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարություն է ընդունել Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում հայերի նկատմամբ ոճրագործության 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Հայտարարությամբ, մասնավորապես, խորհրդարաններին եւ խորհրդարանական վեհաժողովներին, միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցներին կոչ է անում դատապարտել խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած եւ շարունակվող ոճրագործությունները, միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները, որոնք սպառնալիք են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության եւ զարգացման համար։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
«Հայտարարության մեջ նշված է. «Արձանագրելով, որ 30 տարի առաջ Ադրբեջանի իշխանությունների ծրագրավորած ու կազմակերպած Սումգայիթյան ոճրագործությունը հայ ժողովրդին իր բնօրրանից դուրսմղման ու ոչնչացման ադրբեջանական հետեւողական քաղաքականության եւս մեկ դրսեւորում էր, որը սկիզբ է առել 1918 թվականին Ադրբեջանի հիմնադրմամբ` հատկապես Բաքվում (1918թ.) 30.000 եւ Շուշիում (1920թ.) 20.000 հայերի կյանքեր խլած կոտորածներով, շարունակվել է խորհրդային ժամանակաշրջանում բռնությունների միջոցով Նախիջեւանի եւ այլ շրջանների բնակչության հայաթափմամբ եւ Արցախի հայության նկատմամբ բռնաճնշումներով, նոր թափ է ստացել մասնավորապես 1988-1991 թվականներին Սումգայիթում, Բաքվում ու Գանձակում (Կիրովաբադում) հայերի նկատմամբ իրականացված ջարդերով, 1991 թվականից սկսած` Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայով, որում ներգրավված էին միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ սերտ առնչություն ունեցող հազարավոր վարձկաններ, 1991 թվականին իրականացված ,Օղակե ռազմական գործողության միջոցով 22 հայկական գյուղերի էթնիկ զտմամբ ու բռնագաղթով, 1992 թվականին Արցախի Մարաղա գյուղում ապրող տարեց մարդկանց, կանանց ու երեխաների սպանություններով, 1992 թվականին հայաբնակ Շահումյանի շրջանի եւ Մարտակերտի շրջանի մի հատվածի բռնազավթմամբ ու հայաթափմամբ, Աղդամի մոտակայքում` ադրբեջանական զինված խմբավորումների կողմից Խոջալու ավանի բնակիչների սպանությամբ` Ադրբեջանում ներքաղաքական պայքարում դա օգտագործելու եւ հայերին վերագրելու նպատակով, հայ ժողովրդի ներկայացուցիչների նկատմամբ հանցագործություններ իրականացրած անձանց հերոսացմամբ, հակահայկական ատելության ու անհանդուրժողականության սերմանմամբ, հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացմամբ, պատմության կեղծարարությամբ, 1994-1995 թվականներին կնքված զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի խախտումներով եւ դիվերսիոն ներթափանցումներով, խաղաղ բնակչության ու զինվորականների սպանություններով, քաղաքացիական հաստատություն-ների դեմ թիրախավորված ռմբակոծումներով, 2016 թվականի ապրիլին Արցախի դեմ նոր լայնածավալ ագրեսիայի սանձազերծումով, որն ուղեկցվեց միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով` երեխաների, կանանց ու տարեցների սպանություններով, զոհված զինծառայողների մարմինների խոշտանգմամբ, գերության մեջ հայտնված հայ զինվորների` ահաբեկչական խմբավորումներին բնորոշ ոճով գլխատումներով,
փաստելով, որ էթնիկ զտման, հայաթափման եւ ֆիզիկական ոչնչացման սպառնալիքի ներքո հայտնված արցախահայության` 1988 թվականի փետրվարին, միջազգային իրավունքի նորմերին եւ գործող օրենսդրության համաձայն, խաղաղ ցույցերի միջոցով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկի` ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքի կիրառման պահանջին ի պատասխան` Ադրբեջանի իշխանությունների ձեռնարկած եւ ծայրահեղ հայատյացության պետական քարոզչությամբ ուղեկցվող հակահայկական բռնությունները, ջարդերն ու տեղահանումները անհնարին էին դարձրել Ադրբեջանում հայերի գոյությունը,
արձանագրելով, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, հակադրվելով միջազգային հանրությանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին, խաթարում են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծման բանակցային գործընթացը` շարունակելով ապավինել ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառմանը՝
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը
դատապարտում է խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի իրագործած զանգվածային բռնությունները, սպանություններն ու տեղահանումները, ինչպես նաեւ հայատյաց, ռասիստական քաղաքականությունը եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված ագրեսիվ ռազմական գործողությունները.
