Սլովակիայի նախագահը Արա Բաբլոյանի հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել երկկողմ համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սլովակիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Սլովակիայի նախագահ Անդրեյ Կիսկայի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, Արա Բաբլոյանը նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ ձեւավորվել են կառուցողական, փոխըմբռնման եւ երկու ժողովուրդների միջեւ դարավոր բարեկամության վրա հիմնված կապեր: ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել քաղաքական երկխոսության առկա մակարդակի առնչությամբ` այս համատեքստում կարեւորելով խորհրդարանական փոխգործակցության ակտիվացումը, օրենսդիրների հաճախակի փոխայցերը: Խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ այս այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա հայ-սլովակյան հարաբերությունների եւ հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման գործում:
Արա Բաբլոյանը արժեվորել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը եւ դատապարտումը, ինչպես նաեւ նման հանցանքների կանխարգելման հարցում առանձնակի կարեւորել ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնելը:
Սլովակիայի Հանրապետության նախագահ Անդրեյ Կիսկան, բարձր գնահատելով երկկողմ համագործակցության մակարդակը, նշել է, որ դրանք առավել զարգացնելու եւ հարաբերություններին նոր շունչ հաղորդելու մեծ ներուժ կա:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, տարածաշրջանային խնդիրներին, տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին եւ այլ հարցերի:

Спикер НС Армении встретился с президентом Словакии
Делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Ара Баблояном в рамках официального визита в Братиславу встретилась с президентом Словакии Андреем Киской.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, Ара Баблоян отметил, что после установления дипломатических отношений Армения и Словакия установили конструктивные, основанные на многовековой дружбе между двумя народами и взаимопонимании связи. Председатель НС выразил удовлетворение нынешним уровнем политического диалога, подчеркнув важность активизации парламентского сотрудничества и частых взаимных визитов парламентариев в этом контексте. Глава парламента выразил уверенность, что этот визит послужит дополнительным стимулом для развития армяно-словацких отношений и, в частности, межпарламентского сотрудничества.
Ара Баблоян высоко оценил признание и осуждение Национальным советом Словакии Геноцида армян, а также подчеркнул важность криминализации отрицания геноцида в плане предотвращения таких преступлений.
Высоко оценив уровень двустороннего сотрудничества, президент Словацкой Республики Андрей Киска отметил, что существует большой потенциал для их развития и придания нового импульса отношениям.
Стороны также затронули Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, подписанное 24 ноября в Брюсселе, региональные проблемы, возможности сотрудничества в разных сферах и другие вопросы.