Ոստիկանությունը հանցագործությունները բացահայտելիս և կանխելիս տեսաձայնագրող և լուսանկարահանող միջոցներ օգտագործելու իրավունք կստանա
Ոստիկանությունը հանցագործությունները բացահայտելիս և կանխելիս
տեսաձայնագրող և լուսանկարահանող միջոցներ օգտագործելու իրավունք կստանա
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունն առաջարկում է հանցագործությունները կանխելիս կամ բացահայտելիս, հասարակական կարգի պահպանությունը, այդ թվում՝ ճանապարհային երթևեկության անվտանգությունն ապահովելիս ոստիկանության ծառայողներին իրավունք վերապահել օգտագործել տեսաձայնագրող կամ լուսանկարահանող տեխնիկական միջոցներ: Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Ոստիկանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը: Նախագծին կողմ քվեարկեց 56, դեմ՝ 31 պատգամավոր:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանն ընդգծեց, որ առաջարկվող փոփոխությունների արդյունքում օրենքի մակարդակով կամրագրվեն տեխնիկական միջոցների օգտագործման հիմքերը, կարգը, տվյալների պահպանման ժամկետները, կապահովվի տեղեկությունների հավաքման և օգտագործման նպատակի լեգիտիմությունը, կհստակեցվեն մասնավոր կյանքի ոլորտ ոստիկանական միջամտության սահմանները: «Օրենքում ամրագրված է, որ կսահմանվեն հանրային վայրերում անշարժ տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող տեխնիկական միջոցների, ինչպես նաև ոստիկանության ծառայողների կողմից շարժական տեխնիկական միջոցների օգտագործման առանձնահատկությունները: Տեսաձայնագրումը, տեսանկարահանումը և լուսանկարահանումը իրականացվելու են միայն ծառայողական տեխնիկական միջոցներով: Տեխնիկական միջոցներով իրավախախտում հայտնաբերելու կամ ամրագրելու դեպքում ոստիկանության ծառայողը իրավունք չի ունենա ընդհատել կամ դադարեցնել տեսանկարահանումը կամ տեսաձայնագրումը: Օրինագծով կսահմանվի տեխնիկական միջոցների օգտագործման մասին պարտադիր նախազգուշացման պահանջ՝ շարժականի դեպքում բանավոր, անշարժի դեպքում՝ ցուցանակներ տեղադրելու և կայքում հասցեները հրապարակելու միջոցով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մանրամասնեց Եղիազարյանը:
Օրենքով կսահմանվեն նաև լուսանկարների ու տեսանյութերի պահպանման ժամկետները, օգտագործման նպատակները, ինչպես նաև կսահմանվի դրանք այլ նպատակներով օգտագործելու, ինչպես նաև հրապարակելու արգելքը: «Հաշվի առնելով տվյալների մշակման համաչափության սկզբունքը՝ նախագծում տվյալների պահպանման ժամկետն ընտրվել է 7 օր, որից հետո դրանք պետք է ոչնչացվեն: Միաժամանակ սահմանվում են այն դեպքերը, երբ տեսանյութերի կամ լուսանկարների ոչնչացումը կարող է տարաժամկետվել: Օրենքի ընդունումից հետո ոստիկանության պետի հրամանով կսահմանվեն նաև տեսանյութերի և լուսանկարների պահոց մուտք գործելու, տվյալներին ծանոթանալու իրավունք ունեցող ոստիկանության պաշտոնատար անձանց ցանկը, տվյալներից օգտվելու, պահպանելու, դրանք ոչնչացնելու կարգը, տեսանկարահանող, լուսանկարահանող, տեսաձայնագրող տեխնիկական միջոցների ցանկը, շարժական տեխնիկական միջոցների օգտագործման վերաբերյալ որոշում կայացնող պաշտոնատար անձանց շրջանակը»,- եզրափակեց Եղիազարյանը:

Сотрудники полиции получат право на использование видео- и фотосъемки в целях предупреждения и раскрытия преступлений
Сотрудники полиции получат право на использование видео- и фотосъемки в целях
предупреждения и раскрытия преступлений
Правительство Армении предлагает дать право органам правопорядка на использование видео- и фотосъемки в целях предупреждения и раскрытия преступлений, в том числе, при охране общественного порядка и обеспечении безопасности дорожного движения.  Законопроект «О внесении изменений в закон «О Полиции» был принят в НС Армении 56 голосами «за» и  31 голосом «против».
Законопроект «О внесении изменений в закон «О Полиции» предусматривает обеспечение общественного порядка при предотвращении или выявлении преступления. Как передает «Арменпресс», об этом заявил при представлении законопроекта в Национальном Собрании Армении 17 января основной докладчик - заместитель начальника полиции Армении Вардан Егиазарян
По словам Егиазаряна, на уровне закона будут зафиксированы основы, порядок закрепления технических средств, сроки сохранения данных, обеспечена легитимность цели сбора и использования информации, то есть будут уточнены пределы вмешательства полиции в сферу частной жизни.
Замначальника Полиции подчеркнул, что законом будут установлены особенности недвижимых видео- и фотозаписывающих технических средств, а также использования полицейскими мобильных видеозаписывающих устройств. Они будут осуществляться лишь при помощи служебных, а не личных технических средств.
Закон устанавливает, что в случае обнаружения нарушения с помощью технических средств полицейский не будет иметь право прекратить видео или фотозапись. Будет также установлено обязательное предупреждающее требование, в мобильном случае – устное, а в случае недвижимых устройств – при помощи размещения вывесок и опубликования адресов на сайте.
Будут установлены и сроки сохранения записей, цели их использования. В проекте отмечен срок сохранения в 7 дней, после чего они должны быть уничтожены. Одновременно устанавливаются те случаи, когда уничтожение материалов может быть отсрочено. В результате принятия предложенных дополнений, будет также определен список должностных лиц полиции, имеющих право доступа к базе данных, ознакомления с ними, а также право на принятие решений по поводу использования мобильных записывающих технических средств.