ոգեկոչում է հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի ոճրագործությունների անմեղ զոհերի հիշատակը.
կոչ է անում խորհրդարաններին եւ խորհրդարանական վեհաժողովներին, միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցներին`
* դատապարտել խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած եւ շարունակվող ոճրագործությունները, միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները, որոնք սպառնալիք են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության եւ զարգացման համար,

Armenian parliament calls on international community to condemn Azerbaijani atrocities against
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. The National Assembly of Armenia has issued a statement on the occasion of the 30th anniversary of the Armenian massacres in the Azerbaijani city Sumgayit. The statement particularly calls on the Parliaments and the Parliamentary Assemblies, the international organizations, the human rights organizations to condemn the committed and ongoing atrocities of Azerbaijan against the peaceful population as well as the violations of the humanitarian law which threaten not only the Armenian people, but also the security, stability and development of the whole region. As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, the statement runs as follows,
“Acknowledging that Sumgait pogroms were planned and organized by the Azerbaijani authorities 30 years ago, and were another manifestation of Azerbaijan's consistent policy of extradition and extermination of the Armenian people from its cradle, commenced with the establishment of Azerbaijan in 1918 through the massacres of Armenians, particularly in Baku - 30,000 (1918) and Shushi - 20,000 (1920), then continued in the Soviet era through the forcible eviction of Armenians of Nakhijevan and other regions, as well as repressions against the Armenians of Artsakh. This process gained the momentum, particularly, by the massacres committed against the Armenians in Sumgait, Baku and Gandzak (Kirovabad) from 1988 to 1991; since 1991 a large-scale aggression against Artsakh, with the involvement of thousands of mercenaries, closely related to the international terrorist organizations, the ethnic cleansings and deportations in 22 Armenian villages through “Koltso” (Ring) military operation, killings of elderly, women and children living in Maragha village in 1992, the annexation and de-armenization of the Shahumyan region and part of Martakert region in 1992, the murder of the population of the Khojaly town nearby Aghdam committed by the Azerbaijani armed groups and aimed at using it for the internal struggle for power in Azerbaijan and ascribing it to the Armenians, the glorification of those who committed crimes against the Armenians, disseminating anti-Armenian hatred and intolerance, the annihilation of the Armenian historical-cultural heritage, falsification of history, violation of the 1994-1995 trilateral ceasefire agreements, which have no time limitation, and subversive penetrations, murder of peaceful population and the military personnel, targeted bombings of civilian infrastructure, the new large-scale aggression against Artsakh in April 2016, which was accompanied by the gross violations of the principles of the humanitarian law - killings of children, women and elderly, the mutilations of corpses of killed soldiers, beheadings of the captured Armenian soldiers in the style of terrorist groups.
Acknowledging the fact, that the anti-Armenian violence, pogroms and deportations perpetrated by the Azerbaijani authorities in response to the peaceful demands of the people of Artsakh, who were under the threat of ethnic cleansings, de-Armenization and physical extermination, to exercise, in accordance with the norms and principles of the international law and in line with the existing at that time legislation, the implementation of one of the fundamental principles of international law - equality and self-determination of peoples, together with the extreme anti-Armenian state propaganda, has made the existence of Armenians in Azerbaijan impossible.
Stating that the Azerbaijani authorities, opposing the efforts of the international community and the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, undermine the negotiation process on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and continue to rely on the use of force and threat of force.
The National Assembly of the Republic of Armenia
Condemns the massive violence, murders and deportations as well as the Armenophobic, racist manifestations and aggressive military actions against the Nagorno-Karabakh.
Commemorates the innocent victims of Azerbaijani crimes against Armenians.
Calls on the Parliaments and the Parliamentary Assemblies, the international organizations, the human rights organizations:
• to condemn the committed and ongoing atrocities of Azerbaijan against the peaceful population as well as the violations of the humanitarian law which threaten not only the Armenian people, but also the security, stability and development of the whole region.