Անպատիժ ցեղասպանություն. աշխարհասփյուռ հայությունը հիշատակում է Սումգայիթում հայերի ջարդերի 30-ամյա տարելիցը
Անպատիժ ցեղասպանություն. աշխարհասփյուռ հայությունը հիշատակում է
Սումգայիթում հայերի ջարդերի 30-ամյա տարելիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհասփյուռ հայությունն այս օրերին նշում է Սումգայիթում հայերի զանգվածային կոտորածների 30-ամյա տարելիցը և ոգեկոչում ջարդերին զոհ գնացած հայորդիների հիշատակը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, 1988թ. փետրվարի 27-29-ը Խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տեղի ունեցավ Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության զանգվածային ջարդ և տեղահանություն, որն ուղեկցվում էր հայ բնակչության ունեցվածքի թալանով:
Հայ ազգի դեմ իրականացրած այս հանցագործության նպատակն էր կանխել արցախյան շարժումը, հայերին ահաբեկելով նոր արյունահեղ գործողությունների հեռանկարով՝ կանխել արցախյան ազատագրական պայքարի տարածումը։ ԽՍՀՄ պաշտոնական տվյալներով Սումգայիթի կոտորածներին զոհ է գնացել մի քանի տասնյակ, իսկ ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ հազարից ավելի մարդ, որոնց մեծ մասը խոշտանգումներից ու կտտանքներից հետո ողջակիզվել են:  Այս օրերին սկիզբ առած դեպքերից հետո Ադրբեջանի տարբեր քաղաքները լքել է մոտ 500 հազար հայ: Նրանցից մոտ 400 հազարը հաստատվել են Հայաստանում:
Փետրվարի 29-ին խորհրդային զորքեր են մտցվել Սումգայիթ, սակայն այդ օրը ևս շարունակվել են բռնարարքներն ու սպանությունները։ Բանակը զենք կիրառելու հրաման չի ստացել և չի օգնել հայերին։ Միայն երեկոյան դիմել է վճռական գործողությունների և կանխել հետագա ջարդերը։
Ջարդարարներից պատասխանատվության է ենթարկվել միայն 94 մարդ, և նրանցից միայն մեկի նկատմամբ է մահապատժի դատավճիռ կայացվել։ Մնացածներին ներկայացվել են սպանությունների, բռնաբարությունների, ջարդերի և այլ մեղադրանքներ, ընդ որում, առանց բացառության, բոլոր դեպքերում հանցագործության հիմնավորումն անվանվել է «խուլիգանական դրդապատճառներ»: Հատուկ դիտավորությամբ խորհրդային իշխանությունները բոլոր հանցագործությունները մեկ ընդհանուր գործի մեջ ներառելու փոխարեն, դրանք մասնատել են մի քանի մասերի՝ դատավարությունները կատարելով խորհրդային տարբեր քաղաքների դատարաններում։ Դատավարությունների ընթացքում տեղի են ունեցել դատական ընթացակարգի և տուժածների իրավունքների կոպիտ խախտումներ։ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ոճրագործների շատ գործեր կարճվել են, և նրանց մեծ մասն ազատ արձակվել։ Ոճրագործությունը պաշտոնապես չի դատապարտվել և զոհերի հարազատներին ցավակցություն չի հայտնվել։ Դրան համարժեք քաղաքական գնահատական չտալը հանգեցրել է հայերի զանգվածային ջարդերի բռնկմանը Բաքվում, Կիրովաբադում, Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում:
Թեև միջազգային հանրությունը դեռևս համարժեք գնահատական չի տվել Սումգայիթում հայերի կոտորածներին և դրանք որպես ցեղասպանություն չի որակել, 1988թ. այդ ջարդերը դատապարտել է Եվրախորհրդարանը, 1989թ.՝  ԱՄՆ Սենատը և Արգենտինայի խորհրդարանը:
Հայաստանի Ազգային ժողովը փետրվարի 28-ին կքննարկի սումգայիթյան ոճրագործության 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարության նախագիծը, որին արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել: Հայտարարության նախագիծը հեղինակել են խորհրդարանական բոլոր 4 խմբակցությունները՝ ՀՀԿ, ՀՅԴ, «Ծառուկյան» և «Ելք» խմբակցությունները:

Преступление без наказания: армяне всего мира отмечают 30-летие резни армян в Сумгаите
Армянские общины по всему миру отмечают скорбную дату – 30 лет назад в Сумгаите Азербайджанской ССР начались массовая резня и погромы армян.
Как отмечает  «Арменпресс», 27-29 февраля 1988 г. по всему городу начались резня и погромы армянского населения, сопровождавшиеся грабежом его имущества.
Это массовое преступление имело целью запугать армян тогда еще советского Азербайджана, заставить их отказаться от требования объединения Нагорного Карабаха с Арменией. По советским официальным данным, при этом были убиты, замучены до смерти несколько десятков человек, по неофициальным данным – более тысячи, часть трупов была затем сожжена погромщиками. После этого из Азербайджана бежали около 500 000 армян, около 400 000 из них нашли приют в Армении.
29 февраля в город было введены войска, но погромы и резня  продолжались, так как армии было запрещено применять оружие. Только вечером того же дня войска стали вмешиваться и погромы постепенно прекратились.
Из убийц и погромщиков под суд пошли всего 94 человека и только одному из них была присуждена высшая мера наказания. Действия остальных были инкриминированы как совершенные «из хулиганских побуждений». Дела были разделены и разбросаны по разным судам СССР, а на процессах имели место грубейшие нарушения прав потерпевших. После развала СССР дела многих были прекращены, а сами погромщики отпущены на свободу. Никакого официального осуждения резни и погромов со стороны правительств Аз. ССР и СССР не было, никто не выразил соболезнования потерпевшим.  Отсутствие политической оценки случившегося  отозвалось погромами и резней уже в самом Баку, Кировабаде и др. городах Аз. ССР.
Международное сообщество так и не дало адекватной оценки случившемуся и не осудило его как попытку геноцида, хотя в 1988 г. погромы были осуждены Европарламентом, в 1989 г. – Сенатом США и парламентом Аргентины.
НС Армении 28 февраля рассмотрит проект резолюции в связи с 30-летием сумгаитских погромов, по которому получен положительный отзыв постоянной комиссии по внешним сношениям. Резолюция представлена всеми 4-мя фракциями НС.