Սլովակիան կիրականացնի բոլոր քայլերը ՀՀ-ի հետ առևտրաշրջանառության ծավալները մեծացնելու համար. Սլովակիայի վարչապետը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին
Սլովակիան կիրականացնի բոլոր քայլերը ՀՀ-ի հետ առևտրաշրջանառության ծավալները
մեծացնելու համար. Սլովակիայի վարչապետը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Սլովակիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոնի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, խոսելով երկու երկրների համագործակցության մասին՝ Ռոբերտ Ֆիցոնը գոհունակությամբ նշել է, որ Սլովակիայի Հանրապետությունը միջխորհրդարանական հարթակներում կարողանում է գործընկեր լինել Հայաստանի Հանրապետության համար:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստանի կողմից շենգենյան պետությունների քաղաքացիների մուտքի արտոնագրի ազատականացումը եւ վստահեցրել, որ Սլովակիան ակտիվորեն կաշխատի ՀՀ քաղաքացիների մուտքը շենգենյան գոտի ազատականացնելու ուղղությամբ: Կողմերը քննարկել են նաեւ տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը, այդ թվում երկու պետությունների միջեւ առեւտրաշրջանառությանն առնչվող հարցեր. Սլովակիայի վարչապետը հույս է հայտնել, որ ապագայում առեւտրաշրջանառության ծավալները կաճեն, ինչի համար իր երկիրը կիրականացնի անհրաժեշտ բոլոր քայլերը:
Արա Բաբլոյանը, խոսելով երկու պետությունների բարեկամության մասին, մասնավորապես նշել է. «Մենք ունենք համընդհանուր արժեքներ ու նպատակներ, որոնք պետք է պահպանենք ու առավել ամրապնդենք»: Նա խորհրդանշական է համարել այն իրողությունը, որ երկու պետություններն այս տարի նշում են իրենց առաջին հանրապետության 100-ամյակը: Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Սլովակիայի եւ Հայաստանի կառավարությունների փոխգործակցության առավել ակտիվացումը, ինչն իր հերթին կհանգեցնի բարեկամական կապերի խորացմանն ու տարբեր ոլորտներում համագործակցության բարելավմանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ Արա Բաբլոյանն ընդգծել է այս հարցում Սլովակիայի Հանրապետության հավասարկշիռ մոտեցման անհրաժեշտությունը՝ անթույլատրելի համարելով հակամարտությունների լուծման ուժային մեթոդները:
Սլովակիայի Հանրապետության վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոնն ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերություններում, մասնավորապես, Հայոց ցեղասպանության եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցերում Սլովակիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը հստակ է եւ անփոփոխ:
«Սլովակիայի Հանրապետության կառավարությունն անհրաժեշտ ժամկետներում կավարտի ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի ներպետական վավերացման գործընթացն ու հարկավոր փաստաթղթերն անմիջապես կուղարկի Սլովակիայի խորհրդարան»,- ասել է վարչապետը՝ վստահեցնելով, որ իր երկիրը բաց է ակտիվ համագործակցության համար:

Slovakia to take all measures to boost bilateral trade with Armenia – Ara Babloyan meets with Slovak Premier
Slovakia to take all measures to boost bilateral trade with Armenia – Ara Babloyan meets with
Slovak Premier
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. The delegation led by the Speaker of the National Assembly of Armenia Ara Babloyan met with the Prime Minister of Slovakia Robert Fico in the sidelines of the official visit to Slovakia.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, speaking about the cooperation between the two states, Robert Fico noted with satisfaction that the Slovak Republic manages to be Armenia’s partner on inter-parliamentary platforms.
The Slovak Premier highly appreciated the liberalization of the entry visa by Armenia for the citizens of the Schengen Area and assured that Slovakia will make active efforts for liberalizing the entry visa of the citizens of Armenia to the Schengen Area. The sides also discussed cooperation in various spheres, including trade issues. The prime Minister of Slovakia hoped that in the future trade turnover will rise, for which his country will take all the necessary measures.
Speaking about the friendship of the two countries, Ara Babloyan particularly noted, “We have common values and goals which we must preserve and further strengthen”.  He assessed the fact that the two countries mark the 100th anniversary of their first republics this year as symbolic. Ara Babloyan highlighted the further activation of the partnership between the governments of Armenia and Slovakia, which will lead to the deepening of friendly relations and improvement of cooperation in various spheres.
Referring to Nagorno Karabakh conflict settlement, the Speaker of the National Assembly of Armenia emphasized the necessity of a balanced position of the Slovak Republic, assessing the method of using force for the settlement of conflicts as inadmissible.
Slovak Premier Robert Fico underlined that the balanced position of Slovakia in its relations with Armenia, particularly on the Armenian Genocide and Nagorno Karabakh conflict settlement, is clear and invariable.
“The Government of the Slovak Republic will complete the national ratification process in due time and will immediately send the necessary documents to the parliament of Slovakia”, the Slovak Premier said,  adding that his country is open for active cooperation.