Դուբայում կբացվի Ապագայի թանգարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապագայի թանգարանը, որտեղ ցուցադրվելու են նախագծեր եւ հայեցակարգեր, որոնք կոչված են արմատապես բարելավել մարդկանց կենսակերպն աշխարհում, պետական եւ մասնավոր կառավարման համակարգը, ինչպես նաեւ որոշել տնտեսության եւ գիտատեխնիկական ոլորտի զարգացման վեկտորը, Դուբայում կբացվի 2019 թվականին: Այդ մասին փետրվարի 13-ին ՏԱՍՍ-ին Դուբայում հայտնել են նախագծի ներկայացուցիչները, որն իրականացվում Է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) ղեկավարության կողմից, որը մասնակցում Է 6-րդ Համաշխարհային կառավարական գագաթնաժողովի (World Government Summit) աշխատանքին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գագաթնաժողովը նվիրված Է արդյունավետ պետական կառավարման եւ կյանքի տարբեր ոլորտներում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման հարցերին: Միջոցառումը, որն անցկացվում Է Madinat Jumeirah համալիրում, մասնակցում են 140 երկրներից ժամանած 4 հազարից ավելի պատվիրակներ, ներառյալ միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, աշխարհի առաջատար գիտատեխնիկական կառույցների եւ տեխնոլոգիական կորպորացիաների ղեկավարության ներկայացուցիչներ:
«Թանգարանն աշխարհում խոշորագույն հարթակը կդառնա նորագույն հայտնագործությունների, ինովացիոն նախագծերի ցուցադրման համար, ինչպես նաեւ հանդիպումների, դասախոսությունների, սեմինարների եւ վարպետության դասերի անցկացման վայր կծառայի ամենաբարձր մակարդակի պրոֆեսիոնալների ու շահագրգիռ մարդկանց մասնակցությամբ»,-նշել են գործակալության զրուցակիցները:
Ինչպես սպասվում Է, թանգարանի ցուցադրանքի թեմաներից մեկը կդառնա «առաջիկա տասնամյակում արհեստական ինտելեկտի ազդեցությունը մարդկանց կյանքի տարբեր կողմերի վրա, տնտեսական ու գիտետեխնիկական բնագավառներում զարգացման նոր հնարավորությունների եւ հորիզոնների բացման վրա»:
Կազմակերպիչները գագաթնաժողովի անցկացման ժամանակ առանձին տաղավար են բացել, որը պատմում Է Ապագայի թանգարանի հայեցակարգի մասին: Այնտեղ ներկայացուցչական պատվիրակություն Է այցելել ԱՄԷ-ի վարչապետ եւ Դուբայի կառավարիչ շեյխ Մուհամեդ բեն Ռաշիդ ալ Մաքթումի գլխավորությամբ: «Ապագայի թանգարանը կդառնա ֆուտուրիստական նորաստեղծությունների ու դիզայնի եզակի կենտրոն: Եվ մենք մտադիր ենք ԱՄԷ-ն դարձնել ապագա զարգացման գործընթացների խոշորագույն մասնակիցը»,-լրագրողներին հայտարարել Է Դուբայի կառավարիչը:

Музей будущего в Дубае откроется в 2019 году
Музей будущего, в котором будут выставлены проекты и концепции, призванные коренным образом изменить в лучшую сторону образ жизни людей в мире, систему государственного и частного управления, а также определить вектор развития экономики и научно-технической сферы, откроется в Дубае в 2019 году. Как передает Арменпресс, об этом ТАСС сообщили здесь во вторник представители проекта, курируемого руководством Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ), принимающие участие в работе 6-го Всемирного правительственного саммита (World Government Summit).
Он посвящен вопросам эффективного государственного управления и внедрения современных технологий в различные сферы жизни. В мероприятии, проходящем в комплексе Madinat Jumeirah, принимают участие более 4 тысяч делегатов из 140 стран, включая глав международных организаций, представителей руководства ведущих научно-технических структур и технологических корпораций мира.
"Музей станет крупнейшей в мире площадкой для демонстрации новейших изобретений, инновационных проектов, а также местом проведения встреч, лекций, семинаров и мастер-классов с участием профессионалов самого высокого уровня и заинтересованных людей", - отметили собеседники агентства.
Как ожидается, одной из тем в экспозиции музея будет "влияние искусственного интеллекта на различные стороны жизни людей в ближайшие десятилетия, на открытие новых возможностей и горизонтов развития в экономической и научно-технической областях".
Во время проведения саммита организаторы открыли отдельный павильон, в котором рассказывается о концепции Музея будущего. Его посетила представительная делегация во главе с премьер-министром ОАЭ и правителем Дубая шейхом Мухаммедом бен Рашидом Аль Мактумом. "Музей будущего станет уникальным инкубатором футуристических инноваций и дизайна. И мы намерены сделать ОАЭ крупнейшим участником процессов будущего развития", - сообщил журналистам правитель Дубая.